Curajul unei scriitoare din Siria de a vorbi despre țara sa: Dictatorii și islamiștii sunt diferite fețe ale violenței

62297528

Scriitoarea Samar Yazbek a avut curajul să pună pe foaie povestea țării sale, Siria, despre frumusețile acestui stat, dar și despre calvarul prin care a trecut în ultimele decenii.

Samar Yazbek a fost una dintre cele mai puternice prezențe la Festivalul Internațional de Literatură de la Iași (FILIT, aflat la cea de-a zecea ediție).

Scriitoarea a acordat un interviu pentru Spotmedia, în care a relatat că a participat revoltele împotriva regimului Bashar al-Assad, transformate apoi într-un sângeros război civil. Citește interviul integral AICI.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Halloween cu surprize. Dovleci umpluți cu oase pentru prădătorii grădinii zoologice din Chicago

Mai este mai bine de o săptămână până la Halloween, dar în unele locuri din Statele Unite petrecerea a început mai devreme.

Explozie puternică în centrul Mexicului. O cisternă plină cu combustibil a sărit în aer după un impact violent

O explozie puternică urmată de un incendiu a provocat panică și distrugeri însemnate în orașul Aguas Calientes, din centrul Mexicului.

Festivalul „Vin la pește”, în Parcul Tineretului din București. Cu ce bunătăți sunt așteptați vizitatorii

Saramura de crap, borșul lipovenesc și peștele pe grătar sunt doar câteva dintre bunătățile care îi așteaptă pe pofticioși în Parcul Tineretului din Capitală. Aici are loc festivalul „Vin la pește”.

Recomandări
Nicușor Dan s-a întâlnit la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA. A mâncat la popotă alături de soldați | FOTO

Nicușor Dan s-a întâlnit duminică la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA și a mâncat la popotă, alături de soldații americani, potrivit Administrației Prezidențiale.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.