Peste 17.000 de tineri pot vota pentru prima dată la alegerile prezidențiale din acest an

×
Publicitate

Peste 17.000 de tineri au împlinit anul acesta 18 ani și pot vota pentru prima dată în viață. Dacă nu ar fi fost anulat scrutinul din noiembrie, aceștia și-ar fi putut alege președintele abia peste 5 ani.

La una dintre secțiile de votare din Iași, în campusul universitar, urmează să ajungă la vot o mare parte din tinerii care se află la studii aici.

Desigur, vor veni la urne pentru a pune ștampila pe unul din cei 11 candidați și cei care sunt născuți aici și au fost arondați la această secție sau cei care sunt pur și simplu în trecere, pentru că se poate vota de oriunde, indiferent de orașul în care se afla alegătorii.

Datele Direcției Generale pentru Evidența Persoanelor ne arată că, peste 17.000 de noi alegători s-ar putea alătură celor care vor decide duminică, cine va intra în turul 2 al alegerilor prezidențiale.

Vorbim despre cei care au împlinit 18 ani în ultimele 4 luni și care vor vota pentru prima oară în viață. Tinerii de 18 ani care au venit de la primele ore ale dimineții la urne pentru a vota la alegerile prezidențiale din 4 mai au spus că vor să facă parte din schimbare și că vor să dea dovada de spirit civic prin participarea lor la vot.

Alături de ei, peste 4 milioane de tineri cu vârste cuprinse între 19 și 34 de ani sunt așteptați la secțiile de votare din întreagă țară, pentru a face o alegere.

Articol recomandat de sport.ro
De film! Starul Braziliei și-a înșelat iubita cu cea mai bună prietenă a ei
De film! Starul Braziliei și-a înșelat iubita cu cea mai bună prietenă a ei
Citește și...
Cât a costat campania pentru al doilea tur al prezidențialelor. Cheltuielile făcute de Nicușor Dan și de George Simion

Expert Forum a prezentat situația veniturilor și cheltuielilor din cele două săptămâni de campanie pentru turul secund al alegerilor prezidențiale. 

Oficialii trimiși de Trump, impresionați de alegerile din România: „Un model de transparență, securitate și dedicare civică”

Șeful delegației trimise de Donald Trump să supravegheze alegerile din România a prezentat concluziile vizitei sale. Oficialul american a lăudat sistemul electoral din țara noastră, numindu-l „un model de transparență, securitate și dedicare civică”.

Oficial: CCR a respins cererea lui George Simion, privind anularea alegerilor prezidențiale. Liderul AUR: ”Lovitură de stat”

Judecătorii Curții Constituţionale a României au respins, joi, cererea de anulare a alegerilor prezidenţiale depusă de George Simion. După acest apel al șefului AUR, judecătorii vor continua cu validarea victoriei lui Nicușor Dan.

Recomandări
Anunțul oficial al Guvernului: Una dintre cele mai mari companii de stat din istoria României intră în faliment pe 31 mai

CFR Marfă va intra în faliment până la 31 mai 2026, a explicat viceprim-ministrul Oana Gheorghiu. Compania are datorii de 1,26 miliarde de lei și, în plus, Guvernul a înființat o altă companie cu același obiect de activitate: Carpatica Feroviar.

Referendum intern în PSD: o singură întrebare decisivă – rămâne sau pleacă Ilie Bolojan din funcția de premier

Secretarul general al PSD, Claudiu Manda, a declarat, joi, că pentru referendumul intern de pe 20 aprilie se conturează, mai degrabă, o singură întrebare şi anume dacă păstrează sau retrag sprijinul politic pentru premierul Ilie Bolojan.

Paradoxul apei potabile, produs vital și semn de civilizație, care e scumpă în județele sărace și ieftină în Capitală

În Capitală, unde salariile și pensiile sunt cele mai mari din țară, apa este aproape de două ori mai ieftină decât în Vaslui, unde veniturile sunt cu mult mai mici. Diferențele evidențiază decalajele majore între regiunile României.