Președintele PSD anunță formarea unei coaliții pro-europene în Parlament, care să o susțină pe Elena Lasconi în turul doi

62501867

Premierul Marcel Ciolacu a anunțat că PSD, PNL, USR, UDMR și grupul minorităților vor semna, miercuri, un document, pentru formarea unei majorități pro-europene în Parlament, care va susține viitorul guvern.

Ciolacu a declarat într-o întâlnire cu jurnaliștii că această decizie va reprezenta un „semnal clar” pentru sprijinirea Elenei Lasconi în turul doi al alegerilor prezidențiale.

Potrivit lui Ciolacu, întâlnirea - care are loc miercuri după-amiază la Palatul Parlamentului - va constitui baza unei viitoare guvernări pro-europene.

De asemenea, președintele PSD a subliniat faptul că această coaliție o va ajuta pe Elena Lasconi în turul al doilea al alegerilor prezidențiale.

”Nu negociem nimic, nicio funcție, fiindcă duminică avem alegeri. Dar dăm un semnal că niciun partid nu va face o alianță cu AUR, POT sau alte partide”, a mai spus Ciolacu.

Reacția AUR la coaliția pro-europeană

În replică, partidul condus de George Simion a transmis într-un comunicat de presă că ”pe 8 decembrie, românii îi vor taxa din nou la vot, așa cum au făcut-o și până acum”

PSD, PNL, USR, UDMR (adică partidele sistemului) pregătesc o nouă încălcare a voinței românilor pentru a rămâne la putere! Nu doar că PSD și PNL vor continua coaliția toxică de care se delimitau până mai ieri, dar vor include în alianță și pe USR și UDMR. Totul, pentru ca statul să rămână capturat, iar ei să nu își piardă privilegiile și controlul asupra instituțiilor!

Adevăratul blat de pe scena politică se conturează acum, iar el este între PNL, PSD, USR și UDMR, un blat împotriva românilor! Asta, deși românii s-au exprimat clar, atât pe 24 noiembrie, cât și pe 1 decembrie, pentru un președinte patriot și un Parlament suveran, care să apere interesele românilor și care să nu mai îngenuncheze în fața străinilor.

Clasa politică din România ar fi trebuit să facă bine să-i asculte pe români, acum într-un ultim ceas! Nu să înceapă negocieri pentru putere înainte ca votul de duminică, 8 decembrie, să aibă loc. Viitorul președinte al României, potrivit atribuțiilor constituționale, are două opțiuni: ori dă guvernarea PSD, ori o dă AUR, al doilea partid politic al țării.

Însă, disperarea pentru putere este uriașă printre partidele sistemului. Atât PNL, cât și USR, două partide din ce în ce mai mici, ne-au acuzat în campania electorală de blat cu PSD, iar acum sunt primii care se gudură pe lângă liderii PSD să facă guvernarea cu ei.

Pe 8 decembrie, românii îi vor taxa din nou la vot, așa cum au făcut-o și până acum.”

Articol recomandat de sport.ro
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
Citește și...
Cât a costat campania pentru al doilea tur al prezidențialelor. Cheltuielile făcute de Nicușor Dan și de George Simion

Expert Forum a prezentat situația veniturilor și cheltuielilor din cele două săptămâni de campanie pentru turul secund al alegerilor prezidențiale. 

Oficialii trimiși de Trump, impresionați de alegerile din România: „Un model de transparență, securitate și dedicare civică”

Șeful delegației trimise de Donald Trump să supravegheze alegerile din România a prezentat concluziile vizitei sale. Oficialul american a lăudat sistemul electoral din țara noastră, numindu-l „un model de transparență, securitate și dedicare civică”.

Oficial: CCR a respins cererea lui George Simion, privind anularea alegerilor prezidențiale. Liderul AUR: ”Lovitură de stat”

Judecătorii Curții Constituţionale a României au respins, joi, cererea de anulare a alegerilor prezidenţiale depusă de George Simion. După acest apel al șefului AUR, judecătorii vor continua cu validarea victoriei lui Nicușor Dan.

Recomandări
Surse: România vrea să negocieze cu Pfizer. Ce ar putea primi în schimbul vaccinurilor de 600 de milioane de euro

România caută soluții pentru plata celor 600 de milioane de euro către compania Pfizer după ce a pierdut procesul la Bruxelles. 

Miza enormă pentru România din spatele războiului din Iran, mai ales pe fondul recesiunii tehnice

Din cauza conflictului din Orientul Mijlociu sunt în pericol afaceri care ar putea aduce în România anul acesta 3,7 miliarde de dolari. Exporturile către țările din regiune se desfășoară cu dificultate. 

Ciclonul Erminio a lovit România, după pagube majore provocate în Grecia și Italia. Două coduri galbene de vreme rea

Ciclonul Erminio, care a luat o viață și a provocat pagube în Italia și Grecia, a ajuns și în România. Intensitatea la noi în țară este mai scăzută, dar ne așteaptă câteva zile de ploi abundente și vânt.