Demolare cu explozibil ratată, în SUA. Ce se va întâmpla acum cu clădirea

×
Publicitate

Demolare prin implozie ratată, în oraşul american Dallas, unde partea centrală a unei clădiri de birouri înaltă de 11 etaje a rămas în picioare, în ciuda cantităţilor mari de explozibili utilizaţi.

Aşa cum se vede în imaginile filmate în timpul şi imediat după detonarea explozivilor amplasaţi în clădire, laturile acesteia s-au prăbuşit imediat, în timp ce corpul interior doar s-a înclinat uşor pe o parte.

Autorităţile au aşteptat câteva ore bune până să dea drumul circulaţiei în zonă, pentru a vedea dacă - totuşi - bucată se prăbuşeşte de la sine, ceea ce nu s-a întâmplat.

Acum, compania care se ocupă de demolarea clădirii va trebui să ducă treaba la bun sfârşit cu metode convenţionale: buldozere şi utilaje speciale pentru demolări.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Citește și...
Răzbunare rară în regiunea Golfului. Bahrainul și Kuweitul au atacat în „secret” Iranul

Bahrainul și Kuweitul au trimis în secret avioane de luptă pentru a ataca ținte militare din Iran, la începutul acestei luni, în prima lor ripostă directă împotriva Teheranului, potrivit unor surse citate de The Wall Street Journal (WSJ).

De ce importă China cantități uriașe de aur. „Au fost un motor important al cererii ridicate”

Importurile de aur ale Chinei au ajuns în iunie la cel mai ridicat nivel din ultimii doi ani, subliniind cererea rezilientă pe cea mai mare piaţă globală a metalelor preţioase, după declinul recent al cotaţiilor, transmite Bloomberg.

Procurorul Curții Penale Internaționale Karim Khan a fost demis de statele membre

Adunarea statelor membre ale Curţii Penale Internaţionale (CPI) l-a demis vineri pe procurorul acestei instanţe, Karim Khan, afirmă surse diplomatice ale agenţiilor AFP şi Reuters, potrivit Agerpres.

Recomandări
ANIMAȚIE. Traseul dronei militare doborâte, în premieră, de un F-16 în România. Cum a ajuns la 90 de kilometri de București

O dronă de luptă a fost doborâtă, vineri, de un avion românesc de vânătoare F-16 la nici 90 de kilometri de centrul Bucureștiului. 

Prima reacție a NATO după ce România a doborât o dronă în Buzău. „Alianța e capabilă și pregătită să reacționeze”

NATO a reacționat, vineri, după ce România a doborât o dronă în Buzău și menționează că alianța „e pregătită și capabilă să reactioneze la orice potențiale amenințări aeriene”.

Negocieri încheiate cu un boicot. Votul pe legea salarizării ar putea fi amânat pentru august

Noua lege a salarizării este în pericol să nu fie votată în Parlament săptămâna viitoare, așa cum și-ar fi dorit Guvernul. Sindicatele din Sănătate și Educație nu s-au mai așezat la masa negocierilor, iar PSD anunță că nu o susține în forma acutuală.