Statul care a renunțat complet la WhatsApp pentru comunicarea oficială. Ce a forțat luarea acestei decizii

62485447

Guvernul scoţian renunţă la utilizarea WhatsApp şi a altor servicii de mesagerie „non-corporate” pentru desfăşurarea activităţilor oficiale pe dispozitivele mobile guvernamentale.

Această decizie vine după ce ancheta privind Covid în Regatul Unit a dezvăluit că oficiali şi miniştri au şters mesaje WhatsApp schimbate în timpul pandemiei.

Guvernul şi-a asumat anterior angajamentul de a opri utilizarea WhatsApp şi a altor aplicaţii neoficiale de mesagerie până în primăvara acestui an.

O măsură menită să crească transparenţa după scandalul ştergerii mesajelor din timpul pandemiei

Viceprim-ministrul Kate Forbes a declarat că această măsură va spori „deschiderea şi transparenţa” în guvern - însă conservatorii scoţieni au spus că publicul „nu va fi păcălit să creadă că o concesie tardivă marchează o schimbare de cultură”.

Deputaţii opoziţiei au spus că noua politică reprezintă o „recunoaştere clară” din partea guvernului că a greşit atunci când a şters mesajele din timpul pandemiei.

Citește și
Ungaria se detașează de Uniunea Europeană în privința pretențiilor SUA asupra Groenlandei
Ungaria se detașează de Uniunea Europeană în privința pretențiilor SUA asupra Groenlandei

Politica a intrat acum în vigoare, însă unele echipe de urgenţă şi de securitate vor continua să renunţe treptat la aplicaţie până la sfârşitul anului.

Ca parte a anchetei Covid din Regatul Unit, a reieşit că înalţi funcţionari publici şi miniştri guvernamentali, inclusiv Nicola Sturgeon şi John Swinney, au şters mesaje WhatsApp referitoare la probleme guvernamentale, care fuseseră solicitate de echipa anchetei.

Totuşi, aceştia au spus că orice puncte „relevante” au fost înregistrate în documentele oficiale, iar doar mesajele informale au fost şterse.

Alţi miniştri ai guvernului scoţian - inclusiv Forbes, care a fost secretar de finanţe în timpul pandemiei - au declarat că şi-au păstrat mesajele WhatsApp.

Succesorul lui Sturgeon, Humza Yousaf, a ordonat o revizuire a mesajelor mobile, realizată de Emma Martins — fost comisar pentru protecţia datelor din Insulele Canalului.

Lipsa de reguli clare, una dintre problemele identificate în anchetă

Raportul a constatat că există „puţine dovezi care să arate o cunoaştere, înţelegere sau aplicare consecventă şi largă” a aplicaţiilor de mesagerie mobilă, „inclusiv reguli privind păstrarea, exportarea şi ştergerea mesajelor”.

Politica guvernului scoţian privind aplicaţiile de mesagerie mobilă prevede că orice material relevant pentru decizii trebuie înregistrat în registrul oficial.

Kate Forbes a declarat anterior că oficialii guvernamentali au acţionat în conformitate cu această politică, dar că au „reflectat” asupra acesteia ulterior.

„Utilizarea aplicaţiilor de mesagerie mobilă a crescut în timpul pandemiei, pe măsură ce personalul a lucrat de la distanţă în circumstanţe fără precedent şi dificile,” a spus ea.

„După ce am reflectat asupra practicilor noastre de lucru, implementăm acum schimbări în utilizarea acestor aplicaţii.”, a continuat Kate Forbes.

Viceprim-ministrul a spus că politica se va aplica tuturor angajaţilor guvernului scoţian, inclusiv contractanţilor, înalţilor funcţionari publici, consilierilor speciali şi miniştrilor.

Ea a afirmat că miniştrii şi angajaţii ar trebui să folosească aplicaţii aprobate de corporaţie, precum Teams şi e-mail, iar telefoanele personale nu ar trebui folosite pentru probleme oficiale.

Articol recomandat de sport.ro
Lovitură de teatru după finala nebună de la Cupa Africii! Senegal poate rămâne fără trofeu
Lovitură de teatru după finala nebună de la Cupa Africii! Senegal poate rămâne fără trofeu
Citește și...
Ungaria se detașează de Uniunea Europeană în privința pretențiilor SUA asupra Groenlandei
Ungaria se detașează de Uniunea Europeană în privința pretențiilor SUA asupra Groenlandei

Viitorul Groenlandei nu este o problemă a Uniunii Europene şi Ungaria a semnalat deja că nu va susţine la nivelul UE o declaraţie comună pe acest subiect, a declarat luni ministrul ungar de externe Peter Szijjarto, potrivit agenţiilor Reuters şi EFE.

Trump spune că nu există acte pentru Groenlanda. Documentul care îl contrazice
Trump spune că nu există acte pentru Groenlanda. Documentul care îl contrazice

Președintele SUA a susținut public că Danemarca nu ar avea un „drept de proprietate” clar asupra Groenlandei.

Forumul de la Davos gravitează în jurul lui Trump. ”Oamenii vor să vadă dacă va vorbi cu ei sau către ei”
Forumul de la Davos gravitează în jurul lui Trump. ”Oamenii vor să vadă dacă va vorbi cu ei sau către ei”

În contextul escaladării tensiunilor din jurul Groenlandei, delegaţia Danemarcei a decis să boicoteze Forumul Economic Mondial de la Davos.

Recomandări
Când va fi gata bugetul de stat pe 2026. Surse: Guvernul va discuta cu primarii după creșterea taxelor și impozitelor
Când va fi gata bugetul de stat pe 2026. Surse: Guvernul va discuta cu primarii după creșterea taxelor și impozitelor

În ședința coaliției s-a agreat un calendar clar pentru adoptarea bugetului de stat pe 2026, procedurile urmând să se finalizeze până pe 27 februarie, susțin surse politice pentru Știrile ProTV.

Cea mai rece săptămână din această iarnă. Unde a fost cel mai frig. Oamenii îngheață de frig în case
Cea mai rece săptămână din această iarnă. Unde a fost cel mai frig. Oamenii îngheață de frig în case

A început cea mai rece săptămână din această iarnă. Deja s-au înregistrat -20 de grade în zori, iar acum polul frigului a fost în Maramureş.

„Sfatul” tăios al lui Trump pentru Europa în disputa privind Groenlanda. Cum se va răzbuna pe liderii EU dacă va pierde
„Sfatul” tăios al lui Trump pentru Europa în disputa privind Groenlanda. Cum se va răzbuna pe liderii EU dacă va pierde

Președintele SUA, Donald Trump, a „sfătuit” Europa să se concentreze mai degrabă pe războiul din Ucraina și nu pe Groenlanda.