Ion Tiriac: "Infrastructura ma deranjeaza teribil. Spre rusinea mea, la munte ma duc cu elicopterul"

60550707

Cand vine vorba despre infrastrutura, Tiriac recunoaste ca infrastructura, desi joaca un rol foarte important pentru Romania, practic nu exista. 

 

“Sunt 22-23 de ani si nu avem aproape nimic, am ramas singularizati in Europa. Nu am nicio problema cu Schengen, nici nu ma incalzeste, nici nu ma raceste. Fireste, este foarte bine sa ne bage, dar treaba cu infrastructura, pe mine asta ma deranjeaza teribil. Faptul ca nu suntem nici macar la nivel tarilor emergente.”

Omul de business recunoaste ca merge la munte cu elicopterul personal. „Spre rusinea mea, trebuie sa va spun ca eu pana la munte ma duc cu elicopterul. Nu-mi mai place sa conduc, iar cand stau in spate, nu am controlul asupra volanului. Dar este primordial sa ai autostrazi.”

In ceea ce priveste planurile autoritatilor de a termina autostrada Comarnic-Brasov pana in 2016, Tiriac sustine ca aceasta poate fi gata intr-un an si jumatate, cu conditia sa existe si bani si profesionistii care sa se ocupe.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Ion Tiriac: "O regiune cu mai multe capitale e o gluma". Ce orase ar putea ocupa aceste roluri

Invitat la Dupa 20 de ani, Ion Tiriac a vorbit si despre reorganizarea teritoriala a Romaniei.

Ion Tiriac: "Sa nu spuneti nimanui, dar leul este supraevaluat". Cat mai dureaza criza in Romania

Criza economica nu s-a incheiat, dar Romania sta mult mai bine decat ni se pare multora dintre noi. Asta crede omul de afaceri, Ion Tiriac, invitatul emisiunii "Dupa 20 de ani", care va fi difuzata duminica, la PRO TV.

Doi banateni care au urmat "visul romanesc", la "Dupa 20 de ani"

Romeo Dunca si Ioan Popa, doi banateni, oameni de afaceri de succes, care in fiecare an se afla in fruntea topurilor milionarilor din Romania, au fost invitatii ultimei editii din acest an a emisiunii “Dupa 20 de ani”.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.