Prima zi de campanie pentru prezidențiale: Simion a făcut o vizită în Londra, iar Nicușor Dan a participat la o ceremonie

×
Publicitate

A trecut o zi din campania pentru alegerile prezidențiale. Liderul AUR George Simion a făcut o vizită în Marea Britanie, iar edilul Capitalei Nicușor Dan a participat la o ceremonie de ziua independenței.

Într-un interviu pentru presa de peste ocean George Simion a mulțumit Statelor Unite pentru avertismentul dat țării noastre susține el prin eliminarea din programul vizelor.

În zori, George Simion se afla deja într-un avion spre capitala Regatului Unit. Înainte de decolare, le-a transmis un mesaj susținătorilor.

George Simion:
”Sper să mă văd cu cât mai mulți dintre voi în Londra. Scuze că vin așa pe neanunțate, dar e mai bine ca adversarii noștri să nu ne știe planurile în detaliu”.

Pe de altă parte, într-un interviu acordat unui jurnalist american, George Simion a declarat că mulțumește Statelor Unite pentru semnalul transmis prin scoaterea noastră din programul Visa Waiver.

Simion:
”Mesajul de la Washington a fost foarte puternic și mulțumim Departamentului pentru Securitate Internă și Departamentului de Stat din SUA pentru că a transmis României un avertisment, un avertisment corect: nu sunteți o democrație și nu puteți fi în programul Visa Waiver”.

Primarul Capitalei a participat, alături de oficiali din Guvern și Parlament, la ceremonia organizată la Monumentul Eroilor Patriei, pentru Ziua Independenței Naționale a României. Pentru campania online, Nicușor Dan spune că se așteaptă la mai puţine probleme acum - în contextul în care în primul tur a făcut mai multe plângeri la autorități pentru că postările sale de pe rețelele sociale erau invadate de conturi false.

Nicușor Dan:
”Există în continuare pe diverse site-uri diverse manipulări la adresa mea. Sper ca AEP să reacționeze mai repede la plângerile noastre, pentru că acum sunt doar doi candidați și e mai simplu. Important acum este ca oamenii să înțeleagă cei doi candidați care au rămas, să vadă diferențele mari, pro-Occident, împotriva Occidentului, pro-economie – izolaționism”.

Cei doi candidați au voie să se promoveze până pe 17 mai, ora 7 dimineaţa.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO O prezentatoare TV și-a cucerit fanii după ce s-a fotografiat la Italian Open: ”Bărbații merg la război pentru femei ca tine”
FOTO O prezentatoare TV și-a cucerit fanii după ce s-a fotografiat la Italian Open: ”Bărbații merg la război pentru femei ca tine”
Citește și...
Cât a costat campania pentru al doilea tur al prezidențialelor. Cheltuielile făcute de Nicușor Dan și de George Simion

Expert Forum a prezentat situația veniturilor și cheltuielilor din cele două săptămâni de campanie pentru turul secund al alegerilor prezidențiale. 

Oficialii trimiși de Trump, impresionați de alegerile din România: „Un model de transparență, securitate și dedicare civică”

Șeful delegației trimise de Donald Trump să supravegheze alegerile din România a prezentat concluziile vizitei sale. Oficialul american a lăudat sistemul electoral din țara noastră, numindu-l „un model de transparență, securitate și dedicare civică”.

Oficial: CCR a respins cererea lui George Simion, privind anularea alegerilor prezidențiale. Liderul AUR: ”Lovitură de stat”

Judecătorii Curții Constituţionale a României au respins, joi, cererea de anulare a alegerilor prezidenţiale depusă de George Simion. După acest apel al șefului AUR, judecătorii vor continua cu validarea victoriei lui Nicușor Dan.

Recomandări
Nicuşor Dan: Întrebarea mea pentru partide la consultări va fi care e majoritatea pe care o propun la formarea Guvernului

Consultările de luni de la Palatul Cotroceni cu partidele parlamentare vor începe de la întrebarea ”care este majoritatea pe care o propun”, a declarat, vineri, preşedintele Nicuşor Dan, care a menţionat că trebuie să fie o majoritate prooccidentală.

Fostul director Romsilva trebuie să dea înapoi bonusul de pensionare de 300.000 lei. Doi ani a fost și angajat, și pensionar

Fostul director general Romsilva, Teodor Țigan, a pierdut definitiv procesul cu Romsilva și trebuie să returneze aproape 300.000 de lei încasați ca bonus de pensionare. 

Șpaga uriașă luată cash de fostul procuror șef din Constanța în biroul său de la Parchet. „Rezolva” orice pentru câteva mii

Fostul procuror șef din Constanța, Gigi Ștefan, a primit recent în biroul său de la Parchet o șpagă de 60.000 de euro pentru a soluționa un dosar, iar în ultimul an a încasat 110.000 euro din alte șpăgi, pentru rezolvarea a tot felul de probleme.