Un elev din Neamț a stabilit un record mondial la Campionatul Mondial de Telegrafie. România are 14 medalii, din prima zi

ianis scutaru
Association des Radio Amateurs Tunisiens - ARAT

Un elev din Piatra Neamț a stabilit un nou record mondial la o probă de la Campionatul Mondial de Telegrafie din Tunisia, competiție la care România a obținut 14 medalii, din care 4 de aur, chiar din prima zi.

România strălucește la Campionatul Mondial de Telegrafie Viteză din Tunisia, unde a obținut chiar din prima zi 14 medalii, din care 4 de aur, stabilind totodată și un nou record mondial, prin Ianis Scutaru, un elev din Piatra Neamț, scrie Monitorul de Neamț.

În prima zi a Campionatului Mondial de Telegrafie Viteză IARU HST din Tunisia, echipa României a reușit o performanță impresionantă, cucerind 4 medalii de aur, 2 de argint și 8 de bronz.

Printre învingători se numără și patru radioamatori români care au urcat pe podium: Maria Cioflec (YO3-2195/BU) de la CSTA București, Scutaru Ianis Alexandru (YO8YNS) de la CS Ceahlăul Piatra Neamț, Gabriela Ivan (YO8RKQ) de la CSM Iași și Mancaș Alexandru (YO8TTT) de la CSTA Suceava.
România ocupă în prezent locul trei în clasamentul mondial, o realizare notabilă pentru echipa noastră.

Un moment special al competiției a fost stabilirea unui nou record mondial la proba RUFZ (primire apel) de către Scutaru Ianis Alexandru, un tânăr talentat din Piatra Neamț, legitimat la CS Ceahlăul.

Ianis și-a doborât propriul record mondial

Cu un scor de 311.192 puncte și o viteză maximă de 1126 de caractere pe minut, Ianis a doborât vechiul său record, stabilind un nou standard la categoria B, incluzând toate grupele de vârstă — juniori, tineret și seniori.

Acesta este elev la Colegiul Național “Petru Rareș” din Piatra Neamț și este antrenat de Gheorghe Paisa – antrenor al lotului României și director executiv al Direcției Județene de Sport Neamț.

Realizările excepționale ale lui Ianis și ale întregii echipe românești demonstrează nu doar pasiunea și dedicarea lor pentru telegrafie, ci și potențialul extraordinar al comunității radioamatorilor din România.

FOTO A primit o mașină de 50.000€ de la Ion Țiriac, dar a observat ceva ciudat când e la volan: "Mă filma"
Funded by the European Union
Finanțat de Uniunea Europeană. Punctele de vedere și opiniile exprimate sunt ale autorilor și nu reflectă neapărat pe cele ale Uniunii Europene sau ale Comisiei Europene. Nici Uniunea Europeană și nici autoritatea care acordă finanțarea nu pot fi considerate responsabile pentru acestea.

România a obținut numeroase medalii de argint și bronz la Olimpiada Internaţională de Astronomie şi Astrofizică din Nepal, care s-a desfășurat în perioada 3-10 octombrie.

Elevii români au câştigat patru medalii, între care una de aur, la Olimpiada Internaţională de Informatică, desfăşurată în Egipt. România este astfel pe locul 8 în lume şi locul 2 în Europa la ediţia din acest an a olimpiadei.

România a obținut patru medalii la Olimpiada Internațională de Geografie. Una este de aur

Echipa care a reprezentat România la Olimpiada Internaţională de Geografie care a avut loc anul acesta în Irlanda a câştigat patru medalii: una de aur, una de argint şi una de bronz. Trei dintre medalii au fost obţinute de către elevi din Iaşi.

Ei sunt campionii noștri la Jocurile Olimpice de la Paris. Vă mulțumim! | GALERIE FOTO

Delegația României a bifat nouă medalii la Jocurile Olimpice 2024, de la Paris: trei de aur, patru de argint şi două de bronz. În final, Team Romania s-a clasat pe locul 23 în ierahia generală pe medalii.

Preşedintele COSR: Este pentru prima dată când România are o creştere importantă a numărului de medalii

Preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român (COSR), Mihai Covaliu, a declarat, sâmbătă, că este prima oară după Sydney 2000 când România are o creştere importantă a numărului de medalii.

Măsuri speciale de securitate luate de SRI la sinagogile din București, după alerta Ambasadei SUA. ”Ne simțim în siguranță”

Măsuri sporite de securitate au fost luate în ultimele ore de Brigada Antiteroristă și Jandarmerie la sinagogile din Capitală.

Povestea a doi români care s-au mutat cu cei 8 copii ai lor într-o casă abandonată din Franța. Proprietarii au chemat poliția

Doi români și cei opt copii ai lor au pătruns într-o casă veche, neocupată, din orașul francez Poitiers, s-au adăpostit în ea și au început să o renoveze. Ulterior, însă, proprietarii au chemat poliția, scrie La Nouvelle République.

Agenţia S&P reconfirmă ratingul suveran al României şi perspectiva stabilă. „Este un mesaj pozitiv pentru investitori”

Agenţia de rating S&P a reconfirmat ratingul aferent datoriei guvernamentale şi perspectiva stabilă ale României la BBB-/A3 pentru datoria pe termen lung şi scurt în valutã, anunţă Ministerul Finanţelor.