Controverse pe tema culorii pielii Cleopatrei. Un nou documentar a stârnit dezbateri pe tema rasismului

62278012
Shutterstock

Dezbaterile asupra „rasei” Cleopatrei au revenit după ce, săptămâna trecută, a aparut trailerul documentarului „Queen Cleopatra” în care rolul principal i-a revenit unei actrițe de culoare - Adele James.

Acest fapt a stârnit controverse. Zahi Hawass, important arheolog egiptean, a declarat că Cleopatra, care s-a născut în Alexandria, Egipt, în anul 69 î.Hr., în dinastia Ptolemaică, era de ascendență greacă macedoneană.

Un avocat egiptean, Mahmoud al-Semary, a apelat la măsuri legale în urma apariției trailerului. În același timp, unii egipteni și-au expirmat îngrijorarea cu privire la rasism în Egiptul modern, o țară arabă cu propria sa populație de culoare.

Dar dezbaterile cu privire la identitatea rasială a Cleopatrei reflectă mai mult opiniile contemporane despre rasă decât modul în care oamenii erau priviți în timpurile străvechi.

Clasificările rasiale așa cum le recunoaștem astăzi sunt în mare parte un produs al gândirii occidentale din secolele al XVII-lea și al XVIII-lea, în special în timpul Iluminismului european.

Ca atare, aceste clasificări au fost create mult prea târziu pentru a fi aplicate civilizațiilor antice.

Rebecca Futo Kennedy, profesor asociat la Universitatea Denison, a explicat, pentru Time: „Există o tendință în lumea modernă de a se fixa pe figuri celebre din trecut care reprezentau civilizații”.

Ea a adăugat că vor exista întotdeauna grupuri care vor vrea să o revendice pe Cleopatra, într-un fel sau altul, pentru a se potrivi națiunii lor.

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Cireșele, fructele verii cu efect surprinzător asupra organismului. Sunt considerate un adevărat „medicament natural”

Cireșele sunt fructe de vară delicioase, bogate în vitamine, antioxidanți și fibre, cu numeroase beneficii pentru sănătate.

Momente de groază cu sute de șerpi veninoși într-un râu umflat de inundații. Au „evadat” de la o fermă din China

Momente de groază după ce sute de șerpi veninoși au ajuns într-un râu din China, evadați de la o fermă unde erau crescuți- cel mai probabil pentru extracția substanțelor în scop medical. 

Tot ce trebuie să știi despre cum să crești Aloe Vera la tine acasă. Cum o poți folosi

Aloe Vera nu este doar o plantă de apartament foarte populară, ci este benefică pentru o mulțime de afecțiuni. Mulți oameni folosesc gel de aloe vera obținut din frunzele plantei pentru a trata arsurile solare, arsurile ușoare și iritațiile pielii.

Recomandări
Radu Miruță: Au mai fost distruse cinci resturi de drone pe mare. Armata Română nu păzeşte Portul Constanţa pe timp de pace

Ministrul demis al Apărării, Radu Miruţă, afirmă că au mai fost cinci cazuri de resturi de dronă observate pe mare şi distruse, unele dintre acestea având explozibil, iar altele nu.

Când ar putea Republica Moldova să intre în Uniunea Europeană. Estimarea fostului negociator-șef al României la UE

Fostul negociator șef al României cu Uniunea Europeană, prof. dr. Vasile Pușcaș, a declarat că Republica Moldova ar putea să încheie toate capitolele de negociere cu UE până în 2028.

Cătălin Cherecheș, după ce a fost eliberat condiționat: Pușcăria este o binecuvântare, dar depinde ce înveți acolo

După doi ani și șapte luni de închisoare, dintr-o pedeapsă de cinci ani, fostul primar din Baia Mare, Cătălin Cherecheș, a fost eliberat condiționat din închisoare.