Nicușor Dan a dezvăluit suma primită pentru campania electorală. Doi oameni de afaceri au donat peste 800.000 de lei

62526338

Candidatul independent la alegerile prezidenţiale Nicuşor Dan a anunțat că a primit câteva milioane de lei ca donaţii pentru campania electorală, iar câţiva oameni de afaceri au donat sume de ordinul sutelor de mii de lei.

„Precampania a costat 6 milioane de lei, asta înseamnă 1,2 milioane euro. Nu ştiu cât au cheltuit în precampanie contracandidaţii din 2025, dar cât au cheltuit candidaţii din 2024, în noiembrie, este de cel puţin patru-cinci ori mai mult. Au fost sume de milioane de euro, asta ca să avem un ordin de mărime”, a afirmat Nicuşor Dan, răspunzând unor întrebări, miercuri seară, într-o dezbatere electorală la un post TV.

Veniturile din campania sa electorală au fost 3 milioane de lei care au venit de la aproape 10.000 de oameni, potrivit lui.

Nicușor Dan a precizat că doi oameni de afaceri au donat suma maximă care poate fi donată pentru campania electorală, respectiv 810.000 lei, alţi doi afacerişti au donat 500.000 de lei şi alt om de afaceri a donat 250.000 de lei.

El a spus că a avut donaţii de campanie şi la alegerile pentru Primăria Capitalei, și a subliniat că nu a promis nimic nimănui nimic în contul acestor donaţii.

Articol recomandat de sport.ro
Key Alves ”rupe” internetul, la patru luni după ce a născut! Cum arată cea mai frumoasă voleibalistă din lume
Key Alves ”rupe” internetul, la patru luni după ce a născut! Cum arată cea mai frumoasă voleibalistă din lume
Citește și...
Cât a costat campania pentru al doilea tur al prezidențialelor. Cheltuielile făcute de Nicușor Dan și de George Simion

Expert Forum a prezentat situația veniturilor și cheltuielilor din cele două săptămâni de campanie pentru turul secund al alegerilor prezidențiale. 

Oficialii trimiși de Trump, impresionați de alegerile din România: „Un model de transparență, securitate și dedicare civică”

Șeful delegației trimise de Donald Trump să supravegheze alegerile din România a prezentat concluziile vizitei sale. Oficialul american a lăudat sistemul electoral din țara noastră, numindu-l „un model de transparență, securitate și dedicare civică”.

Oficial: CCR a respins cererea lui George Simion, privind anularea alegerilor prezidențiale. Liderul AUR: ”Lovitură de stat”

Judecătorii Curții Constituţionale a României au respins, joi, cererea de anulare a alegerilor prezidenţiale depusă de George Simion. După acest apel al șefului AUR, judecătorii vor continua cu validarea victoriei lui Nicușor Dan.

Recomandări
SUA vor retrage 5.000 de soldați din Germania. Decizia lui Trump tensionează și mai mult relațiile cu Europa

Pentagonul intenționează să retragă aproximativ 5.000 de soldați americani din Germania, au declarat vineri oficiali de rang înalt ai Departamentului Apărării, citați de CBS News. 

Oana Gheorghiu își cere „scuze” după ce le-a cerut parlamentarilor pe e-mail să voteze după conștiință: Mi-am permis aroganța

Vicepremierul Oana Gheorghiu a spus, vineri seară, că mai mulți parlamentari s-au supărat după ce le-a cerut să voteze la moțiunea de cenzură conform propriei conștiințe.

MApN: Noi atacuri ruseşti în Ucraina, în apropierea frontierei cu România. O dronă a pătruns pentru scurt timp în zona Chilia

În dimineața zilei de sâmbătă, 2 mai, Federația Rusă a reluat atacurile asupra unor obiective civile și de infrastructură din Ucraina, în apropierea frontierei fluviale cu România, potrivit unui comunicat al Ministerului Apărării Naționale (MApN).