Puternicul stat NATO care nu vrea picior de soldat occidental în Ucraina: „Să evităm să creăm ţinte evidente pentru Putin”

62430880
Getty

Şeful diplomaţiei britanice David Cameron şi-a exprimat opoziţia faţă de trimiterea de trupe occidentale în Ucraina, chiar şi pentru a forma acolo soldaţi, într-un interviu pentru cotidianul german Süddeutsche Zeitung publicat sâmbătă, informează AFP.

Întrebat dacă, în opinia sa, este un lucru inteligent ca în situaţia actuală să se excludă orice trimitere de soldaţi occidentali în Ucraina, Cameron a răspuns publicaţiei germane: "Misiunile de formare sunt mai bine executate în afara ţării. În Marea Britanie, noi am format 60.000 de soldaţi ucraineni".

"Ar trebui să evităm să creăm ţinte evidente pentru Putin", a spus David Cameron, potrivit declaraţiilor sale traduse în germană de cotidianul citat.

Pe 26 februarie, preşedintele francez Emmanuel Macron a suscitat o intensă polemică după ce a afirmat că trimiterea de trupe occidentale în Ucraina nu poate fi exclusă în viitor.

Guvernul britanic a reacţionat o zi mai târziu, precizând că "un mic număr" de persoane trimise de Regatul Unit se aflau deja în Ucraina "pentru a susţine forţele armate ucrainene, în special în termeni de formare medicală". "Nu prevedem desfăşurarea (de soldaţi britanici în Ucraina) la o scară mai mare", a continuat purtătorul de cuvânt al prim-ministrului britanic Rishi Sunak.

Franța nu trimite trupe în Ucraina

Vineri, ministrul francez al Apărării, Sebastien Lecornu, a precizat că trimiterea de "trupe terestre combatante" în Ucraina nu este luată în calcul. Însă, el a estimat că există căi de explorat pentru "deminare, pentru formarea de soldaţi ucraineni pe teritoriul ucrainean". "Cu cât mai mult va trebui Ucraina să-şi crească armata, cu atât mai importante vor fi necesităţile de a majora pregătirea" soldaţilor ucraineni, a adăugat ministrul francez.

Totodată, în interviul său pentru Süddeutsche Zeitung, David Cameron a reafirmat utilitatea, în opinia lui, a armelor cu rază de acţiune lungă pentru a susţine Ucraina şi a evocat ideea de a ajuta Berlinul să îşi depăşească reticenţele în a furniza Kievului rachete Taurus de fabricaţie germană.

Întrebat dacă Londra ar putea ajuta Germania să rezolve problemele care împiedică livrarea de rachete Taurus, Cameron a spus: "Suntem hotărâţi să lucrăm în strânsă colaborare cu partenerii noştri germani asupra acestei probleme, la fel ca alţii, pentru a ajuta Ucraina".

Apoi, Cameron a fost întrebat de Süddeutsche Zeitung cu privire la opţiunea deja evocată în ianuarie de presă: cea privind un fel de troc în care Berlinul să furnizeze rachete Taurus Londrei şi apoi Regatul Unit alte rachete Storm Shadow Ucrainei.

"Suntem gata să examinăm toate opţiunile pentru a obţine un impact maxim pentru Ucraina. Însă eu nu voi da detalii şi nu voi dezvălui adversarilor noştri ceea ce noi intenţionăm să facem", a spus Cameron.

De teama unei escaladări a conflictului, Berlinul refuză de mai multe luni să livreze Kievului rachete Taurus, cu o rază de acţiune de peste 500 de km şi care ar putea prin urmare, dacă Ucraina ar dispune de ele, să vizeze obiective mult mai în adâncul teritoriului rus.

Kievul a obţinut începând din luna mai a anului trecut rachete Storm Shadow/Scalp (rază de acţiune de 250 km), livrate de Franţa şi Regatul Unit, apoi rachete americane ATACMS (rază de acţiune de 165 de km).

Articol recomandat de sport.ro
Mesaj dur pentru Mircea Lucescu de la fostul jucător: "Nu m-ai lăsat să-mi văd mama în comă! Mă bucur că fiul tău ți-e alături acum"
Mesaj dur pentru Mircea Lucescu de la fostul jucător: "Nu m-ai lăsat să-mi văd mama în comă! Mă bucur că fiul tău ți-e alături acum"
Citește și...
Casa Albă: Trump este „singurul” care știe ce va face în Iran, înainte de expirarea ultimatumului

Preşedintele american Donald Trump este 'singurul' care ştie 'ce va face' în Iran, a declarat marţi purtătoarea sa de cuvânt, Karoline Leavitt, cu câteva ore înainte de expirarea ultimatumului dat Teheranului de liderul de la Casa Albă, transmite AFP.

Casa Albă dă asigurări că nu vor fi folosite arme nucleare împotriva Iranului. Tensiunile rămân ridicate în Orientul Mijlociu

Casa Albă a dezminţit marţi în termeni vehemenţi a afirmaţie de pe un cont de social media asociat fostei contracandidate democrate a preşedintelui republican Donald Trump, Kamala Harris.

Reacția lui Donald Trump la întrebarea despre sănătatea sa mintală, după amenințările șocante la adresa Iranului | VIDEO

Donald Trump a ignorat întrebarea despre sănătatea sa mintală, în contextul amenințărilor șocante adresate Iranului, spunând în schimb că SUA au nevoie de mai mulți oameni ca el. 

Recomandări
România înăsprește regulile second-hand: maximum 2 mașini/an, interdicții pentru „daune totale” și restricții la alte produse

România pregătește una dintre cele mai dure reglementări pentru piața produselor second-hand. 

NASA a publicat primele fotografii cu fața ascunsă a Lunii, realizate de astronauții misiunii Artemis II

NASA a publicat primele fotografii realizate de astronauții misiunii Artemis II în timpul survolului Lunii.

Mircea Lucescu rămâne internat în stare gravă la ATI. Medicii au renunțat la conectarea la ECMO din cauza riscurilor

Starea de sănătate a lui Mircea Lucescu se agravează de la o zi la alta. Reprezentanții Spitalului Universitar din Capitală anunță că fostul selecționer a suferit și o serie de accidente vasculare cerebrale.