Principalele atracții de la grădina botanică din Iași. Cele mai apreciate exponate

×
Publicitate

La Grădina Botanică din Iași vizitatorii se pot plimba liniștiți printre flori colorate și pot admira chiar și specii de plante carnivore.

Exponatele au între unul și 45 de ani și vă pot cuceri de la prima vedere.

Plantele carnivore sunt intens analizate de vizitatori. Adulţii şi copii deopotrivă le studiază cu atenţie minute în șir.

Nu sunt ignorate nici exemplarele de azalee şi camelii înflorite, care te duc cu gândul la grădinile asiatice.

Femeie: „Foarte frumos, noi venim în fiecare an şi este o splendoare. O încântare pentru suflet, inima, minte."

Printre exponate se numără şi plante din America de Sud sau Africa.

Curioşii au ocazia să admire şi plante din diferite regiuni mediteraneene ori tropicale.

Bărbat: „E frumos, e atractiv, e liniştitor, cum se spune şi pentru suflet e ceva. Te destinzi, te relaxezi. După o zi stresantă ca să faci o vizită aici ar fi un mare păcat ca să ocoleşti această grădina botanică."

Porţile expoziţiei sunt deschise până pe 8 martie. Prețul unui bilet de intrare este zece lei.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Alex Dima, despre scutirea jurnaliștilor de impozitul pe venit: „Să se termine mascarada”

Jurnalistul Alex Dima nu susține scutirea jurnaliștilor de plata impozitului pe venit, susținând că „priorităţile ţării sunt altele”.

Un cuplu din Rusia a fost arestat, după ce în pozele lor de nuntă a apărut un agent secret

Un cuplu din orașul rus Kaliningrad a fost arestat și urmează să fie judecat pentru trădare, după ce în pozele lor de nuntă a apărut un agent secret.

Tânăr din Galaţi, prins când vâna cu ogari, călare pe cal. Ce amendă a primit

Autoritățile din Galați anchetează un caz de braconaj mai puțin întâlnit.

Recomandări
Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.