Anisie despre suspendarea cursurilor: Când e vorba despre o decizie locală, comitetele judeţene/municipale hotărăsc

×
Codul embed a fost copiat

Suspendarea activităţilor didactice faţă în faţă este hotărâtă de comitetele judeţene sau municipale pentru situaţii de urgenţă, atunci când este vorba despre o decizie locală, a precizat luni ministrul Monica Anisie.

Când este vorba despre o decizie la nivel naţional, Ministerul Educaţiei şi Cercetării emite ordinul pe baza hotărârii Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă, a completat ministrul Educației.

"Această decizie este la Comitetul Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă. În absenţa hotărârii Comitetului Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă unităţile de învăţământ funcţionează în scenariul 2 hibrid aşa cum au funcţionat ca şi până acum. (...) Pentru suspendarea cursurilor la nivel local Comitetul judeţean, Comitetul Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă decide prin emiterea unei hotărâri suspendarea pentru 14 zile a activităţilor didactice faţă în faţă. (...) Atunci când este vorba despre o decizie locală, comitetele judeţene iau decizie, când este vorba despre o decizie naţională Ministerul Educaţiei emite ordinul pe baza hotărârii Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă", a explicat Anisie.

Întrebată dacă se vor suspenda cursurile faţă în faţă în Bucureşti de marţi, Monica Anisie a răspuns: "În conformitate cu ceea ce DSP a transmis încă de ieri - şi anume rata incidenţei care a depăşit limita de trei la mia de locuitori, ar trebui Comitetul Municipiului Bucureşti să decidă această suspendare temporară a cursurilor pentru 14 zile".

Ministrul a amintit că, potrivit structurii anului şcolar, săptămâna viitoare copiii de grădiniţă şi cei din învăţământul primar intră în vacanţă.

Citește și
scoala online
Ministrul Educației: „Cel mai probabil, de marți vor fi suspendate cursurile față în față”

"După cum se ştie din structura anului şcolar, săptămâna viitoare oricum pentru învăţământul preşcolar şi învăţământul primar era o săptămână de vacanţă. Pentru săptămâna aceasta s-ar desfăşura cursurile în sistem online, nu şi săptămâna viitoare pentru învăţământul preşcolar şi învăţământul primar", a spus ministrul.

Monica Anisie a afirmat că, având în vedere că inspectorul general se află în concediu medical, atribuţiile în această perioadă vor fi preluate de către inspectorul şcolar general adjunct, Liliana Toderiuc.

"Inspectorul şcolar general este în concediu medical având o problemă de sănătate şi am decis astăzi împreună cu inspectorul şcolar general ca atribuţiile în cadrul IŞMB să fie preluate de către doamna inspector şcolar general adjunct Liliana Toderiuc. Am definitivat Planul de măsuri cu privire la învăţarea online, un plan care are în vedere pe de o parte activitatea didactică ce se va desfăşura în sistem online, iar pe de altă parte şi modalitatea în care fiecare unitate de învăţământ a distribuit tabletele pe care MEC le-a transmis prin programul Şcoala de Acasă. De asemenea, am stabilit cu inspectorii şcolari ca după ce se încheie Comitetul Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă să realizăm în această după-amiază o videoconferinţă cu toţi directorii unităţilor de învăţământ din Bucureşti. În felul acesta să existe o comunicare directă nu numai cu Inspectoratul Şcolar, ci şi cu Ministerul Educaţie", a mai arătat Monica Anisie.

Articol recomandat de sport.ro
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Citește și...
Ministrul Educaţiei anunţă că va monitoriza dacă tabletele au ajuns în şcolile din Capitală
Ministrul Educaţiei anunţă că va monitoriza dacă tabletele au ajuns în şcolile din Capitală

Ministrul Educaţiei şi Cercetării, Monica Anisie, a declarat luni că va monitoriza dacă cele 8.057 de tablete au ajuns în unităţile de învăţământ din Capitală.

Ministrul Educației: „Cel mai probabil, de marți vor fi suspendate cursurile față în față”
Ministrul Educației: „Cel mai probabil, de marți vor fi suspendate cursurile față în față”

Monica Anisie, ministrul Educației, a declarat, duminică, că școlile din București vor fi închise „cel mai probabil” marți, prin decizie a Comitetului Municipal pentru Situații de Urgență. 

Recomandări
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică

Sute de tehnicieni STS lucrează în schimburi în aceste zile, ca să rezolve problemele ce apar în secții. Deja sunt ocupați, pentru că în sâmbătă seară se pun în funcțiune tabletele pentru înregistrarea și verificarea alegătorilor.

R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești
R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești

Moldelectrica a anunțat că atacurile rusești din regiunea Odesa au lăsat fără curent sudul Ucrainei și au afectat fluxurile energetice din zonă.

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete
A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița. Va dura, însă, până va ajunge peste tot, pentru că rețeaua are peste 700 de kilometri.