Netanyahu l-a lasat fara replica pe Putin. Reactia premierului israelian dupa o gluma a liderului de la Kremlin

61811247

Vladimir Putin si premierul israelian Benjamin Netanyahu au asistat la un concert organizat la Teatrul Balshoi pentru a marca implinirea a 25 de ani de la restabilirea relatiilor dintre tarile lor.

La sfarsitul a doua scurte discursuri de circumstanta, o remarca glumeata a gazdei a primit o replica nu tocmai diplomatica, la care Vladimir Putin sigur nu se astepta.

Vladimir Putin: Cum sa facem oare ca numarul celor care vorbesc idish in Rusia sa fie egal cu numarul celor care vorbesc rusa in Israel? Daca ni i-ati inapoia pe jumatate dintre cei care au plecat din Rusia in Israel, atunci am fi la egalitate.
Benjamin Netanyhau: Raspunsul meu e simplu. Tara cu economia cea mai puternica sa-i aiba pe cei mai multi!

URSS a rupt relatiile cu statul evreu imediat dupa razboiul de sase zile din 1967, in care Israelul a invins categoric armatele arabe sustinute de sovietici. Legaturile diplomatice au fost restabilite dupa destramarea URSS.

Tot atunci a inceput si o ampla imigratie a evreilor rusi catre Israel: peste un milion de oameni, dintr-un total de opt milioane si jumatate, cat este populatia Israelului.

Articol recomandat de sport.ro
Au apărut imaginile! Miliardarul l-a luat la bătaie pe fiul premierului
Au apărut imaginile! Miliardarul l-a luat la bătaie pe fiul premierului
Citește și...
Măsură fără precedent în Rusia. Băncile își vor putea înarma personalul și instala sisteme de apărare anti-drone

Rusia a adoptat o lege care permite Băncii Centrale și altor instituții financiare să își creeze sisteme de apărare și să își înarmeze personalul pentru a respinge atacurile cu drone, potrivit unui document publicat de Duma de Stat.

The Economist: Autoritățile ucrainene se pregătesc pentru încă doi-trei ani de război. Cum răspund oficialii ucraineni

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, „a ordonat pregătiri pentru încă doi-trei ani de război”, relatează The Economist, citând surse guvernamentale.

Polonia și Marea Britanie semnează un nou pact de apărare: Rusia, identificată drept amenințarea principală

Polonia doreşte să menţină relaţii diplomatice cât mai strânse cu Regatul Unit, concentrându-se pe apărarea împotriva Rusiei, a declarat miercuri premierul polonez Donald Tusk, înainte de plecarea sa spre Londra.

Recomandări
Revoltă în Senat pe noua lege a salarizării: Funcționarii spun că proiectul încalcă principiile echității

Sindicatul Funcţionarilor Publici Parlamentari din Senatul României, Sindicatul Personalului Contractual şi Sindicatul Şoferilor din Senatul României îşi exprimă dezacordul faţă de forma actuală a proiectului Legii-cadru privind salarizarea personalului.

Ilie Bolojan le dă o veste rea colegilor săi. Salariile demnitarilor nu vor beneficia imediat de efectele noii legi

Premierul demis Ilie Bolojan a anunțat, miercuri, că majorările salariale pentru demnitari ar putea fi aplicate etapizat, și nu imediat după ce legea intră în vigoare. Decizia ar fi fost luată ca urmare a criticilor generate de proiectul noii legi.

Legea PSD care interzice vânzarea activelor statului a fost adoptată. USR acuză: ”Este împotriva intereselor României”

Legea inițiată de PSD, care blochează listarea companiilor de stat, a fost adoptată miercuri de Camera Deputaților, care este for decizional, astfel că actul normativ va ajunge la președintele Nicușor Dan, pentru promulgare.