Speriati de Apocalipsa, mai multi italieni s-au baricadat in "Arca lui Noe"

Yucatan, Arca lui Noe

Speriati de dezastrele naturale care s-au abatut in ultima perioada asupra planetei noastre, 38 de familii de italieni au renuntat la confortul caselor lor si s-au refugiat in "Arca lui Noe" - un cartier-buncar din Yucatan, Mexic.

Corriere della Sera: Italieni au plecat din tara natala si au primit cetatenie mexicana, sperand astfel ca prin fuga lor de civilizatie vor scapa si teferi si de sfarsitul lumii.

Refugiul este alcatuit din mai multe case care sunt construite ca adevarate fortarete: ferestrele sunt anti-explozive, exista tuneluri si refugii subterane, special create pentru ca oamenii sa scape de sfarsitul lumii, pe care il asteapta in 2012. Cele 38 de familii au aderat la organizatie "A cincea esenta", care spera sa scape - prin izolare - de iminentul sfarsit al lumii.

Sociologii care au studiat acest caz au declarat ca acesti oameni traiesc intr-o realitate paralela, ei considerandu-se asemanatori lui Noe, care s-a salvat de potop pe o arca.

The Times: Un avion civil al lui Ghaddafi a survolat spatiul aerian grec  "Un avion civil al lui Ghaddafi a survolat zona greaca de control aerian intre orele 11.24 si 11.34, nu se cunoaste identitatea pasagerilor acestui avion", a declarat o sursa din cadrul Ministerului grec al Apararii. Avionul venea din Libia si se indrepta catre Cairo, a precizat o sursa aeroportuara greaca. Potrivit unei alte surse din cadrul armatei elene, avionul, un Falcon 900 al companiei Libyan airlines, nu avea la bord VIP.

Citește și
Mumie
Au gasit-o pe marginea drumului, exact cum fusese ingropata.Dupa 700 de ani

Daily Mail: Printul Andrew, sub lupa. Are legaturi cu cel mai corupt stat sovietic Printul Andrew a vizitat Azerbaidjanul de opt ori in ultimii cinci ani, dezvoltand o relatie de prietenie cu Ilham Aliyev, al carui regim este acuzat de fraudarea alegerilor si de torturarea adversarilor politici. Anterior, presa dezvaluise ca reprezentantul special al Guvernului britanic pentru Comert, Printul Andrew, a gazduit un pranz la Palatul Buckingham pentru Sakher el-Materi, ginerele presedintelui tunisian destituit, Zine al-Abidine Ben Ali, cu cateva luni inaintea revoltei din Tunisia. Relatiile dintre Azerbaidjan si Marea Britanie sunt foarte apropiate, aproximativ 150 de companii britanice participand la proiecte de investitii in aceasta tara.

Bloomberg: SUA sustin eforturile lui Dmitri Medvedev pentru modernizarea Rusiei "Sustinem total viziunea lui Medvedev asupra unei natiuni a carei forta sta in modernizare si inovatie", a declarat Biden. Guvernul rus a facut din modernizare si dezvoltarea noilor tehnologii o prioritate, pentru recuperarea intarzierii acuzate de la sfarsitul epocii sovietice in acest domeniu si pentru a reduce dependenta economiei ruse fata de sectorul hidrocarburilor. Inainte de a se intalni, miercuri seara, cu presedintele rus, Dmitri Medvedev, Joe Biden a participat la o intalnire cu oameni de afaceri, intre care presedintele societatii de audit Ernst and Young, James Turley, patronul producatorului de masini agricole John Deere, Samuel Allen, si cel mai bogat om din Rusia, Vladimir Lisin, proprietarul otelariei Novolipetk.

The Telegraph: Noi violente in Piata Tahrir din Cairo "Sute de barbati inarmati cu cutite au intrat in piata Tahrir", a anuntat prezentatorul. In imagini se putea vedea ca sunt aruncate pietre, iar sute de manifestanti erau izgoniti din aceasta piata, care a fost epicentrul miscarii de contestare ce a dus la inlaturarea de la putere a presedintelui Hosni Mubarak, in februarie. Confruntarile s-au desfasurat in timp ce noul Guvern participa la o intalnire cu Consiliul Suprem al Fortelor Armate, care conduce tara de la plecarea lui Mubarak, cu scopul de a-i propune o lege care sa incrimineze incitarea la ura, care ar putea fi pedepsita cu moartea, a anuntat postul de televiziune.

