Bărbat arestat pentru că a strâns 2 TONE de monede din aur. Ce voia să facă cu ele

61971271
AFP

Poliţia din Iran a arestat un bărbat despre care spune că strânsese două tone de monede din aur pentru a manipula piaţa financiară locală

Şeful poliţiei de la Teheran, Hossein Rahimi, a declarat că bărbatul, neidentificat, s-a folosit de complici pentru a aduna în jur de 250.000 de monede în ultimele zece luni. Rahimi l-a numit „Sultanul Monedelor”, scrie News.ro.

Iranienii au cumpărat în masă monede de aur de când SUA au abandonat acordul nuclear în mai, şi au ameninţat că vor reimpune sancţiuni, declanşând astfel o scădere a monedei naţionale.

Un dolar american valora miercuri aproximativ 81.000 de riali iranieni, faţă de 43.000 la sfârşitul lui 2017.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Cum arată noul Maybach decapotabil de la Mercedes. Prețul lui e mai mare decât multe apartamente din centrul Bucureștiului
FOTO Cum arată noul Maybach decapotabil de la Mercedes. Prețul lui e mai mare decât multe apartamente din centrul Bucureștiului
Citește și...
O femeie a găsit un pui de pisică și l-a luat acasă. După ce l-a dus la veterinar, pentru că era agresiv, a avut o surpriză

Simpatici, pufoși, dar nu prea prietenoși, doi pui de pisică sălbatică au ajuns în grija medicilor veterinari după ce au rămas orfani și riscau să moară.

WhatsApp introduce o funcție nouă. Cum pot avea încredere utilizatorii într-un număr necunoscut

WhatsApp implementează o nouă măsură de siguranță menită să protejeze utilizatorii de fraudele și tentativele de înșelătorie care pornesc de la numere necunoscute. 

Un bărbat și-a pierdut premiul de 13 milioane de euro la Loto pentru că nu l-a revendicat. A fost căutat în toată Franța

Un jucător din Franța care a câștigat 13 milioane de euro la extragerea Super Loto din 24 aprilie, în departamentul Orne, nu și-a revendicat premiul uriaș, ceea ce a dus la o situație considerată excepțională.

Recomandări
Rusia închide consulatul României de la Sankt Petersburg. Consulul român, declarat persona non grata

Federația Rusă a ordonat închiderea consulatului general al României de la Sankt Petersburg, iar ministerul afacerilor externe de la Moscova l-a declarat persona non grata pe consulul interimar care va trebui să părăsească Rusia în 72 de ore. 

Liderii fostei coaliții negociază sprijinul pentru guvern. Rotativa propusă de USR, respinsă de PSD și Nicușor Dan - surse

Liderii partidelor din fosta coaliție se reunesc, de la ora 15:00, pentru o nouă rundă de negocieri privind susținerea viitorului guvern. La discuții participă Sorin Grindeanu, Kelemen Hunor, Ilie Bolojan și Dominic Fritz.

Alertă de caniculă în toată România. ANM a emis primul cod portocaliu de temperaturi ridicate și anunță până la 37 de grade

Aproape toată ţara se va afla, joi și vineri sub o avertizare cod portocaliu și galben de temperaturi ridicate şi caniculă, meteorologii anunţând temperaturi de 37 de grade.