Copiii cu malformatii cardiace pot fi salvati daca sunt operati la timp

×
Publicitate

Pentru asta este nevoie insa de spitale suficient de incapatoare pentru cei peste 1200 de nou-nascuti care vin pe lume cu probleme la inima, an de an. Din pacate, doar 300 dintre ei pot fi operati la noi in tara.

Ca sa le dea si celorlalti o speranta, campania "Sansa la viata, sansa la noi amintiri" va ajuta la infiintarea unei sectii speciale si in Bucuresti.

Raluca a venit pe lume in a doua zi de Pasti - poate si de aceea este un copil norocos. Acum doua luni a trecut printr-o operatie dificila la inima. Si de atunci parca s-a nascut a doua oara.

Dupa ce a aflat ca e bolnava, mama a dus-o la Constanta, Bucuresti si Cluj, dar niciun medic nu s-a incumetat sa intervina. Singurul spital unde putea fi operata, cel din Targu Mures, era neincapator, iar interventia era contracronometru. Dupa multe eforturi, bebelusul a fost primit intr-o clinica din Germania.

Desi operatia a fost platita cu ajutorul Casei de Asigurari de Sanatate, a sponsorilor si a prietenilor, parintii tot s-au imprumutat ca sa-si achite cazarea in strainatate si inca au datorii. In ianuarie, fetita lor trebuie operata din nou si se gandesc cu groaza ca trebuie sa adune bani pentru o noua deplasare.

Salvarea lor si a multora ar fi infiintarea unei sectii de cardio-chirurgie pediatrica la noi in tara. Acesta este si scopul campaniei "Sansa la viata, sansa la noi amintiri". Initiatorii vor sa vada un astfel de loc la Spitalul Marie Curie din Bucuresti.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | S-a ”încurcat” cu starul lui Real Madrid pentru a pune mâna pe un ”suvenir”
GALERIE FOTO | S-a ”încurcat” cu starul lui Real Madrid pentru a pune mâna pe un ”suvenir”
Citește și...
Vesti bune la finalul campaniei "Sansa la viata, sansa la noi amintiri"

Le vor avea pe amandoua, copiii romani care vin pe lume cu malformatii la inima. Aproape 1 milion de euro a fost investit in aparatura de ultima ora, necesara unei sectii de chirurgie cardiaca pentru nou-nascuti.

Sansa la o viata normala pentru copiii ce se nasc cu malformatii la inima

O parte din aparatura necesara pentru infiintarea unei noi sectii de chirurghie a fost adusa la Spitalul Marie Curie din Bucuresti. Medicii spera sa poata salva astfel sute de vieti in fiecare an.

Nu condamnati copiii cu malformatii la inima! Au nevoie de o noua clinica

Si ei, la fel ca noi, au dreptul la o viata normala, daca sunt operati la timp. Conditia esentiala este ca la Bucuresti sa se infiinteze cat mai curand o clinica de specialitate, destinata lor.

Recomandări
Scenariile pentru noul guvern împart scena politică. Liderii PSD și PNL s-au atacat prin mesajele de pe rețelele sociale

Ziua Europei nu a calmat spiritele pe scena politică. 

Ce urmează după căderea Guvernului Bolojan. Cristian Pîrvulescu: „Fie un guvern minoritar, fie unul tehnic de serviciu”

Politologul Cristian Pîrvulescu a comentat, sâmbătă, mesajul transmis de președintele Nicușor Dan după căderea Guvernului Bolojan, afirmând că din acesta reiese lipsa unei înțelegeri politice clare între partide.

Trump ar vrea să mute trupele americane din Germania în Polonia. Decizia ar putea redesena prezența militară a SUA în Europa

Preşedintele SUA, Donald Trump, a declarat că „ar putea” muta trupele americane din Germania în Polonia, în contextul în care Pentagonul se pregăteşte să retragă aproximativ 5.000 de soldaţi americani din Germania în cursul anului viitor, scrie POLITICO.