Kamara: Oare mai am voie să spun că fac parte din trupa Alb Negru?

62163392

Kamara, solistul trupei "Alb Negru", îi ia apărarea arbitrului Sebastian Colțescu, implicat într-un scandal de rasism după ce s-a referit la antrenorul secund al echipei Istanbul Bașakșehir, Pierre Webo, ca fiind „ăla negru”.

„Mai sunt ieșiri din decor ca pretutindeni în lume, dar nu e cazul acum. Sebastian Colțescu nu merită acest tratament și nici noi cu el”, scrie artistul într-o "Scrisoare deschisă către pământeni", postată joi pe pagina sa de Facebook.

Kamara Ghedi s-a născut la București, în urmă cu 44 de ani, însă se trage dintr-o familie de politicieni din Africa. Bunicul său a fost ministru în Guineea franceză.

El a reacționat la aproape două zile de la incidentul petrecut în timpul partidei de marți seară, dintre Paris Saint Germain și Istanbul Bașakșehir, din ultima etapă a fazei grupelor UEFA Champions League.

„Bună să vă fie inima, Numele meu e Kamara și sunt de 16 ani, component al trupei ALB NEGRU. Oare am voie să mai spun așa?”, se întreabă artistul.

Artistul scrie că a avut timp să „analizeze bine situația” și a ajuns la concluzia că Sebastian Colțescu nu a fost rasist, ci cel mult „nepoliticos și nesăbuit”.

„Cred că toată problema asta cu politically corect (politic corect...suna ca naiba oricum) se duce în cealaltă extreme.
Black în limba română înseamnă Negru, cel puțin așa era la ultima verificare. Sebastian Colțescu, Omul cel mai pus la COLȚ în momentul de fața a folosit cuvântul "Negru" la un meci de Fotbal din Champions League. Sebastian Colțescu a fost cel mult Nepoliticos și Nesăbuit spunând "Ăla", dar nicicum nu cred că a fost Rasist. Bine, nu știu ce a fost în sufletul lui, dar faptele confirmă spusele mele. Nu a spus "Negro", care în spaniolă e o înjurătură, a spus "Negru", care în engleză se traduce Black”, a scris Kamara pe Facebook.

De asemenea, el i-a ironizat pe cei care au catalogat replica lui Sebastian Colțescu ca fiind rasistă.

„Dragi pământeni, sper că nu este o jignire că vă spun așa. Pesemne că trăim într-o Galaxie și unii s-ar simți jigniți că sunt numiți "Pământeni" și nu "Galaxieni"”, a mai scris el. 

Postarea sa a adunat mai bine de 4.700 de aprecieri și peste 1.700 de distribuiri.

Ce s-a întâmplat în timpul meciului

 

Meciul dintre Paris Saint-Germain şi Istanbul Başakşehir a fost întrerupt marţi seara, în min. 14, la scorul de 0-0, din cauza unor remarci rasiste din partea celui de-al patrulea oficial, Sebastian Colţescu.

Staff-ul campioanei Turciei şi jucătorii acesteia, urmaţi de cei ai echipei PSG au luat decizia de a părăsi terenul după eliminarea antrenorului secund al formaţiei din Istanbul, fostul atacant camerunez Pierre Achille Webo, acuzând afirmaţii rasiste din partea arbitrului de rezervă.

Colţescu i-a cerut în min. 14 lui Haţegan să intervină pentru a-l calma pe Webo, care a fost prea vehement la o decizie a arbitrului de centru, potrivit AFP. Colţescu l-a identificat pe antrenorul secund al echipei turce cu termenul de ''tipul negru'', iar Haţegan i-a arătat cartonaşul roşu fostului atacant camerunez.

Webo a protestat, iar atacantul franco-senegalez Demba Ba (rezervă) a coborât din tribună şi l-a acuzat de rasism pe Colţescu, reproşându-i că s-a referit la culoarea pielii lui Webo, întrebându-l dacă ar fi făcut la fel şi dacă era cazul unei persoane albe, relatează Agerpres.

Şi jucători de la PSG, printre care Neymar, Mbabbe şi Marquinhos, au venit pentru a cere explicaţii la marginea terenului. După mai multe minute de discuţii cele două echipe au părăsit terenul.

Partida a fost reluată a doua zi, când Paris Saint-Germain a surclasat-o cu 5-1 pe Istanbul Başakşehir.

Articol recomandat de sport.ro
"Ce i-ai spune soției tale dacă ai putea să mai vorbești cu ea câteva secunde?" Iosif Rotariu, răspuns tulburător
"Ce i-ai spune soției tale dacă ai putea să mai vorbești cu ea câteva secunde?" Iosif Rotariu, răspuns tulburător
Citește și...
Elevii care învață la -51 de grade Celsius. Când se suspendă cursurile în localitățile din Siberia

Elevii de la o școală din Siberia învață la -51 de grade Celsius, în fiecare zi. Acolo, activitatea școlară se suspendă numai în cazul în care temperatura coboară până la valoarea de -56 de grade Celsius.

Un copil de 4 ani din Italia s-ar fi infectat cu SARS-CoV-2 în noiembrie 2019. Ce au descoperit cercetătorii

Un băiat de patru ani din Italia a fost infectat cu coronavirus încă din noiembrie 2019, susțin cercetătorii.

O femeie și-a dat iubitul în judecată, pentru că nu a cerut-o în căsătorie. Cum s-a terminat totul

O femeie în vârstă de 26 de ani din Zambia a inițiat proceduri legale împotriva iubitului ei, despre care susține că a promis că se va căsători cu ea.

Recomandări
Unde pot verifica șoferii, în timp real, prețul motorinei la toate benzinăriile. Primele efecte ale reducerii accizei

Motorina s-a ieftinit la benzinăriile din țară. În unele locuri, un litru de diesel a coborât sub 10 lei. Este efectul accizei dinamice, care a intrat ieri în vigoare. 

INS: Consumul de energie electrică al populației a scăzut cu 11,8% în primele șase luni din 2026

Resursele de energie primară au scăzut, în perioada 1.I-30.VI.2026, cu 4,1%, iar cele de energie electrică au crescut cu 1,1%, față de perioada 1.I-30.VI.2025.

Doi frați de 17 și 19 ani au murit înecați la mare, în Olimp. Unul a fost smuls de valuri din mâna salvamarului

Doi frați - de 17 și 19 ani - și-au găsit sfârșitul în stațiunea Olimp. Băieții au intrat în mare, deși era arborat steagul roșu.