Suma cu care s-au vândut mai multe scrisori trimise de Constantin Brâncuși nepoatei sale

61868187

Două tablouri de Nicolae Grigorescu au fost vândute, joi seara, cu peste 20.000 de euro la o licitație organizată de Artmark.

Totodată, la Licitaţia de Autografe, un lot format din două scrisori ale lui Brâncuşi către nepoata sa a fost adjudecat contra sumei de 11.000 de euro, informează News.ro.

„Care cu provizii", de Nicolae Grigorescu, estimat între 20.000 şi 35.000 de euro de Artmark, a fost adjudecat în final la 23.000 de euro, iar „Ţărăncuţă", semnat de acelaşi artist, a fost cumpărat mult peste estimarea iniţială (între 5.000 şi 8.000 de euro), cu 22.000 de euro.

Tot joi seară, a avut loc Licitaţia de Autorgrafe la care lotul format din două scrisori olografe trimise de Constantin Brâncuşi către nepoata sa Ileana Brâncuşi, Paris, 1937-1938, a fost adjudecat pentru 11.000 de euro. preţul de pornire a fost 1.500 de euro.

În aceeaşi sesiune, „Coloană", de Horia Bernea, estimat între 8.000 şi 15.000 de euro, a fost adjudecat contra sumei de 20.000 de euro. Şi „Poiana Mărului", de acelaşi pictor, a fost vândut. Licitaţia pentru acesta s-a încheiat la 12.000 de euro.

Cinci tablouri de Ştefan Câlţia - „Fată cu papagal", „Clovn cu perlă", „Oul albastru", „Fată cu flori", „Călător" - au fost adjudecate mult peste preţul estimat, găsindu-şi cumpărător la peste 9.000 de euro fiecare.

O lucrare în acuarelă şi tuş pe carton de Nicolae Tonitza - „Curte la Mangalia" - a atins suma de 8.000 de euro, mult peste estimarea stabilită între 1.500 şi 2.500 de euro.

Alte lucrări adjudecate:  „Arlechin", de Corneliu Baba (5.500 de euro), „Vas cu flori albastre", de Constantin Piliuţă (4.750 de euro); „Drumul (Poartă)", de Marin Gherasim (6.000 de euro); „Florăreasă", de Sorin Ilfoveanu, (4.750 de euro); „Natură statică cu mere", de Octav Băncilă (4.750 de euro).

Catalogul unui concert Led Zeppelin (Ahmet Ertegun Tribute), cu semnătura olografă a lui Jimmy Page şi certificat de autenticitate a fost adjudecat la preţul de 1.000 de euro. O fotografie ilustrându-l pe Spider-Man, cu semnătura olografă a lui Stan Lee şi certificat de autenticitate, a fost vândută la 800 de euro.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
5 ianuarie 1859, momentul în care românii au realizat un mare act de curaj politic

Europa a fost practic pusă în faţa faptului împlinit, un nou stat, viitoarea Românie, apărea pe harta continentului, iar noi toţi am făcut un pas decisiv spre valorile moderne.

“Monștri.”, în regia lui Marius Olteanu, singurul film românesc selectat la Festivalul de Film de la Berlin 2019

“Monștri.”, primul lungmetraj al regizorului Marius Olteanu, va avea premiera mondială în cadrul secțiunii Forum a Festivalului de Film de la Berlin, care are loc în perioada 7-17 februarie 2019.

A murit Mary Oliver, poetă câștigătoare a premiului Pulitzer

Poeta americană Mary Oliver, câștigătoare a premiului Pulitzer, a murit la vârsta de 83 de ani.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.