Google+ sufera la cel mai important capitol pentru o retea de socializare. Are prea putine fete

60503241

Tragem cu ochiul in statisticile celei mai noi retele de socializare. Google +, si vedem este dominata de barbati. Pana acum vreo 87% dintre useri sunt baieti, insa raportul s-ar putea schimba - reteaua este abia in teste.

SocialStatistics - un portal care aduna date din profilele oamenilor de pe retelele de socializare - arata ca procentajul barbatilor inscrisi este de 86,8%.

In acelasi timp, o alta statistica facuta de aceasta data de FindPeopleOnPlus, arata ca 73,7% dintre cei de pe Google+ sunt masculi.

S-a mai descoperit si ca 95% dintre cei care scriu in statusul Google+ ca sunt “in cautarea dragostei” pe site, asunt de asemenea barbati. Problema este ca la o asa majoritate, isi cauta dragostea degeaba - femeile fiind practic foarte putine deocamdata.

Interesant este faptul ca pana acum vreo 25.000 de useri sunt single, 19.000 casatoriti si 12.000 intr-o relatie. Majoritatea celor un milion de profiluri scanate nu mentioneaza nimic la status. 

Google + s-a lansat la inceputul lunii iulie insa este inchisa pentru moment publicului larg, fiind disponibila in regim de testare numai utilizatorilor care reusesc sa obtina o invitatie.

Se pare ca pana acum Google + are deja 20 de milioane de utilizatori si concureaza serios din punctul de vedere al aplicatiilor si utilizarii cea mai mare retea sociala din lume, Facebook, care are circa 750 milioane de utilizatori in intreaga lume.

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
VIDEO. Ce site iti aduce 3D-ul acasa. Pozele tale pot deveni filme tridimensionale

Pozele tale pot fi transformate in filme tridimensional. Tehnologia a ajuns atat de departe incat un site specializat, Photofly, lansat in spatiul virtual in urma cu trei luni, realizeaza filmulete 3D pentru tine.

Provocarea FOTO a zilei. Incearca sa gasesti Romania pe harta socializarii

Traim intr-o lume a Internetului, o lume in care site-urile de socializare au devenit un stil de viata cam peste tot in lume. Dar oare cum stau lucrurile atunci cand vine vorba de Romania? Cati dintre romani au auzit si folosesc, de exemplu, Twitter-ul?

Directorul comercial Cosmote: Consumul isi va reveni la inceputul anului viitor

Panos Makris, directorul comercial al Cosmote Romania, spune ca, in piata telecom, vor exista primele semne de crestere abia la inceputul lui 2012.

Recomandări
Ce urmează după decizia CCR privind legea integrității. Opțiunea pe care o are la dispoziție Nicușor Dan

Amendamentul PSD din legea integrității care îl lasă fără mandat pe primarul Timișoarei Dominic Fritz a fost declarat constituțional de judecătorii CCR.

Energia produsă la Rovinari, de 2-3 ori mai ieftină decât cea importată. Cât costă un megawatt-oră

În plină criză energetică, România mizează din nou mai mult pe centralele pe cărbune. La Rovinari funcționează acum trei capacități de producție, în loc de două pentru a acoperi o parte din deficitul generat de oprirea Unității 2 de la Cernavodă. 

Opere ale pictorului Alexandru Țipoia, prezentate în premieră la Inspectorul Pro. Familia vrea să le doneze statului

Creația pictorului Alexandru Țipoia este oferită gratuit statului român. Dar, procesul de donație s-a blocat în birocrație, spune familia.