Peste 230.000 de apeluri nejustificate la 112 au fost înregistrate în acest an. Mulți sună să se amuze

×
Publicitate

Poate părea absurd, dar anul acesta au fost înregistrate peste 230.000 de apeluri nejustificate, preluate la numărul 112.

Deși nu au o problemă reală, unii sună să se amuze ori să-i jignească pe operatori. Un bărbat din Olt a bătut toate recordurile de la începutul anului ș a sunat de peste 22.000 de ori.

De la începutul anului, peste 230.000 de apeluri asemănătoare au preluate de operatorii STS.

Cele mai multe au fost în Olt, Gorj, Harghita, Ialomița și Constanța. Unii fac glume ori le adresează întrebări intime operatoarelor din dispecerat.

Numărul apelurilor abuzive

Olt - 23.500
Gorj - 14.622
Harghita - 10.163
Ialomiță - 12.903
Constanta - 28.175

Un bărbat din Olt a întrecut însă orice record. În doar șase luni a sunat la 112 de 22.456 de ori. Cu alte cuvinte, de peste 120 ori pe zi sau zilnic, de cinci ori pe oră. Nu a fost însă depistat deocamdată pentru că sunat de pe două cartele prepay, spun autoritățile.

Cei care sună fără să aibă o urgență pot primi o amendă de 2.000 de lei sau de 4.000 de lei, dacă echipajele ajung la fața locului și constată că apelul a fost o alarmă falsă. Amenzile se pot dubla dacă apelurile continuă.

Cătălin Chircă, purt. de cuv. STS: ”Să nu sune la 112 pentru probleme non-urgente și să nu sune cu rea intenție. Să nu facă glume, farse sau să aducă injurii operatorilor. În timp ce operatorul STS gestionează un apel non-urgent există posibilitatea ca la 112 să sune o persoană care are cu adevărat o urgență și să nu poată primi ajutorul de care are nevoie."

În mod suprinzator, adulții care sună să facă glume la 112 sunt de zece ori mai mulți decât copiii.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Operațiune dificilă de salvare în Munții Piatra Craiului. Un turist străin, aflat în drumeție, a început să se simtă rău

Operațiune dificilă de salvare în Munții Piatra Craiului, unde un turist străin, aflat în drumeție, a avut nevoie de ajutorul salvamontiștilor pentru că se simțea rău.

Animalele de la Zoo Galați primesc înghețată și fructe reci pentru a suporta mai bine canicula

Valul de căldură care a cuprins aproape întreaga țară afectează și animalele din parcurile zoologice.

Un om fără adăpost a găsit peste 20.000 de lei la gunoi. Incredibil ce a făcut cu banii

O persoană fără adăpost din judeţul Botoşani a găsit într-un container de gunoi peste 20.000 de lei, bani pe care i-a predat la scurt timp Poliţiei.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.