Ria Novosti: Schimb de spioni. Rusia da un spion in schimbul lui Viktor Bout  "In prezent, examinam posibilitatea unui schimb intre Andrei Hlicev, condamnat la o importanta pedeapsa pentru spionaj, si unul dintre rusii detinuti in strainatate, probabil Viktor Bout", a declarat o sursa din cadrul fortelor de ordine. Sursa a precizat ca Hlicev, un locotenent-colonel rus in retragere, care a fost condamnat saptamana trecuta la 18 ani de inchisoare pentru inalta tradare, dupa un proces cu usile inchise, la Moscova, spiona pentru Statele Unite. Presa rusa a anuntat aceasta condamnare fara sa ofere detalii despre tara in serviciul careia se afla Andrei Hlicev, in varsta de 49 de ani. Cotidianul online gzt.ru scria ca acesta a activat in cadrul unui departament al Ministerului rus pentru Situatii de Urgenta, care furniza ajutor umanitar Coreei de Nord.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Dezvăluiri șocante despre starul din Premier League și Ligue 1: ”M-a torturat timp de 12 ore!”
GALERIE FOTO Dezvăluiri șocante despre starul din Premier League și Ligue 1: ”M-a torturat timp de 12 ore!”
Citește și...
Dovada ca ne tragem din maimute. A fost descoperit omul-cimpanzeu
Dovada ca ne tragem din maimute. A fost descoperit omul-cimpanzeu

Teoria evolutionista pare sa fi castigat inca o batalie. Mai multi cercetatori au demonstrat ca oamenii seamana foarte mult cu cimpanzeii, atat fizic, cat si din punct de vedere genetic.

Au gasit-o pe marginea drumului, exact cum fusese ingropata.Dupa 700 de ani
Au gasit-o pe marginea drumului, exact cum fusese ingropata.Dupa 700 de ani

O mumie, care a fost ingropata in urma cu 700 de ani, a fost descoperita de muncitorii chinezi pe marginea drumului la care lucrau. Se pare ca femeia apartinuse Dinastiei Ming, care a condus China intre 1368 - 1644.

Efecte ale exploziilor solare. 2 sori au fost observati pe cerul din China
Efecte ale exploziilor solare. 2 sori au fost observati pe cerul din China

La mai putin de o saptamana de la exploziile solare de proportii, pe cerul Chinei au fost observati doi sori. Unul galben si incetosat, celalalt cu o orbita alba, cei doi sori stateau unul langa altul, starnind curiozitatea oamenilor.

Recomandări
România, invitată să devină membru al „Consiliului pentru Pace”. Donald Trump i-a trimis o scrisoare lui Nicuşor Dan
România, invitată să devină membru al „Consiliului pentru Pace”. Donald Trump i-a trimis o scrisoare lui Nicuşor Dan

Administraţia Prezidenţială a confirmat, duminică, primirea scrisorii transmise de preşedintele SUA, Donald Trump, preşedintelui Nicuşor Dan, prin care este adresată oficial invitaţia ca România să devină membru al „Consiliului pentru Pace".

Atenţionările de ger au fost prelungite de ANM până joi dimineaţă. Valul de frig va cuprinde din nou întreaga țară | HARTĂ
Atenţionările de ger au fost prelungite de ANM până joi dimineaţă. Valul de frig va cuprinde din nou întreaga țară | HARTĂ

Meteorologii mențin atenționările de ger până joi dimineață. După o scurtă relaxare a temperaturilor extreme, din seara de 19 ianuarie frigul va cuprinde din nou întreaga țară.

UE convoacă reuniune de urgență după amenințarea lui Trump cu taxe vamale pentru a forța vânzarea Groenlandei
UE convoacă reuniune de urgență după amenințarea lui Trump cu taxe vamale pentru a forța vânzarea Groenlandei

Ambasadorii celor 27 de state UE se reunesc duminică în ședință de urgență, după ce Donald Trump a anunțat taxe vamale mai mari pentru aliații europeni, condiționând eliminarea lor de acordul SUA de a cumpăra Groenlanda.