2.500 de amendamente depuse de opozitie la buget vizau bisericile

×
Publicitate

Dezbaterile pe legea bugetului au scos la iveala latura sensibila a parlamentarilor nostri. In special cei ai opozitiei au aratat cu aceasta ocazie o mare dragoste pentru biserica.

Aproape 2.500 dintre amendamentele depuse de ei au vizat constructia sau repararea lacasurilor de cult. Puterea le-a respins insa toate solicitarile.

Cu cat cei de la putere se incapatanau sa le respinga orice solicitare, cu atat cei din opozitie isi exprimau si mai tare dragostea pentru biserica.

Din cele 3.500 de amendamente depuse la buget, trei sferturi au vizat lacasurile Domnului. In bani, ajutorul de la stat pentru nemurirea sufletului ar fi echivalat cu 2 milioane de euro.

In tot acest timp, in sala, plictiseala aproape ca i-a rapus pe multi. In vreme ce unii isi asigurau caloriile necesare unei sedinte marton, altii se mandreau cu noile achizitii ori faceau sudoku.

Dupa o binemeritata pauza de masa, politicienii au reluat dezbaterile, iar prioritara a devenit constructia retelelor de apa si canal.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Dacia domină Europa! Cel mai bine vândut model în prima jumătate a anului 2026
FOTO | Dacia domină Europa! Cel mai bine vândut model în prima jumătate a anului 2026
Citește și...
AUR îi cere lui Nicușor Dan să-l demită pe Eugen Tomac. Consilierul prezidențial ar fi negociat cu aleșii partidului

Partidul AUR îi cere președintelui Nicușor Dan să-l demită pe Eugen Tomac din funcția de consilier. Formațiunea afirmă că Tomac s-a implicat în discuții cu parlamentari AUR, iar acest lucru ar reprezenta o intervenție nepermisă în activitatea sa.

LIVE. Ilie Bolojan, declarații după ședința de Guvern: Legea salarizării nu va fi gata până la 1 august

Premierul interimar Ilie Bolojan susține o conferință de presă, după ședința de Guvern desfășurată în cursul dimineții, în cadrul căreia Executivul a adoptat mai multe hotărâri și memorandumuri.

Anunțul lui Nicușor Dan: ”România obține un rezultat strategic important în cadrul NATO, după peste 5 ani de negocieri”

Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat, joi, că, ”după peste cinci ani de negocieri, Alianța a aprobat extinderea către Est a rețelei NATO de conducte pentru combustibil”.

Recomandări
ANALIZĂ. De ce este importantă vizita președintei Indiei în România: „Cei 40 de oameni de afaceri nu au venit să facă turism”

Vizita oficială la București a preşedintei Indiei, Droupadi Murmu, prima în România a unui șef de stat indian după 32 de ani, este considerată foarte importantă, cel puțin din punct de vedere economic de către unii analiști de politică externă.

LIVE. Ilie Bolojan, declarații după ședința de Guvern: Legea salarizării nu va fi gata până la 1 august

Premierul interimar Ilie Bolojan susține o conferință de presă, după ședința de Guvern desfășurată în cursul dimineții, în cadrul căreia Executivul a adoptat mai multe hotărâri și memorandumuri.

LIVE pe PRO TV și VOYO: FCSB - FK Auda, de la ora 20:45, în Conference League. Adversarii posibili din următorul tur

FCSB debutează în noul sezon din Conference League joi seară, contra formației letone FK Auda. Meciul se dispută pe stadionul Ghencea și va fi transmis în direct la PRO TV și pe VOYO.