VIDEO. Un curier a scuipat pe o pizza înainte de a o livra. Pedeapsa uriașă pe care a primit-o

62105770
Hurriyet

Un procuror turc a solicitat joi până la 18 ani de închisoare pentru un fost curier, acuzat că a scuipat pe o pizza înainte de a o livra clientului, relatează AFP.

Fapta a avut loc la data de 24 decembrie 2017 în localitatea Eskişehir din centrul Turciei.

Potrivit agenţiei de ştiri DHA, fostul curier, concediat ulterior, este acuzat că a deschis cutia cu pizza şi că a scuipat pe aceasta înainte de a suna la uşa clientului.

Gestul său a fost descoperit câteva zile mai târziu, după ce un apropiat al proprietarului imobilului a vizionat imaginile filmate de camera de supraveghere. Acesta a alertat locatarul, care a depus o plângere, transmite Agerpres.

 

Joi, în timpul celei de-a cincea audieri în cadrul procesului, procurorul a solicitat între doi ani şi jumătate şi 18 ani de închisoare pentru două capete de acuzare: ''punerea în pericol a vieţii sau a sănătăţi unei persoane prin alterarea alimentelor'' şi ''degradarea unui bun''.

Motivele din spatele gestului bărbatului nu sunt cunoscute, însă DHA a relatat că acesta a filmat scena cu telefonul mobil. O fotografie publicată de agenţie îl arată pe fostul curier în timp ce se apleacă deasupra cutiei cu pizza ţinând în mână telefonul.

Pedeapsa solicitată pare foarte mare, chiar şi în conformitate cu criteriile sistemului de justiţie turc, recunoscut prin faptul că este foarte puţin indulgent. Prin comparaţie, infracţiunea de ''apartenenţă la o organizaţie teroristă armată'' este pedepsită cu 15 ani de închisoare, precizează AFP.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Fostul campion al României și-a scos la vânzare casa de lux! Cere 547.000 de euro
Fostul campion al României și-a scos la vânzare casa de lux! Cere 547.000 de euro
Citește și...
Echipa emisiunii „România, te iubesc!” a primit premiul „Curajul de a spune adevărul”

Echipa emisiunii „România, te iubesc!” a fost premiată, marţi seară, la Gala News.ro 2026, iar distincţia a fost ridicată de către jurnalistul Cristian Leonte.

Berea devine un lux în România. Consumul a ajuns la cel mai scăzut nivel din ultimii 20 de ani

Ne place berea însă prețul ei ne pune frână. Una dintre băuturile preferate ale românilor a ajuns un răsfăț din cauza costurilor în creștere din ultimii ani. Drept dovadă, consumul este la cel mai scăzut nivel din ultimii 20 de ani.

Schimbare la examenul pentru permisul auto. Ar putea fi reintrodusă o probă eliminată de 30 de ani

Poligonul ar putea să devină iar probă în cadrul examenului auto. Inițiatorii unui proiect de lege depus în Senat susțin că, în acest fel, numărul accidentelor ar scădea, iar traficul ar fi mai sigur.

Recomandări
Prima reacție a lui Nicușor Dan după ce PSD și AUR și-au depus moțiunea împotriva Guvernului Bolojan

Nicușor Dan a reacționat după ce PSD și AUR au depus moțiunea de cenzură împotriva guvernului Bolojan la Parlament. Președintele a declarat după Summitul Iniţiativei celor Trei Mări că acesta „era unul din scenariile la care ne aşteptam”.

Regele Charles, discurs istoric în fața Congresului american: „Legăturile dintre SUA și Marea Britanie sunt indestructibile”

Regele Charles al III-lea al Marii Britanii a declarat, marți, în fața Congresului american, că legăturile dintre Statele Unite și Regatul Unit sunt „neprețuite și eterne”, precum și „neprețuite și indestructibile”.

UE împarte bugetul pe următorii șapte ani. România ar putea primi peste 60 de miliarde de euro

Uniunea Europeană începe să își împartă banii pentru următorii șapte ani pentru fermieri, autostrăzi, apărare sau securitate.