In 2010, Sanatatea ar putea intra in colaps din lipsa de finantare!

60249149

Directorul executiv al Asociatiei Producatorilor Internationali de Medicamente, Dan Zaharescu, avertizeaza ca in cazul in care fondurile pentru Sanatate din 2010 vor fi de 3% din PIB, sistemul ar intra in colaps.


Sanatatea are in 2009 cel mai mic buget din ultimii noua ani, respectiv 3,2% din PIB, motiv pentru care trimestrul al IV-lea a ramas fara finantare, a declarat Zaharescu.

El a precizat ca in 2008 a fost alocat pentru Sanatate 4,2% din PIB, in 2009 s-a acordat 3,2%, iar pentru trimestrul IV nu au mai fost fonduri.

"Predictia pentru 2010 este 3% din PIB, ceea ce inseamna colaps pentru sistemul sanitar, intrucat banii se vor termina in iunie si nu in septembrie ca in 2009", a mai spus Zaharescu, scrie Mediafax.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
La Mitropolie, ruga si inchinaciune, in centrul Iasiului megapetrecere!

La Mitropolie, o multime uriasa a celebrat Hramul Cuvioasei Parascheva. Chiar si noaptea, la incheierea pelerinajului, credinciosii au venit in valuri din toata tara si, in ciuda frigului, au dormit sub cerul liber.

Zapada si vant furios in Maramures si Cluj! Meteorologii nu au vesti bune

UPDATE: Nu va luati dupa soarele cu dinti, care s-a aratat joi in zona de sud a tarii. In Maramures ninge fara pauza de doua zile, iar peisajul este unul de iarna, cu nameti.

Studentii galateni s-au catarat pe caminele din campus!

Viata de student se vede mai bine de la inaltime! Spun asta tinerii care au participat miercuri seara la gala destinata lor, la Galati. Si-au pus hamuri de alpinisti si s-au catarat pe caminele din campus.

Recomandări
Oficial CNSAS, după declarațiile lui Nicușor Dan despre dosarul Revoluției: „De când adevărul are termen de prescripție?”

Vicepreședintele CNSAS, Mădălin Hodor, propune modelul german pentru dosarele Revoluției și Mineriadei, după ce președintele Nicușor Dan s-a declarat sceptic că acestea mai pot fi soluționate după 36 de ani.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Președintele Finlandei nu crede că Rusia va ataca NATO: „Nu are sens să pună la încercare cea mai puternică alianță militară”

Preşedintele Finlandei, Alexander Stubb, a declarat că nu crede că Rusia ar risca un atac împotriva unei ţări membre NATO şi că „nu ar avea niciun sens” să pună la încercare hotărârea alianţei, relatează Reuters.