Bărbat din Olt, anchetat pentru coruperea sexuală a unui copil. I-a trimis pe telefon 2 fișiere video cu caracter pornografic

62404255

Un bărbat din Caracal, judeţul Olt, este cercetat de poliţiştii din Deva sub control judiciar pentru coruperea sexuală a unui băiat de 8 ani, după ce i-a transmis copilului, pe telefonul mobil, două fişiere video cu caracter pornografic.

Cazul a fost semnalat Poliţiei de către mama copilului, care a relatat că în timp ce băiatul ei se afla acasă, un bărbat necunoscut i-a transmis copilului, prin intermediul unei aplicaţii de telefonie mobilă, două fişiere video nepotrivite pentru vârsta minorului, incitându-l la comiterea unui act de natură sexuală, a informat luni Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Hunedoara.

În urma cercetărilor efectuate, poliţiştii Biroului Investigaţii Criminale Deva au reuşit să îl identifice pe cel bănuit de comiterea infracţiunii reclamate, un bărbat de 47 de ani, din municipiul Caracal. Suspectul a fost escortat la sediul Poliţiei Deva, în vedere continuării cercetărilor în cadrul unui dosar penal întocmit sub aspectul comiterii infracţiunii de coruperea sexuală a minorilor.

"Cu ocazia cercetărilor, poliţiştii au stabilit faptul că bărbatul a contactat telefonic, aleatoriu, mai multe persoane necunoscute, cărora le trimitea fişiere video, prin care le incita la comiterea unui act de natură sexuală", a precizat sursa citată.

Bărbatul a fost reţinut, iar magistraţii Parchetului de pe lângă Judecătoria Deva au dispus, faţă de cel în cauză, măsura preventivă a controlului judiciar.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Cine este românul care a spionat pentru Rusia. Politicianul arestat pentru trădare urmărea obiective militare NATO din Tulcea

Un român a fost arestat pentru acuzația că a spionat pentru Rusia obiective militare din Tulcea, care aparțin armatei române sau NATO.

Fostul șef al SRI Florian Coldea, la DNA. Surse: Este suspect într-un dosar de trafic de influență

Generalul în rezervă Florian Coldea, fostul șef al Serviciului Român de Informații, a fost chemat la sediul DNA.  

Dosarul azilelor groazei a ajuns abia după un an la tribunal. Frații Godei și 28 de suspecți, trimiși în judecată

După aproape un an de cercetări, dosarul azilelor groazei din Ilfov a fost trimis în judecată. 30 de suspecți, între care și proprietarii firmelor care adminsitrau căminele, vor fi judecați pentru trafic de persoane.  

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.