Bărbieritul – clasica lamă sau modernul aparat?

62000980

Uneori, dimineața ești foarte pe fugă și ești decis să scapi de barba care a început să crească. Alteori, seara ai un eveniment interesant sau vrei să fii pregătit pentru următoarea zi. Indiferent de momentul zilei rămâne decizia de a alege ce e mai bine pentru tenul tău: să folosești o lamă de ras sau un aparat de bărbierit?!

Prima și clasica opțiune rămâne lama de ras care îți permite să ai un ten curat, să ajungi mai rapid la baza firului de păr și să termini activitatea mai rapid.

De cealaltă parte, aparatatul de ras este varianta care evită stresul de a avea crema de ras la îndemână, te scapă de teama de a te irita și care îți permite să creezi mai rapid un contur sau un model al bărbii.

Evident fiecare dintre cele două variante are și o serie de dezavantaje:

Lama de ras îți va înroși pielea, iar dacă tenul tău este foarte sensibil îți va crea o stare de neplăcere pe parcursul zilei. În plus, va necesita o atenție sporită pentru a evita micile tăieturi care vor da și un aspect neîngrijit.

Aparatul îți va crea o dependență, nedorită uneori, de electricitate: fie prin necesitatea încărcării, fie prin cea a menținerii cablului în priză. În plus, va fi necesară alocarea unui timp mai îndelungat pentru a te bărbieri.

Un lucru e cert: dacă barba ta este deja mai stufoasă, vei avea nevoie de lamă pentru a o scurta deoarece aparatul nu te va putea ajuta în această situație decât pentru retușurile finale.

Orice vei alege este important să fie potrivit timpului de care dispui și confortului pe care ți-l dorești. 

Articol recomandat de sport.ro
Iranienii au făcut marele anunț după o lună de război: „Astea sunt cele trei variante!“
Iranienii au făcut marele anunț după o lună de război: „Astea sunt cele trei variante!“
Citește și...
Oficial: Alegerile pentru Primăria Capitalei vor avea loc pe 7 decembrie

Guvernul a stabilit data de duminică, 7 decembrie 2025, pentru organizarea alegerilor locale parţiale pentru primarul general al municipiului Bucureşti, Consiliul Judeţean Buzău şi pentru primari în mai multe localităţi.

Despre sport și determinarea de a îți urma pasiunea cu Remus Boroiu

Ferma – Un nou început a adus în atenția spectatorilor personalități cât se poate de diferite, probe tot mai dificile și intrigi care s-au complicat cu fiecare săptămână. Printre concurenții din acest an, unul dintre cei mai bine pregătiți sportivi și mai deciși să meargă cât mai departe a fost Remus Boroiu, unul dintre finaliștii Ninja Warrior România 2018.

Eleganța lui VLAD (Adrian Nartea) din serial

Încă de la lansarea primului episod din producția VLAD, fiecare dintre cei care am urmărit cum au avansat intrigile, am putut observa ținutele elegante purtate de actorul principal. Adi Nartea a impresionat la fiecare apariție prin zâmbetul sau seriozitat

Recomandări
Rețeaua balastierelor, sub presiune după ani de toleranță. Culisele unui sistem acaparat de o „caracatiță” de interese

„Țara care se sapă singură”, partea a III-a. Astăzi vorbim așadar despre un sistem în care deciziile publice și interesele private se amestecă. În multe cazuri, firmele din domeniu gravitează în jurul unor rețele locale de influență. 

Starea lui Mircea Lucescu se menține critică. Marele antrenor a suferit aritmii severe, care nu au mai răspuns la tratament

La o săptămână de când Mircea Lucescu a ajuns la Spitalul Universitar din Capitală, starea lui sănătate s-a agravat. Acum, el este internat în secția de Terapie Intensivă. 

SUA, eforturi logistice uriașe în Iran pentru salvarea pilotului american. Cine a reușit să ajungă la el înaintea iranienilor

Donald Trump pare că și-a pierdut răbdarea în ceea ce privește negocierile cu Iranul. Președintele american a spus, pentru Fox News, că dacă Teheranul nu face rapid o înțelegere ia în calcul să distrugă totul în Iran și să preia petrolul.