Protestul angajatilor de la McDonald's: "Unul din noi era cat pe ce sa moara. Nu suntem animale"

61358964

Angajatii unui McDonald’s din New York au declansat un protest spontan vineri. Spun ca sunt obligati sa lucreze fara aer conditionat, in ciuda temperaturilor ridicate din ultima perioada. Una din angajate a lesinat din cauza caldurii mari.

Luisa Villa, una din angajatele care a participat la protestul de vineri, a spus pentru The Huffington Post ca instalatia de aer conditionat din bucatarie este stricata cel putin de noua ani, de cand este ea angajata in restaurantul respectiv.

Femeia a spus ca acum cativa ani, dupa ce i s-a facut rau unui alt angajat, instalatia de aer a fost reparata, dar doar dupa cateva zile s-a stricat din nou.

Angajata care a lesinat, Esheliz Méndez, s-a plans de nenumarate ori de lipsa aerului conditionat.

Proprietarii restaurantului isi bat joc de noi pentru ca ei cred ca suntem niste animale. Nu suntem animale! Suntem oameni! Si nu vrem sa murim, pentru ca se poate sa mori din cauza caldurii”, a spus Luisa Villa.

Filiala McDonald’s de care apartine acest restaurant este independenta si apartine unei francize manageriate de Dominga De Jesus, potrivit site-ului companiei. 70 de oameni muncesc in total in restaurantul respectiv, spune Luisa Villa.

Managerul filialei nu a exprimat niciun punct de vedere in aceasta problema.

Purtatorul de cuvant al Departamentului de Pompieri a spus ca vineri, la pranz, un echipaj a preluat o angajata inconstienta si a dus-o la spital.

Villa a spus ca, imediat dupa incident, angajatii au declansat protestul spontan pentru ca doar vor ca aerul conditionat sa fie reparat. La scurt timp dupa ce a inceput protestul, managerul a adus o alta echipa care a continuat lucrul. Villa a mai agaugat ca ea si colegii ei spera sa nu fie concediati in urma protestului.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
A prins cel mai mare peste din viata lui, dar asta era sa-l ucida. Ce i-a facut tonul de 100 kg

Un pescar a fost salvat dupa ce tonul urias – de 105 kilograme - pe care l-a prins in ocean i-a rasturnat barca.

Ce a aflat o mama la scurt timp dupa ce a ramas insarcinata: "Sunt distrusa. Viata mea e un cosmar"

O sarcina pe care si-a dorit-o toata viata s-a transformat intr-un cosmar pentru o femeie din Marea Britanie, dupa ce a aflat adevarut despre tatal copilului ei.

Un caine si-a riscat propria viata ca sa protejeze viata unei pisici abandonate

Goldie, un catel shih-tzu foarte bine ingrijit, a fost gasit intr-un sant, in Carolina de Sud, de angajata unui adapost pentru animale, care a crezut, in prima faza, ca acesta era lovit.

Recomandări
Angajații din sănătate, consultați în privința noii legi a salarizării. Ilie Bolojan dă asigurări că veniturile nu vor scădea

Federația „Solidaritatea Sanitară” din România (FSSR) a anunțat că a început o consultare națională în rândul angajaților din sănătate privind impactul ultimei forme a proiectului legii salarizării, cea din 20 august 2026.

Ultima săptămână de PNRR. România a primit 13 miliarde de euro și mai are sute de ținte și jaloane de îndeplinit

România intră în ultima săptămână de implementare a PNRR, programul urmând să se încheie oficial la 31 august. Țara noastră are la dispoziție un buget de aproximativ 21 de miliarde de euro, format din granturi și împrumuturi.

Cod galben de caniculă în Capitală și 12 județe sudul țării. Temperaturile ajung la 37 de grade. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic, noapte tropicală pentru 12 județe și municipiul București, valabilă până luni la ora 10:00.