Acesta a fost desemnat cel mai bun whisky din lume! FOTO

61597043

Un whisky single malt (produs din orz germinat la o singură distilerie) din Japonia a fost desemnat cel mai bun din lume de un prestigios ghid britanic publicat luni şi care nu prezintă nicio băutură alcoolică cunoscută drept scotch (whisky produs în Scoţ

Prestigiosul ghid britanic "Jim Murray's Whisky Bible" ("Biblia whisky-ului lui Jim Murray", n.r.) a desemnat, în premieră, un whisky produs în Japonia drept cel mai bun din lume.

http://www.whiskybible.com/

Yamazaki Single Malt Sherry Cask 2013 a fost descris ca fiind "consistent, sec, dar rotund ca o minge de biliard" de ghidul britanic, ce publică recenzii şi note privind toate fabricile de whisky din lume.

Locurile al doilea şi al treilea au revenit unor mărci americane de whisky, William Larue Weller şi Sazerac Rye 18 Year Old.

Yamazaki Single Malt Sherry Cask 2013

Nicio marcă de scotch (whisky produs la o distilerie scoţiană, n.r.) nu a fost inclusă în top.

Prima distilerie japoneză a fost fondată în regiunea Kyoto în anii 1920, cu ajutorul lui Masataka Taketsuru, care a studiat la Glasgow înainte de a reveni în Japonia, căsătorit cu o scoţiancă.

În editorialul care deschide ghidul, Jim Murray spune că este timpul ca distileriile din Scoţia (care produc whisky cunoscut sub numele scotch, n.r.) care nu au niciun produs în top să înceteze să se mai bazeze pe laurii trecutului.

Yamazaki Single Malt Sherry Cask 2013

"Unde sunt vechile whisky-uri complexe? Unde sunt amestecurile care ofereau niveluri suprapuse de profunzime?", scrie Murray, comentând că "este timpul pentru o oarecare doză de umilinţă... de revenire la rădăcini. Este nevoie să vă daţi seama că lipseşte ceva".

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Termopane intr-un sat vechi de 1.000 de ani: Satele noastre ascund comori, dar numai strainii stiu sa le descopere! VIDEO

"Romania, te iubesc!” ne duce acasa la romani inimosi, care reusesc sa aduca - in sate uitate de lume - speranta si bunastare.

Acest barbat curata zilnic strazile. Politistii au ramas uimiti cand au aflat cati bani are de fapt! VIDEO

Yo, un milionar din Coreea de Sud, care traieste in Bahrain, se considera "sef al curateniei", iar asta pe buna dreptate.

De 4 ori mai mare decat Palatul Versailles: Cum arata cel mai scump palat rezidential din lume! VIDEO

Palatul Alb al lui Recep Tayyip Erdogan este cel mai scump palat rezidenţial din lume, având un cost de construcţie de peste 490 de milioane de euro şi 1.000 de camere,

Recomandări
Nicușor Dan s-a întâlnit la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA. A mâncat la popotă alături de soldați | FOTO

Nicușor Dan s-a întâlnit duminică la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA și a mâncat la popotă, alături de soldații americani, potrivit Administrației Prezidențiale.

Cum apare pe hărți Lacul Ontario, redenumit America de Trump. Cel mai puternic om al lumii a trecut acum la gâștele canadiene

Lacul Ontario apare începând de duminică drept Lacul America pe hărțile Google destinate utilizatorilor din SUA, pentru restul lumii el rămând cu denumirea sa corectă. După schimbarea numelui lacului, Trump a trecut acum la gâștele canadiene.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.