Secretul din spatele picturii "Strigătul”. „Oamenii cred că este un om care țipă”

62030944
Profimedia

Unul dintre cele mai populare tablouri din lume este descris ca fiind un bărbat care țipă. Însă „Strigătul” realizat de artistul norvegian Edvard Munch arată, de fapt, cu totul altceva.

Muzeul Britanic susține că pictura reprezintă o persoană care aude pe altcineva țipând, potrivit Telegraph

Acesta a expus o pictură rară în alb și negru, care face parte din marea colecție a lui Munch.

„Această versiune rară a picturii „Strigătul” pe care o prezentăm arată clar că Munch a vrut să ilustreze o persoană care aude un „țipăt”. A încercat să ilustreze o emoție sau un moment. Oamenii cred că este o persoană care țipă, dar nu este așa”, spune Giulia Bartrum, cea care se ocupă de expoziția artistului norvegian.

„Strigătul” este una dintre cele mai cunoscute picturi din lume, pentru că are „un impact puternic asupra tutuor, indiferent de unde ar fi”, a mai precizat Giulia Bartrum.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Pictorial incendiar în dormitor cu fosta luptătoare din UFC: ”Ești pachetul complet”
FOTO Pictorial incendiar în dormitor cu fosta luptătoare din UFC: ”Ești pachetul complet”
Citește și...
Doi români, acuzați că au profanat morminte în cimitire din Franța și au furat statuete de bronz de 25.000 de euro

Doi cetăţeni români, în vârstă de 32 şi 43 de ani, urmează să fie judecaţi în iunie, la Laval, cu privire la furtul unor statuete de bronz şi profanarea unor morminte în 15 cimitire în Franța.

Ce sentință au primit cei doi soți din Germania care au furat 1,9 milioane de euro din parcometre. Trebuie să înapoieze banii

Doi soţi care au furat aproape 1,9 milioane de euro din parcometre în sudul Germaniei au fost condamnaţi de tribunalul regional din Kempten la cinci ani şi jumătate de închisoare fiecare, informează joi DPA.

Cum să vezi știrile de pe Știrile ProTV primele în Google. Ghid pentru setarea sursei preferate

O funcție nouă introdusă de Google îți permite să alegi ce surse de știri apar în fruntea rezultatelor de căutare.

Recomandări
România rămâne fără energie nucleară. Ce se întâmplă la Centrala Nucleară de la Cernavodă

Durata opririi Unităţii 2 a CNE Cernavodă, care s-a deconecatat automat de la reţea din data de 4 mai, va fi prelungită, iar Unitatea 1 întră în oprire planificată din 10 mai, informează Nuclearelectrica, administratorul centralei nucleare din Cernavodă.

Cum să vezi știrile de pe Știrile ProTV primele în Google. Ghid pentru setarea sursei preferate

O funcție nouă introdusă de Google îți permite să alegi ce surse de știri apar în fruntea rezultatelor de căutare.

Ce prevede decizia CCR care l-ar împiedica pe Nicușor Dan să-l desemneze pe Ilie Bolojan din nou premier

O decizie a CCR din 2020 ar putea să-l împiedice pe Nicușor Dan să-l desemneze ca premier pe Ilie Bolojan în cazul în care în jurul acestuia s-ar cristaliza o coaliție în Parlament.