Sistemul sanitar romanesc, in coma! Si cel din Africa se simte mai bine

60331025

Romania a ramas in urma cu 40 de ani fata de ce se intampla in Europa, arata un studiu realizat de Societatea Academica Romana. Romania a cheltuit deja 20% din bugetul pentru sanatate prevazut pentru anul viitor.

Asta inseamna mai putini bani pentru spitale, intarzierea platilor pentru medicamente, iar de aici pana la colaps ar fi doar un pas, precizeaza autorii studiului.

De altfel, situatia este explicabila din moment ce noi dam putin peste 3% din PIB pentru sanatate, in timp ce tarile africane dau in medie 5,9%.

La Spitalul de Urgenta din Targoviste, tomograful este folosit doar pentru investigatiile cerebrale. Cei cu rupturi de membre sunt trimisi in alte orase.

Aparatul nu este inlocuit din lipsa de fonduri. La fel se intampla in mai toate spitalele. Sistemul este la fel de bolnav ca oamenii.

Asociatiile de pacienti solicita in cor 6% din PIB pentru sanatate. Teoretic, politicienii le dau dreptate. Practic, mai vedem.

Pana acum statul a cheltuit in jur de 3 miliarde de lei din fondurile pe 2010, ceea ce inseamna ca raul nici n-a inceput.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ce nu s-a văzut la TV. Gestul făcut de Gică Hagi după Georgia - România
FOTO Ce nu s-a văzut la TV. Gestul făcut de Gică Hagi după Georgia - România
Citește și...
România adopțiilor imposibile: Aproape 8.000 de copii își așteaptă o familie, dar cei mai mulți sunt considerați „prea mari”

Este ziua națională a adopției. Dacă părinţii care au trecut prin această etapă sărbătoresc cei care sunt în proces de adopție speră să aibă în curând acasă copilul mult dorit.

Programul de lucru de la 9 la 17 devine istorie pentru Gen Z. Ce înseamnă fenomenul „microshifting”

În lipsa unui birou fix, angajații din generația Z își organizează munca după propriul ritm. Fenomenul se numește „microshifting” și presupune un stil de viață în care jobul se adaptează omului și nu invers.

Un sat din Gorj și-a dublat populația pentru câteva zile. Sute de pasionați de rulote au participat la un festival

Un festival al celor care iubesc călătoriile cu rulota a strâns într-un sat din Gorj sute de participanți. 

Recomandări
Trei generali sunt în atenția anchetatorilor în dosarul șefului Armatei. Cum ar fi fost influențate locurile la buget

Armata Română este zguduită de un scandal de corupție, chiar la vârf.

CSM susţine că proiectul noii legi a salarizării a fost iniţiat cu încălcarea „flagrantă” a Constituţiei

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a transmis, marţi, că proiectul de lege privind salarizarea pentru personalul plătit din fonduri publice a fost iniţiat cu încălcarea flagrantă a dispoziţiilor constituţionale şi legale.

Filmul crimei din Piatra Neamț, unde un polițist a fost ucis de fiul său. Ce le-ar fi spus martorilor după ce a comis fapta

S-au derulat scene îngrozitoare în centrul orașului Piatra Neamț. Un bărbat de 50 de ani, polițist la Serviciul de Permise și Înmatriculări, a fost înjunghiat și ucis pe stradă chiar de fiul său.