Familia fetei ucise la Mangalia de cea mai bună prietenă cere criminalei daune morale uriașe: ”Prea mult și-a bătut joc”

62395054

Familia Alinei, fata din Vaslui ucisă la Mangalia de cea mai bună prietenă a sa, Loredana, cere criminalei daune morale de 200.000 de euro.

 

Am cerut daune morale 200.000 euro. Loredana merită pedeapsa pe viață. Prea mult și-a bătut joc de Alina, o bătea, țipa la ea”, a spus Paulina, mama Alinei Ciobanu, la ieșirea de la audierile care au avut loc marți la Parchetul Tribunalului Constanța, scrie Vremea Nouă.

Femeia a mai spus că a aflat rezultatele expertizei psihiatrice, potrivit căreia Loredana a avut discernământ atunci când i-a ucis fiica.

A avut discernământ, a plănuit să facă asta. Așa a ieșit la expertiza psihiatrică. Pentru noi a fost foarte greu și ne este în continuare foarte greu. Copiii pe care îi mai am sunt afectați și ei. Am visat-o”, a povestit, printre lacrimi, mama Alinei.

Eu o întrebam mereu cum se înțelege cu Loredana, iar ea îmi povestea că nu se înțeleg. Loredana îi spunea să meargă cu ea în oraș, Alina nu voia și îi spunea ”Ce fată, te dai mare cinstită?”. Când venea în cameră, pe la ora 3:00-4:00, începea cearta. Vorbea urât, o amenința, întrase frica în Alina. Loredana era protejată de patron, că se culca cu el, Alina nu era protejată”, a povestit și mătușa Alinei.

”Mi-a apărut în vis, dar nu stă mult, pleacă”

Cele două luni și jumătate, scurse de la moartea nepoatei sale, au trecut greu: “O perioadă grea, stau și o aștept. Mi se pare că vine, dar nu mai vine, nimeni nu o mai poate aduce înapoi. Mi-a mai apărut în vis, dar nu stă mult, pleacă. Sper să fie bine, că nu a fost vinovată cu nimic. Mergea în fiecare duminică la biserică cu mine, o fată tare bună. Cu familia Loredanei nu am mai vorbit, nu ținem legătura. Dacă m-aș întâlni cu mama ei, aș trece pe lângă ea. Nu avem treabă cu ea”.

Pe de altă parte, avocatul familiei a precizat că va insista pe schimbarea încadrării juridice a faptei comise de Loredana.

Noi încercăm să aducem argumente ca să modificăm încadrarea juridică, nu este niciun secret. Încercăm să arătăm că este o premeditare și că trebuie schimbată încadrarea în omor calificat cu limitele de la 15 ani la 25 ani”, a spus avocatul Florin Răican.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Strănepoata lui Ferenc Puskas este model: cea mai atrăgătoare femeie de la finala Champions League PSG - Arsenal
FOTO Strănepoata lui Ferenc Puskas este model: cea mai atrăgătoare femeie de la finala Champions League PSG - Arsenal
Citește și...
Cum arată cele mai dulci roșii pe care le găsești în piață. Trucuri ca să alegi mereu legume aromate

Nu există nimic mai gustos decât o roșie dulce, zemoasă și perfect coaptă. În același timp, nu există nimic mai dezamăgitor decât o roșie tare și necoptă sau, și mai rău, una prea coaptă și moale.

Vremea rece a schimbat planurile turiștilor de Rusalii. Cum se relaxează românii în weekendul prelungit

Vremea capricioasă le-a dat planurile peste cap turiștilor care au mers la mare sau la munte în acest weekend prelungit de Rusalii.

Ce este vita Wagyu și de ce este considerată cea mai scumpă carne din lume. Adevărul despre carnea de lux

Pentru bucătarii amatori care vor să-și îmbunătățească abilitățile culinare, este esențial să înțeleagă calitățile unice ale cărnii de vită Wagyu în comparație cu vita tradițională. 

Recomandări
Italia va trimite 100 de militari și avioane de luptă în România, după incidentul cu dronă de la Galați. Misiunea, urgentată

Italia pregătește o operațiune militară pe teritoriul România, care ar urma să înceapă la jumătatea lunii iunie și să dureze cel puțin o lună, potrivit unor surse guvernamentale citate de presa italiană. 

Gest sfidător la Casa Albă: Marco Rubio a întors spatele atunci când a fost întrebat dacă NATO va apăra România | VIDEO

Secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, s-a întâlnit la Washington cu ministrul de Externe al Pakistanului, Ishaq Dar, în contextul unui acord provizoriu cu Iran. Însă, oficialul american a refuzat categoric să discute despre incidentul din România.

Comparația salariilor de la stat și din privat. Domeniile în care au apărut cele mai mari diferențe

O analiză realizată pe baza datelor Institutului Național de Statistică, prelucrate de Știrile PRO TV, compară salariile medii nete din 2024 pentru 56 de activități economice prezente atât în sectorul public, cât și în cel privat.