Victorie mare a nationalei de handbal a Romaniei, la turneul preolimpic de la Aarhus, 32-25 cu Danemarca

61788047

Nationala feminina de handbal a Romaniei a facut un pas mare spre calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, dupa ce a invins Danemarca cu scorul de 32-25 (19-13), vineri, in prima zi a turneului preolimpic.

Romania, medaliata cu bronz la Campionatul Mondial 2015, poate obtine sambata biletul pentru Rio daca va invinge Uruguayul, iar Danemarca va pierde si meciul cu Muntenegru.

Tricolorele nu au lasat nicio sansa echipei gazda, dominand meciul de la un capat la altul, iar pe final diferenta de pe tabela a fost si de zece goluri in favoarea echipei noastre.

Romania a invins greu Danemarca la CM 2015, cu scorul de 31-30, in sferturile de finala, dupa prelungiri, dar acum danezele pot conta la acest turneu preolimpic pe jucatoare de baza, precum Line Jorgensen (CSM Bucuresti), Louise Burgaard, Maria Fisker (CSM Bucuresti) si Mette Gravholt, toate accidentate.

Echipa noastra a inceput perfect meciul de la Aarhus, avand 2-0 dupa primele doua minute. Gazdele au incercat sa revina, dar la 2-3 (4), echipa Romaniei a reusit trei goluri consecutive, scorul devenind 2-6 (8). Apoi diferenta a crescut la cinci goluri, 3-8 (10). Danemarca a reusit sa se apropie la trei goluri in cateva randuri (8-11, 9-12, 10-13, 11-14), dar echipa noastra a realizat o serie de patru goluri la rand, iar ecartul a ajuns la sapte goluri, 11-18 (27), pentru ca la pauza scorul sa fie de 19-13 pentru echipa antrenata de suedezul Ryde.

Un moment de usoara cumpana a venit la mijlocul reprizei secunde, cand Danemarca a redus diferenta la cinci goluri, dar, in min. 46, au urmat o serie de patru goluri consecutive ale nationalei noastre, pentru 21-30 (52), meciul fiind jucat la acest scor.

Diferenta maxima s-a inregistrat in minutul 57, cand a fost 22-32. In final, tricolorele s-au relaxat, scorul nu a mai fost luat in seama, iar danezele au redus scorul pana la sapte goluri, 25-32.

Eliza Buceschi, Ionica Munteanu, Valentina Ardean si Oana Manea au fost cele mai bune jucatoare ale echipei noastre. Cristina Neagu, MVP-ul Mondialului din decembrie, a avut o prestatie mai discreta, cu doar trei goluri (din 11 aruncari), cu multe pase decisive in prima repriza si ratari inexplicabile in a doua. Buceschi a fost desemnata cea mai buna jucatoare a meciului.

In primul meci al competitiei, Muntenegru a dispus de Uruguay cu 34-19 (15-10). Sambata se vor juca partidele Romania - Uruguay (18,45) si Danemarca - Muntenegru (21,00), iar duminica sunt programate ultimele jocuri, Muntenegru - Romania (18,45) si Danemarca - Uruguay (21,00). Primele doua clasate se califica la JO 2016.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO „Violetta” le aprinde imaginația fanilor! Fosta prințesă Disney pozează provocator și se iubește cu un fotbalist celebru
GALERIE FOTO „Violetta” le aprinde imaginația fanilor! Fosta prințesă Disney pozează provocator și se iubește cu un fotbalist celebru
Citește și...
Imagini dure la procesul Maradona. „Ca un balon”. Fiica sa a izbucnit în lacrimi în sala de judecată

Imagini ale trupului neînsufleţit al lui Diego Maradona, umflat „ca un balon”, au fost prezentate în cadrul procesului privind moartea idolului argentinian. Fiica sa, Giannina, nu şi-a putut stăpâni lacrimile, relatează AFP.

Ion Alexandru, desemnat Comentatorul Anului 2025 de Asociația Presei Sportive din România

Jurnalistul sportiv Ion Alexandru a fost desemnat Comentatorul Anului 2025, în urma votului acordat de membrii Asociația Presei Sportive din România, organizație care reunește câteva sute de jurnaliști de profil.

”O a doua șansă pentru Italia la Cupa Mondială?” Verdictul clar al ministrului sportului Italian

Italia nu ar trebui să beneficieze de o „a doua șansă” pentru a participa la Cupa Mondială FIFA, potrivit ministrului său al sportului, Andrea Abodi, scrie Politico.

Recomandări
Exemple de salarii bugetare pe noua lege-cadru. Cât vor câștiga profesorii, magistrații și militarii

Guvernul a elaborat o primă formă a legii salarizării din sistemul bugetar. În forma actuală, documentul stabilește o serie de coeficienți pe baza cărora ar putea fi calculate salariile angajaților la stat.

Scenariile luate în calcul de liderii PNL, după demisiile miniștrilor PSD. Ce variante are președintele Nicușor Dan

La zece luni de când Guvernul Bolojan a fost instalat în funcție, miniștrii PSD au părăsit oficial Executivul. Demisiile lor au fost trimise și înregistrate joi seară la Administrația Prezidențială.

Trump ar fi încercat să acceseze codurile nucleare. Cine i-a spus „Nu” în față, după care s-a certat cu președintele SUA

Președintele Trump susține că Iranul a fost zdrobit din punct de vedere militar. Dar îl contrazic chiar serviciile de informații americane.