Reacția R. Moldova la acuzațiile lui Simion: Numărul mare de oameni care au ieşit la vot arată cât de mult le pasă de România

62540303

Guvernul Republicii Moldova a reacţionat, marţi seară, după acuzaţiile lansate de liderul AUR, George Simion, privind alocarea a 100 de milioane de euro în această ţară pentru turism electoral.

”Românii din Republica Moldova au votat liber. Numărul mare de oameni care au ieşit la vot pentru alegerile prezidenţiale din România arată cât de mult le pasă de viitorul României”, a transmis Executivul de la Chişinău.

”Românii din Republica Moldova au votat liber. Numărul mare de oameni care au ieşit la vot pentru alegerile prezidenţiale din România arată cât de mult le pasă de viitorul României”, a arătat Guvernul Republicii Moldova, într-un comunicat de presă citat de deschide.md.

Purtătorul de cuvânt al Guvernului de la Chişinău, Daniel Vodă, a făcut apel la calm şi responsabilitate din partea clasei politice: ”Campaniile electorale pot fi însoţite de tensiuni şi emoţii, însă, din respect pentru toţi cetăţenii români, facem un apel către actorii politici să evite acuzaţiile nefondate şi jignirile la adresa votanţilor din Republica Moldova”.

Liderul AUR, George Simion, a anunţat marţi că va cere anularea alegerilor, el precizând că a fost vorba de cumpărare de voturi, pentru că o sută de milioane de euro a fost bugetul alocat în Republica Moldova numai pentru turism electoral. El a mai spus că persoane decedate au votat la scrutinul din 18 mai şi niciun calcul din lume nu le poate arăta că peste 11.500.000 de români au fost la vot. Simion a arătat că observatorii internaţionali au văzut îngerinţele nu doar din partea Republicii Moldova ci şi din partea statului francez.

Acuzațiile fără dovezi ale lui George Simion

”Vom acţiona pe căile legale şi intern şi internaţional pentru ca mişcarea noastră să aibă câştig de cauză. Aşa că, pentru exact motivele menţionate în decizia CCR din 6 decembrie 2024, eu, ca şi competitor electoral, voi scrie Curţii Constituţionale şi voi cere anularea alegerilor. De ce? Pentru că a fost vorba de cumpărare de voturi.

O sută de milioane de euro a fost bugetul alocat în Republica Moldova numai pentru turism electoral şi pentru cumpărarea voinţei românilor basarabeni care au fost diabolizaţi pe nedrept în ultima săptămână. Pentru că au folosit resurse administrative ale unui alt stat ca să anuleze alegerile. Pentru că persoane decedate au votat la scrutinul din 18 mai şi niciun calcul din lume nu ne poate arăta că peste 11.500.000 de români au fost la vot”, a spus Simion într-o conferinţă.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
Citește și...
Cât a costat campania pentru al doilea tur al prezidențialelor. Cheltuielile făcute de Nicușor Dan și de George Simion

Expert Forum a prezentat situația veniturilor și cheltuielilor din cele două săptămâni de campanie pentru turul secund al alegerilor prezidențiale. 

Oficialii trimiși de Trump, impresionați de alegerile din România: „Un model de transparență, securitate și dedicare civică”

Șeful delegației trimise de Donald Trump să supravegheze alegerile din România a prezentat concluziile vizitei sale. Oficialul american a lăudat sistemul electoral din țara noastră, numindu-l „un model de transparență, securitate și dedicare civică”.

Oficial: CCR a respins cererea lui George Simion, privind anularea alegerilor prezidențiale. Liderul AUR: ”Lovitură de stat”

Judecătorii Curții Constituţionale a României au respins, joi, cererea de anulare a alegerilor prezidenţiale depusă de George Simion. După acest apel al șefului AUR, judecătorii vor continua cu validarea victoriei lui Nicușor Dan.

Recomandări
Primar din România prins în flagrant de Parchetul European când lua șpagă. Pentru ce a cerut bani

Un primar UDMR din Bihor a fost prins în flagrant de procurorii europeni în timp ce lua șpagă 28.800 de euro. Este pentru prima oară când anchetatorii parchetului condus de Laura Codruța Kovesi realizează un flagrant în România.

Ucraina se pregătește pentru alegeri prezidențiale. Consilierul lui Volodimir Zelenski a anunțat când ar putea avea loc

Ucraina ar putea să aibă alegeri prezidențiale în primăvara anului 2027, a anunțat consilierul lui Volodimir Zelenski. Organizarea scrutinului depinde însă de evoluția războiului declanșat de Rusia. 

Nicușor Dan organizează noi consultări pentru desemnarea unui nou premier. Pe cine a chemat la Cotroceni

Nicuşor Dan a invitat, la trei zile după consultări, parlamentarii din grupul Uniţi pentru România, pe cei din grupul PACE – Întâi România şi neafiliaţii, pentru a discuta despre situaţia economică şi politică a ţării.