Investigatie in sanul companiei LG. Televizoarele smart ar colecta si trimite date despre utilizator

61416582

Sud coreenii de la LG au demarat o investigatie in cadrul propriei companii, dupa aparitia unui zvon potrivit caruia unele dintre televizoarele sale smart colecteaza date despre utilizator si le trimit inapoi la sediul firmei.

Informatia a fost publicata de un blogger englez, care a afirmat ca televizorul sau trimite date despre obiceiurile TV ale familiei sale inapoi catre serverele LG, potrivit Daily Mail.

"Intimitatea clientilor este o prioritate pentru LG, astfel ca tratam aceasta problema foarte serios", a spus un reprezentant al sud coreenilor.

Bloggerul a explicat ca televizorul continua sa trimita astfel de date chiar si dupa ce a activat "privacy settings".

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
Iohannis, la Innovation Labs: Digitalizarea scăzută a economiei şi a administraţiei este o realitate

Klaus Iohannis a declarat luni seară, la Innovation Labs 2018, că sectorul digital este o componentă vitală pentru dezvoltarea României, dar că, în pofida evoluţiei României în domeniul IT, nu stăm foarte bine la capitolul competenţelor digitale.

Experți și antreprenori vor prezenta viziunea lor despre viitorul tehnologiei la iCEE.fest 2018

Experți în transformarea digitală, antreprenori de succes pe plan global, autori de filme si cărți cunoscute vor prezenta viziunea lor despre viitorul tehnologiei la iCEE.fest 2018

iLikeIT. Jocurile săptămânii

George Buhnici vine cu recomandări de jocuri interesante pentru weekend.

Recomandări
Situație critică în Ceuta. Spania estimează că 49.000 de migranți au intrat în exclavă în ultimele 24 de ore | GALERIE FOTO

Ministerul de Interne al Spaniei a declarat vineri că, potrivit estimărilor sale, aproximativ 49.000 de migranți au intrat în exclava iberică Ceuta, în ultimele 24 de ore, venind în valuri pe mare și pe uscat din Maroc, transmite Reuters.

Criza politică se prelungește până în toamnă. Surse PSD: Nicușor Dan ar urma să desemneze premierul în septembrie

Criza politică cauzată de demiterea guvernului Bolojan s-r putea extinde până în toamnă. Președintele Nicușor Dan ar urma să desemneze un nou premier abia în septembrie, susțin surse din PSD pentru Știrile ProTV.ro.

Greva generală din spitale a fost „suspendată” după trei zile. Sanitas: „Am reușit! Am fost auziți!”

Greva generală din spitale a fost „suspendată” după trei zile. Sindicaliștii precizează că această suspendare nu înseamnă o încetare a acțiunii de protest și că își doresc un alt proiect al legii salarizării.