Țara Galilor - Iran, „thriller” la CM 2022. Naționala persană, victorie uluitoare în ultimele minute de joc

iran, cupa mondiala
Imago

Iran a câștigat dramatic și meritat, vineri, duelul cu Țara Galilor, scor 2-0, meci contând pentru Grupa B a Cupei Mondiale din Qatar. Ambele goluri ale persanilor au fost marcate în ultimele minute ale partidei

Grupa B: Țara Galilor - Iran, 0-2

Iran a dominat partida cu galezii, iar arbitrul guatemalez Mario Escobar l-a eliminat pe portarul europenilor, Wayne Hennessey, în minutul 88, pentru o intrare la Taremi.

A fost primul cartonaş roşu al Cupei Mondiale din Qatar.

Iran a dat lovitura printr-un jucător intrat pe teren în minutul 77, Cheshmi, care a înscris în minutul 90+9, iar Rezaeian a înscris pentru 2-0 în minutul 90+11, notează News.ro.

Ţara Galilor: Hennessey - Mepham, Rodon, Davies – C. Roberts (B. Johnson 57), Ampadu, Ramsey (Ward 87), N. Williams - Bale, K. Moore, H. Wilson (D. James 57).

Antrenor: Robert Paige

Iran: H. Hosseini - Rezaeian, Pouraliganji, M. Hosseini, Mohammadi – Gholizadeh (Jahanbakhsh 77), Noorollahi (Cheshmi 77), Ezatolahi (Ali Karimi 83), Haji Safi (Torabi 77) – Azmoun (Ansarifard 68), Taremi.

Antrenor: Carlos Queiroz

Cartonaşe galbene: Rodon 45+3 / Rezaeian 90+5, Jahanbakhsh 90+5

Cartonaş roşu: Henessey (Ţara Galilor) min. 88

LIVE SCORE

Min. 90+11 - GOOOOL, Iran! Persanii se desprind pe tabelă! Rezaeian își trece numele pe lista marcatorilor.

Min. 90+9 - GOOOOL, Iran! Naționala persană izbutește să înscrie în ultimul minut al meciului, prin Cheshmi.

Min. 90+5 - Cartonașe galbene pentru jucătorii iranieni Jahanbakhsh și Rezaeian.

Min. 84 - Țara Galilor rămâne în 10 oameni! Portarul Hennesey a primit carotnașul roșu, după ce l-a lovit cu genunchiul în figură pe Taremi. Inițial, arbitrul îi acordase cartonașul galben.

Min. 51 - Iranul trimite de două balonul în bară, în aceeași fază de joc!

Min. 46 - A început actul secund al partidei.

*Pauză

Min. 45+3 - Cartonaș galben pentru galezul Rodon.

Min. 15 - Naționala persană a reușit să introducă prima balonul în plasă, dar golul lui Gholizadeh a fost anulat pe motiv de offside.

Min. 1 - Partida a început.

Echipele de start:

Țara Galilor: Hennessey - Mepham, Rodon, Davies - Roberts, Ampadu, Ramsey, Williams - Bale, Moore, Wilson

Iran: H. Hosseini - Rezaeian, Pouraliganji, M. Hosseini, Mohammadi - Gholizadeh, Noorollahi, Ezatolahi, Hajsafi - Azmoun, Taremi

Știrea inițială

Selecționata galeză și cea a Iranului se vor duela, astăzi, în a doua etapă din grupele turneului final din Qatar, încercând să bifeze prima victorie la Campionatul Mondial 2022.

Iranul a călcat strâmb la debut, înregistrând neverosimilul scor de 2-6 în fața puternicei naționale a Angliei. De partea cealaltă, Țara Galilor a reușit să smulgă un punct în prima rundă, după remiza bifată în partida cu SUA. În acel duel, galezii au fost conduși de americani până în minutul 82, atunci când superstarul Gareth Bale (foto articol) a punctat dintr-un penalty. Țara Galilor încearcă să se califice în fazele eliminatorii ale unei Cupe Mondiale pentru prima dată din 1958.

Tot astăzi, de la ora 21:00, Anglia va înfrunta SUA, în Grupa B a Campionatului Mondial din Qatar.

Echipele probabile:

Țara Galilor: Hennesey - Mepham, Rodon, B. Davies - Roberts, Ramsey, Ampadu, Williams - Bale, Moore, Wilson

Iran: S. Hosseini - Pouraliganji, Cheshmi, M. Hosseini - Nourollahi, Moharrami, Karim, Safi, Ezzatollahi - Azmoun, Taremi

Stadion: Al Rayyan
Arbitru: Mario Escobar (Guatemala)

NEWS ALERT Zinedine Zidane revine! S-a înțeles cu noua sa echipă

Brazilia – Serbia, meci din Grupa G a Campionatului Mondial din Qatar, a început, joi, la ora 21:00, pe Lusail Stadium din Al Daayen. Meciul este transmis în format Live Score pe ȘtirileProTV.ro.

Portugalia - Ghana, meci din Grupa H a Campionatului Mondial din Qatar, a început la ora 18:00, pe Stadium 974 din Doha. Meciul a fost transmis în format Live Score pe ȘtirileProTV.ro.

Elveția, victorie la limită în fața Camerunului, în primul joc de la Cupa Mondială din Qatar | GALERIE FOTO

Naționala Elveției s-a impus, joi, în partida de debut din Grupa G a Mondialului qatarez, împotriva Camerunului, scor 1-0, pe stadionul Al Janoub din Doha.

Analiștii militari, despre răspunsul Israelului la atacul cu drone de sâmbătă: „Limitat și strict simbolic”

Limitat și strict simbolic, așa califică experții răspunsul Israelului la atacul iranian de sâmbătă. Acțiunea a vizat o bază militară de lângă Isfahan. în vecinătatea unor instalații nucleare.

Cîrstoiu, întrebat dacă Ciolacu şi Ciucă i-au cerut să se retragă: Nici vorbă. Probabil că va fi o discuţie luni

Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, a negat informaţiile că liderii coaliţiei, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, i-au cerut să se retragă din cursă, dar a precizat că va avea o discuţie cu aceştia, probabil luni.

Furtuna Renata continuă să facă ravagii în România. În nordul țării a nins viscolit și se circulă în condiții de iarnă

Un nou episod de vreme rea, cu grindină și polei, îi pune în dificultate pe șoferi. Un bărbat și-a pierdut viața într-un accident produs în județul Sibiu.