Victorie mare a nationalei de handbal a Romaniei, la turneul preolimpic de la Aarhus, 32-25 cu Danemarca

romania

Nationala feminina de handbal a Romaniei a facut un pas mare spre calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, dupa ce a invins Danemarca cu scorul de 32-25 (19-13), vineri, in prima zi a turneului preolimpic.

Romania, medaliata cu bronz la Campionatul Mondial 2015, poate obtine sambata biletul pentru Rio daca va invinge Uruguayul, iar Danemarca va pierde si meciul cu Muntenegru.

Tricolorele nu au lasat nicio sansa echipei gazda, dominand meciul de la un capat la altul, iar pe final diferenta de pe tabela a fost si de zece goluri in favoarea echipei noastre.

Romania a invins greu Danemarca la CM 2015, cu scorul de 31-30, in sferturile de finala, dupa prelungiri, dar acum danezele pot conta la acest turneu preolimpic pe jucatoare de baza, precum Line Jorgensen (CSM Bucuresti), Louise Burgaard, Maria Fisker (CSM Bucuresti) si Mette Gravholt, toate accidentate.

Echipa noastra a inceput perfect meciul de la Aarhus, avand 2-0 dupa primele doua minute. Gazdele au incercat sa revina, dar la 2-3 (4), echipa Romaniei a reusit trei goluri consecutive, scorul devenind 2-6 (8). Apoi diferenta a crescut la cinci goluri, 3-8 (10). Danemarca a reusit sa se apropie la trei goluri in cateva randuri (8-11, 9-12, 10-13, 11-14), dar echipa noastra a realizat o serie de patru goluri la rand, iar ecartul a ajuns la sapte goluri, 11-18 (27), pentru ca la pauza scorul sa fie de 19-13 pentru echipa antrenata de suedezul Ryde.

Un moment de usoara cumpana a venit la mijlocul reprizei secunde, cand Danemarca a redus diferenta la cinci goluri, dar, in min. 46, au urmat o serie de patru goluri consecutive ale nationalei noastre, pentru 21-30 (52), meciul fiind jucat la acest scor.

Diferenta maxima s-a inregistrat in minutul 57, cand a fost 22-32. In final, tricolorele s-au relaxat, scorul nu a mai fost luat in seama, iar danezele au redus scorul pana la sapte goluri, 25-32.

Eliza Buceschi, Ionica Munteanu, Valentina Ardean si Oana Manea au fost cele mai bune jucatoare ale echipei noastre. Cristina Neagu, MVP-ul Mondialului din decembrie, a avut o prestatie mai discreta, cu doar trei goluri (din 11 aruncari), cu multe pase decisive in prima repriza si ratari inexplicabile in a doua. Buceschi a fost desemnata cea mai buna jucatoare a meciului.

In primul meci al competitiei, Muntenegru a dispus de Uruguay cu 34-19 (15-10). Sambata se vor juca partidele Romania - Uruguay (18,45) si Danemarca - Muntenegru (21,00), iar duminica sunt programate ultimele jocuri, Muntenegru - Romania (18,45) si Danemarca - Uruguay (21,00). Primele doua clasate se califica la JO 2016.

FOTO Așteptarea a luat sfârșit pentru fanii tinerei care a făcut senzație în Qatar! S-a pozat topless

Final in ancheta tragediei de la aerodromul Clinceni din octombrie, cand un tanar parasutist si o jucatoare de handbal, aflata la primul salt, si-au pierdut viata.

Jucatoarea romana Cristina Neagu a fost desemnata cea mai buna handbalista a lumii in anul 2015, in urma votului unui juriu international compus din 19 membri, precum si al suporterilor acestui sport.

Cine sunt politicienii cu dosare penale care candidează la alegerile locale. La Iași, primarul Mihai Chirica are 4 dosare

Acuzațiile procurorilor și dosarele penale întocmite pe numele lor nu îi țin pe politicieni departe de funcții.

Situație de urgență în Slănic Prahova, după surparea străzii din centru. Localitatea stă pe un uriaș zăcământ de sare

Este alertă în Slănic Prahova, după ce o stradă din centrul orașului a început să se surpe. Zeci de oameni din blocurile din apropiere au fost evacuați, iar circulația în zonă este oprită.

STENOGRAME din cazul discipolului lui Bivolaru. Cum și-a mințit o victimă că a salvat-o de la moarte deblocând o chakră

Un instructor de yoga din București, considerat discipol al lui Gregorian Bivolaru, este acuzat fapte grave.