Romanii ar putea fi obligati sa se "caute" de boli grave. Cati bani pierde statul tratand acolo unde ar putea sa previna

×
Codul embed a fost copiat

Ministrul Sanatatii vrea sa-i trimita pe romani la doctor, obligatoriu. O data la 2 ani, fiecare asigurat trebuie sa faca un control pentru depistarea precoce a bolilor grave.

Cei care vor refuza investigatiile medicale si se vor imbolnavi ulterior, vor fi obligati sa-si plateasca tratamentul. Proiectul va intra in vigoare din toamna si pune accent pe preventia bolilor grave, care macina tot mai multi romani.

Doar patru romani dintr-o suta s-au dus de bunavoie la consultatiile preventive, in ultimele 6 luni. Extrem de putin - sustin autoritatile sanitare, in conditiile in care Romania ramane pe primele locuri din Europa la afectiuni cronice grave: cancer, diabet, boli cardiovasculare. Aceasta este ratiunea pentru care se introduce controlul obligatoriu si vor fi sanctionati cei care il refuza.

Controalele se vor face o data la 2 ani, la medicul de familie. Iar obligatia revine tuturor romanilor care au peste 18 ani.

Nicolae Banicioiu, ministrul Sanatatii: "Cand se constata afectiuni, se recomanda investigatii, inseamana analize si consult de specialitate. Pacientul trebuie sa fie constient ca acest control obligatoriu e in beneficiul lui."

Citește și
victima, spital Galati
"Luati-l de aici, e o bacterie periculoasa". Familia unui barbat acuza un spital din Romania ca isi imbolnaveste pacientii

Dr. Diana Brunner, medic de familie: "Oricum trebuia sa facem si inainte un examen de bilant, dar pacientul nu era obligat. In general, tinerii nu se cauta."

Din toamna, toti asiguratii vor fi obligati sa-si verifice sanatatea. Cine refuza, poate fi sanctionat. Iar autoritatile iau in calcul doua variante. Fie le maresc procentul de contributie la asigurarile de sanatate, fie le exclud din pachetul de baza anumite servicii care pot costa foarte mult.

Rodica Tanasescu, patronatul medicilor de familie: "N-as putea spune ca trebuie sa fie niste sanctiuni, dar trebuie sa fie niste lucruri care sa motiveze pacientii."

"O maniera de coplata, de a contribui financiar pentru costurile anumitor boli, in cazul in care nu ti-ai facut acest control", spune ministrul Sanatatii.

De pilda, costul mediu anual in cazul unui pacient bolnav de cancer depaseste 5.000 de lei, al unui diabetic ajunge la 8.100 de lei, iar tratarea unui bolnav cu afectiune cerebrovasculare poate ajunge la 15.000 lei.

Masura s-ar putea aplica din toamna, dupa ce va fi dezbatuta si in parlament. Modelul e inspirat din Cehia, Slovacia si Ungaria.

Articol recomandat de sport.ro
Bernadette Szocs, desemnată cea mai bună sportivă a anului 2025!
Bernadette Szocs, desemnată cea mai bună sportivă a anului 2025!
Citește și...
"Ma simt mai in siguranta in Bucuresti decat la Londra". Cum traiesc medicii romani care trateaza VIP-urile din Anglia

ROMANIA DIN REGATUL UNIT, partea a V-a. In Marea Britanie exista si romani care trateaza celebritati cu Oscar. Sunt tineri pe care i-am intalnit pe strada cu cele mai scumpe si cautate cabinete si clinici medicale din Regatul Unit.

"Luati-l de aici, e o bacterie periculoasa". Familia unui barbat acuza un spital din Romania ca isi imbolnaveste pacientii

Moartea unui fost ofiter militar pune pe jar autoritatile medicale din Galati. Barbatul de 65 de ani s-a stins din cauza unei bacterii extrem de periculoase care, in literatura de specialitate, este asimilata infectiilor intraspitalicesti.

Nasterea in apa sau cu ajutorul hipnozei. Tehnicile prin care aducerea unui copil pe lume devine mai putin dureroasa
Nasterea in apa sau cu ajutorul hipnozei. Tehnicile prin care aducerea unui copil pe lume devine mai putin dureroasa

In tara cu cel mai mare procent de cezariene practicate nu din cauze medicale, ci pentru confortul medicului si al gravidei, asistam la un nou curent pentru nasterea naturala, asa-zisa fara durere.

Recomandări
Ilie Bolojan a făcut bilanțul celor șase luni de guvernare: „Vom avea un deficit mai mic decât 8,4% pe care ni l-am propus”
Ilie Bolojan a făcut bilanțul celor șase luni de guvernare: „Vom avea un deficit mai mic decât 8,4% pe care ni l-am propus”

Premierul Ilie Bolojan a făcut, marţi, un bilanţ al activităţii Executivului în 2025 și a declarat că, în prima jumătate a anului, măsurile Guvernului au pus finanțele publice în ordine, asigurând respectarea țintei de deficit la final de an.

Reformă majoră a concediilor medicale: angajatorul va plăti 5 zile. Ce se întâmplă cu prima zi
Reformă majoră a concediilor medicale: angajatorul va plăti 5 zile. Ce se întâmplă cu prima zi

Angajatorul va suporta plata a cinci zile de concediu medical, de la 1 februarie 2026, iar prima zi de concediu este diminuată de la plată. Guvernul a adoptat, în ședința de marți seara, o ordonanță de urgență în acest sens.

Până când vrea Guvernul să fie promulgată, „cel târziu”, legea privind pensiile magistraților. „Așteptăm observațiile CE”
Până când vrea Guvernul să fie promulgată, „cel târziu”, legea privind pensiile magistraților. „Așteptăm observațiile CE”

Absența celor patru judecători CCR de la ședința pentru pensiile magistraților naște noi discuții despre cum ar putea fi deblocată situația ca să nu pierdem 231 de milioane de euro.