Avertismentul lui Obama pentru statele NATO dupa victoria lui Trump. "Daca Grecia poate, toate tarile pot"

61847363

Pe ultima suta de metri, Barack Obama ii pregateste pe liderii europeni pentru venirea lui Donald Trump la Casa Alba.

Presedintele american a transmis marti, la Atena, in cursul unei intalniri cu premieru Tsipras, un avertisment privind necesitatea ca toate statele membre sa contribuie in egala masura la Alianta. “Vreau sa profit de ocazia pentru a lauda Grecia, ca re e unul dintre cei 5 aliati NATO care cheltuie 2% din PIB pe Aparare, un obiectiv pe care l-am anuntat constant, dar pe care nu toti l-au atins”, a spus Obama.

“Grecia a reusit acest lucru intr-o perioada economica grea. Daca Grecia poate indeplini acest angajament asumat in NATO, inseamna ca toti aliatii nostri din NATO ar trebui sa o poata face". Obama anuntase, cu o zi inainte, ca Trump i-a confirmat “angajamentul sau fata de NATO”.

Teoretic, incepand din 2017, Romania ar trebui sa aloce 2% din PIB Apararii. Insa un document secret publicat de jurnalistii de la Spiegel in luna mai arata ca tara noastra nu a indeplinit nici macar una dintre cerintele militare ale Aliantei Nord-Atlantice, impuse in urma politicii agresive initiate de Vladimir Putin.

Barack Obama in Grecia

Barack Obama, care se va afla la Atena pana miercuri dupa-amiaza, a declarat ca NATO este ''elementul fundamental al securitatii noastre reciproce si al prosperitatii''. “Aduce o continuitate importanta, chiar in timpul unei tranzitii intre doua guvernari in Statele Unite'', a subliniat Obama, in conditiile in care presedintele american ales Donald Trump a facut declaratii ambigue privind NATO in timpul campaniei sale prezidentiale. ''In cadrul administratiilor democrate si republicane este recunoscut faptul ca NATO este absolut vital'', a insistat Obama.

“Credem ca o Europa puternica, prospera si unita este importanta nu numai pentru popoarele Europei, ci si pentru lume, pentru Statele Unite'', a mai declarat Obama la intalnirea sa cu presedintele grec, Prokopis Pavlopoulos, la palatul prezidential din Atena. 

Articol recomandat de sport.ro
Tricolorul făcut praf după Georgia – România: „Grav, urât, e rău că vedem așa ceva la națională!“
Tricolorul făcut praf după Georgia – România: „Grav, urât, e rău că vedem așa ceva la națională!“
Citește și...
Vizită-surpriză la Kiev, după ultimul val de atacuri rusești masive în capitala Ucrainei. „Este un gest de solidaritate”

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a sosit miercuri la Kiev pentru o vizită surpriză, a anunţat compania feroviară ucraineană Ukrzaliznytsia, transmit AFP şi Reuters.

Iranul a atacat cu drone și rachete Kuweitul. Regimul de la Teheran a avut o singură țintă

Un atac cu drone și rachete din partea Iranului a lovit aeroportul internațional din Kuweit miercuri dimineața, provocând răniți și obligând autoritățile să devieze zborurile, a raportat agenția de știri de stat din Kuweit.

Statul care va deveni cea mai mare putere militară a Europei. Franța este în deja în alertă: „Am putea rămâne în urmă”

Generalul francez Fabien Mandon, șeful Statului Major al Apărării, a avertizat că unul dintre aliații europeni riscă să depășească Franța ca primă putere militară a continentului.

Recomandări
PSD îl împinge pe Sorin Grindeanu să fie desemnat premier. În ce condiții ar accepta un tehnocrat

Mai multe voci din PSD îi cer lui Sorin Grindeanu în public, dar și în forurile interioare ale partidului, să-și asume formarea noului guvern, arată sursele Știrilor ProTV.

Un nou protest față de legea salarizării. Sindicaliști din Sănătate au venit din toată țara să manifesteze în Capitală

Sindicaliştii de la Sanitas protestează în faţa Guvernului şi Parlamentului, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării, care, susţin ei, afectează veniturile şi drepturile salariaţilor din sănătate şi asistenţă socială.

Schimbare radicală de perspectivă privind economia României. BERD se așteaptă la o scădere de 0,2% a PIB

Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD) a înrăutăţit previziunile privind evoluţia economiei româneşti în acest an, indicând un declin de 0,2%, faţă de un avans 1,2% previzionat în februarie.