Adolescent din Vaslui, arestat după ce și-a tâlhărit prietenii cu care a colindat. I-a bătut și le-a luat banii

62314627
StirilePROTV

Un adolescent din Vaslui și-a bătut și tâlhărit prietenii cu care mersese la colindat, și a reușit să ajungă în arest preventiv. Are 16 ani, iar cei trei amici, 14.

Adolescentul de 16 ani din comuna Zorleni a fost ridicat de polițiști și dus în fața magistraților, pe 3 ianuarie, care au emis un mandat de arestare pentru 30 de zile. Avocatul din oficiu a contestat însă decizia, astfel că decizia finală va fi luată la Tribunalul Vaslui, arată publicația „Vremea Nouă”.

Adolescentul din Zorleni este cercetat pentru săvârșirea a trei infracțiuni de tâlhărie calificată. Pe 31 decembrie, a mers la urat cu trei prieteni, „de Moș Ajun” iar la final i-a bătut și le-a luat banii, au stabilit anchetatorii.

Dispune arestarea preventivă a inculpatului S.M.D, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de tâlhărie calificată, fapta prevăzută (persoanele vătămate E.N, D.A.B. și O.Y.R.), pe o perioadă de 30 de zile, de la data de 03.01.2023 până la data de 01.02.2023, inclusiv”, se arată în decizia Judecătoriei Bârlad.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Dacia domină Europa! Cel mai bine vândut model în prima jumătate a anului 2026
FOTO | Dacia domină Europa! Cel mai bine vândut model în prima jumătate a anului 2026
Citește și...
„Ne jucăm cu moartea”. Șoferii din Grecia traversează zilnic un pod prăbușit pentru a evita un ocol de 30 de kilometri

Șoferii din Grecia continuă să traverseze un pod parțial prăbușit, deși acesta a fost declarat nefuncțional, spunând că preferă să-și asume riscul decât să facă un ocol de aproape 30 de kilometri.

Un bărbat din Italia, condamnat după ce a construit un amfiteatru „antic” și le cerea turiștilor 40 de euro pentru a-l vizita

Un italian care a construit un fals amfiteatru antic și a încasat câte 40 de euro de la turiști pentru a-l vizita a fost condamnat la doi ani și patru luni de închisoare.

O profesoară din Germania a primit măriri timp de aproape 17 ani, deși era în concediu medical. Ce salariu a ajuns să aibă

O profesoară din Germania a stat în concediu medical aproape 17 ani, timp în care a continuat să primească majorări salariale, ajungând la un salariu brut de peste 6.000 de euro pe lună. Procedurile judiciare împotriva sa sunt suspendate.

Recomandări
Încă un incident în Marea Neagră. Navă comercială avariată în apropiere de Sfântu Gheorghe - posibil de o dronă sau o mină

O navă comercială care transporta cărbuni din Statele Unite către Ucraina a fost avariată în noaptea de 23 spre 24 iulie în Zona Economică Exclusivă a României, la aproximativ 22 de mile marine de Sfântu Gheorghe.

Criză de personal în spitale. Guvernul a deblocat doar 22 de posturi din cele 7.600 cerute de Ministerul Sănătății

Ministerul Sănătății a cerut deblocarea a peste 7.000 de posturi în spitalele din toată țara, însă Guvernul a aprobat, deocamdată, doar 22.

SUA anunță a 13-a noapte consecutivă de atacuri asupra Iranului. Loviturile au vizat baze militare și depozite de drone

Armata SUA anunţă finalizarea celei de-a 13-a nopţi consecutive de atacuri asupra Iranului.