Criza de sange in spitale! Sute de pacienti nu pot fi operati

×
Publicitate

"Va operam fiul numai daca veniti cu 10 donatori" - suna dur, dar este perfect adevarat. In cele mai multe spitale, medicii sunt nevoiti sa amane si operatiile pe creier pana cand familia celui bolnav aduna stocul de sange necesar pentru interventie.


In caz contrar, spitalul risca sa consume rezervele si sa nu poata trata urgentele.

Presedintele Colegiului Medicilor admite ca aceasta conditionare a operatiilor ne-urgente este totusi un compromis periculos.

Ca si alte spitale de urgenta, la Bagdasar Arseni exista un punct de recoltare, nu insa si capacitatea de testare si prelucrare a acestuia. Si, oricum, sunt numai 20-30 de donatori in fiecare zi. Cei mai multi dintre ei doneaza punctual, pentru o ruda sau un prieten, si nu vor repeta experienta.

Oricum, pana ce sangele poate fi folosit dureaza 48 de ore, iar 10-15% dintre donatorii de ocazie sunt respinsi. Aceasta e de fapt tragedia. Desi accepta sa-si salveze un prieten, romanii uita ca undeva, peste o luna sau un an, un anonim la fel de bolnav poate sa moara.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
S-a inventat aparatul care masoara chimicalele din legume si fructe!

Chimicalele din fructe si legume nu vor mai fi o problema. Ele pot fi acum detectate foarte simplu, cu ajutorul unui aparat inventat de cercetatorii elvetieni.

Cod galben de ninsoare si vant puternic pentru 17 judete si Bucuresti

Hidrologii si meteorologii au colorat harta, cu portocaliu si galben si ne anunta ca in orele care vin unele judete vor fi acoperite de zapada, iar altele de ape.

Criza medicamentelor pune in pericol viata a zeci de mii de oameni

UPDATE: Disperare in randul romanilor care sufera de boli cronice. Oamenii si-au intrerupt schemele de tratament pentru ca nu mai primesc medicamentele care ii tin in viata.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.