Sibiu, transformat într-o scenă uriașă timp de 10 zile. Peste 800 de spectacole au captivat publicul

×
Publicitate

A sunat gongul de final, la închiderea Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu. A fost ediția cu numărul 31.

 

Vreme de 10 zile, întregul oraș a fost o scenă uriașă, dedicată artelor. Peste 800 de reprezentații au animat săli de spectacole, străzi, piețe și biserici.

La ceremonia de încheiere, 280 de drone luminoase au făcut spectacol pe cer.

Câțiva artiști spanioli au ținut cu sufletul la gură spectatorii din Piața Mare. Au dansat atârnați de o macara, pe ritmurile alternate de un DJ, aflat și el la înălțime.

Femeie:A fost senzațional, ne-am uitat cu sufeltul la gură, a fost un specatcol fantastic”.

Mamă și fiică: „Super! Nu am mai văzut așa spectacol la înălțime, a fost ceva plin de adrenalină și într-un cuvât spectaculos”.

Samuel Delgado, regizor:Sentimentul este incredibil. Am fost prima dată în festival, publicul este incredibil. Ne place acolo sus. Am dat totul pentru Sibiu și sperăm să revenim".

În alt loc din oraș, artiștii bulgari au transformat focul în personaje.

Cei mai norocoși turiști au prins toate cele 10 zile de spectacole.

Cuplu:A fost așa. Un sentiment festiv să fim aici, o experiență grozavă!”.

Cuplu: „Am prins aproape toate serile, a fost foarte mișto, o experiență frumoasă, chiar ne-a surprins foarte mult".

Și artiștii italieni au pus în scena un spectacol impresionant.

Stefano Te, regizor:Acest spectacol stradal grandios este o sărbătoare, o utopie, o celebrare a lui Don Quijote și a lui Sancho Panza. Teatrul și arta nu sunt doar divertisment, frumusețea și miracolul lor stau și în mesajele de speranță ce le poartă”.

Muzeul în aer liber din pădurea Dumbrava a găzduit un un spectacol susținut de Corul Madrigal, pe un fundal feeric. Iar un spectacol cu drone, combinat cu artificii prietenose cu animalele, a marcat închiderea Festivalulului.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Turneul Internațional Stradivarius a ajuns la Ghimeș, Bacău. „A fost o călătorie în interiorul meu”

Turneul Internațional Stradivarius a ajuns aseară la Ghimeș, în județul Bacău. Alături de vioara sa, Alexandru Tomescu a făcut spectacol în biserica catolică din localitate.

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu, cu artiști din șase țări. „Artiști și acrobați la înălțimea macaralelor”

Continuă surprizele la Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu. Artiști din șase țări au animat, vineri, Piața Mare din oraș cu spectacole colorate. Piesele de pe scenă au fost completate de confetti.

Opera și filarmonica a ieșit în stradă, în marile orașe de la noi. Concertele sunt gratuite și au un scop clar

Vara este tot mai frumoasă, iar în marile oraşe, instituțiile culturale ies din carapace și își etalează artiștii în stradă. Filarmonicile și teatrele de operă organizează concerte în aer liber, cu acces gratuit, atrăgând tot mai mulți oameni spre muzica

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.