„Termin și mă angajez pe 3.000 de lei?” Tinerii nu mai merg la facultate pentru că susțin că nu le aduce salarii mari

×
Publicitate

România este pe ultimul loc în Uniunea Europeană la procentul tinerilor absolvenți de facultate.  

Doar 23% dintre românii cu vârste între 25 și 34 de ani au studii superioare, asta în vreme ce media europeană este de 43%.

Sunt țări unde peste 60% dintre tineri au această pregătire. La noi, mulți cred că facultatea nu le aduce garanția unui loc de muncă bine plătit, iar angajatorii spun că universitățile nu-i pregătesc pentru meseriile de care este nevoie.

Ciprian are 23 de ani, lucrează în design vestimentar. Nu a absolvit o facultate și crede că nici nu l-ar fi ajutat dacă ar fi făcut-o în România.

Ciprian: „Nu mă ajută cu nimic. Am impresia că o fac și termin facultatea și mă angajez pe un salariu de 3.000 de lei? În afară, dacă aș face aceeași facultate, design vestimentar, asta aș vrea să fac, sigur mi-aș găsi un job bine plătit”.

Carina s-a înscris la facultate, fără să frecventeze cursurile, doar ca să plece într-un schimb de experiență în Statele Unite ale Americii.

Carina: „Eu a trebuit să am două job-uri aici în Cluj ca să pot să mă întrețin. Și majoritatea facultăților sunt destul de costisitoare”.

Mai puțin de un sfert dintre românii cu vârste între 25 și 34 de ani sunt absolvenți de facultate. Concret, 23% dintre ei au studii superioare, deși media în Uniunea Europeană este de aproape două ori mai mare.

Rate reduse sunt și în Ungaria - 29% și Italia - 31%. Alte 13 țări sunt peste medie – iată Irlanda are o rată de 63%, arată datele pe anul trecut.

Decalajul României față de celelalte țări, moștenit din perioada comunistă, s-a menținut ori a crescut și pe fondul migrației puternice.

Mulți tineri studiază în străinătate și sunt contorizați acolo, nu la noi. Angajatorii români spun că universitățile noastre nu pregătesc, din păcate, tinerii pentru ce ar fi nevoie.

Elena Antoneac, specialist resurse umane: „Motivul pentru care s-a ajuns aici este că tinerii nu mai au încredere în actul educațional. Preferă să studieze în străinătate sau să facă cursuri singuri și să se angajeze mai ales în IT, unde dacă știi unu-două limbaje de programare nu te întreabă nimeni de nicio diplomă”.

Pe de altă parte, economiștii spun că educația superioară - deși nu garantează un loc de muncă - sporește șansele la un trai mai bun.

Mihai Roman, profesor macroeconomie ASE: „Există o corelație directă între venituri și nivelul de educație - cei care au mai puțină educație sunt mai predispuși să intre în șomaj. O colaborare mai bună între angajatori și universități ar putea conduce la creșterea numărului de absolvenți care să-și găsească loc pe piața muncii”.

Potrivit Eurostat, sunt mai multe femei absolvente de facultate decât bărbați, atât în România, cât și în toate celelalte state din Uniunea Europeană. În medie, jumătate dintre femei au urmat o facultate.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Simone Biles a postat pozele după operația de mărire a sânilor!
GALERIE FOTO Simone Biles a postat pozele după operația de mărire a sânilor!
Funded by the European Union
Finanțat de Uniunea Europeană. Punctele de vedere și opiniile exprimate sunt ale autorilor și nu reflectă neapărat pe cele ale Uniunii Europene sau ale Comisiei Europene. Nici Uniunea Europeană și nici autoritatea care acordă finanțarea nu pot fi considerate responsabile pentru acestea.
Citește și...
Prima ţară din UE care interzice ţigările electronice de unică folosinţă. Ce urmează în statele europene

Foarte populare în rândul tinerilor pentru că oferă o gamă largă de arome, ţigările electronice de unică folosinţă vor fi interzise în Belgia de la 1 ianaurie 2025, aceasta urmând să fie prima ţară din UE care interzice aceste dispozitive, relatează AFP.

Peste 170 de elevi români au făcut performanță anul acesta la olimpiade. Cu ce sume i-a premiat Ministerul Educației

178 de elevi români au făcut anul acesta performanță la olimpiade internaționale europene sau regionale de fizică, informatică, robotică, engleză, şi geografie.

Ce înseamnă slay, rizz, yolo, cuvinte din „slang-ul” tinerilor din Gen Z. Limbajul lor, greu de înțeles de ceilalți

Pentru tinerii din generațiile Z și Alfa tehnologia și rețelele sociale reprezintă un mod de viață și parcă vorbesc altă limbă.

Recomandări
Inflația a urcat la 10,7% în aprilie: energia electrică a explodat cu 54%, iar chiriile s-au majorat cu aproape 44%

Inflația anuală a urcat în aprilie 2026 la 10,7%, cel mai ridicat nivel din ultimele luni, pe fondul exploziei prețurilor la energie, combustibili și servicii, arată datele publicate de Institutul Național de Statistică (INS).

Trump afirmă că sfârşitul războiului din Ucraina este foarte aproape. Zelenski avertizează că Rusia pregăteşte noi atacuri

Preşedintele american, Donald Trump, a declarat marţi că războiul din Ucraina este foarte aproape de final şi că el crede că va exista o înţelegere între Rusia şi Ucraina, informează Reuters.

INS: Economia este în scădere cu 1,7% în primul trimestru faţă de perioada similară din 2025

Produsul intern brut a scăzut în trimestrul I 2026 cu 0,2%, comparativ cu trimestrul anterior. Faţă de acelaşi trimestru din anul 2025, Produsul intern brut s-a redus cu 1,5%, informează miercuri INS.