Ce spun românii care votează deja în străinătate: „Am venit la vot cu speranța că vom schimba ceva în țara asta”

×
Publicitate

Pentru românii din diaspora alegerile prezidențiale au început. Primii care au votat au fost cei din Noua Zeelandă. Pentru aceste alegeri, au fost deschise în străinătate 965 de centre.

Încă de joi seară, la ora 22, a României, a fost deschisă prima secție de votare în Auckland, Noua Zeelandă. Au urmat, rând pe rând, Australia, țările din Asia, Europa, Africa și în final Canada și America.

La secțiile din Roma, primii votanți s-au prezentat chiar după deschiderea urnelor.

Ovidiu Burdușa, român din Italia: „Am votat pentru viitorul meu, al copiilor mei și al familiei mele. Dar am votat și cu gândul la întoarcerea noastră acasă.

Atena Crăciunoiu, româncă din Italia: „Am venit la vot cu speranța că vom schimba ceva în țara asta, că totul va fi mai bine.

Didina Munteanu, româncă din Italia: „Ne așteptăm să fie un președinte, cel mai înțelept după atâția ani în care chiar am suferit.”

Alexandru Gheorghiu lucrează în IT și a fost printre primii votanți din Cracovia, unde s-a stabilit de șase ani.

Alexandru Gheorghiu, român din Polonia: „Am votat pentru o Românie europeană, o Românie care va continua să rămână pe drumul european și să sperăm că în cinci ani vom vedea progres.

În Republica Moldova au fost înființate 64 de centre de votare.

Iulia Pascari, reporter PROTV Chișinău: „Trei dintre secțiile de votare deschise la Chișinău se află în incinta Bibliotecii Naționale. Președintele Biroului Electoral ne-a spus că procesul electoral decurge fără abateri și anume aici se înregistrează fluxul cel mai mare de alegători. Primii au venit chiar de la ora 7, când secțiile de votare au fost deschise."

Alegători: Dacă o să fie o alegere corectă, o să influențeze foarte mult beneficiul și pentru Republica Moldova. Așteptările sunt că: dacă la vecini e bine, și la noi urmează să fie bine.”

(...)

„Republica Moldova în întregime depinde de România, cum o să mergem în UE și cum ne va fi viitorul.

Ministerul Afacerilor Externe a trimis 3,6 milioane de buletine de vot în străinătate și dă asigurări că sunt suficiente. Iar dacă s-ar epuiza în anumite secții, pot fi transferate de la centrele unde fluxul de alegători este mai scăzut.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
Citește și...
Cât a costat campania pentru al doilea tur al prezidențialelor. Cheltuielile făcute de Nicușor Dan și de George Simion

Expert Forum a prezentat situația veniturilor și cheltuielilor din cele două săptămâni de campanie pentru turul secund al alegerilor prezidențiale. 

Oficialii trimiși de Trump, impresionați de alegerile din România: „Un model de transparență, securitate și dedicare civică”

Șeful delegației trimise de Donald Trump să supravegheze alegerile din România a prezentat concluziile vizitei sale. Oficialul american a lăudat sistemul electoral din țara noastră, numindu-l „un model de transparență, securitate și dedicare civică”.

Oficial: CCR a respins cererea lui George Simion, privind anularea alegerilor prezidențiale. Liderul AUR: ”Lovitură de stat”

Judecătorii Curții Constituţionale a României au respins, joi, cererea de anulare a alegerilor prezidenţiale depusă de George Simion. După acest apel al șefului AUR, judecătorii vor continua cu validarea victoriei lui Nicușor Dan.

Recomandări
Surse: România vrea să negocieze cu Pfizer. Ce ar putea primi în schimbul vaccinurilor de 600 de milioane de euro

România caută soluții pentru plata celor 600 de milioane de euro către compania Pfizer după ce a pierdut procesul la Bruxelles. 

Miza enormă pentru România din spatele războiului din Iran, mai ales pe fondul recesiunii tehnice

Din cauza conflictului din Orientul Mijlociu sunt în pericol afaceri care ar putea aduce în România anul acesta 3,7 miliarde de dolari. Exporturile către țările din regiune se desfășoară cu dificultate. 

Ciclonul Erminio a lovit România, după pagube majore provocate în Grecia și Italia. Două coduri galbene de vreme rea

Ciclonul Erminio, care a luat o viață și a provocat pagube în Italia și Grecia, a ajuns și în România. Intensitatea la noi în țară este mai scăzută, dar ne așteaptă câteva zile de ploi abundente și vânt.