Ambasada Rusiei din capitala Libiei a fost atacata

Tripoli

Cateva zeci de manifestanti au incercat miercuri seara sa ia cu asalt ambasada Rusiei de la Tripoli dupa zvonuri privind asasinarea in capitala libiana a unui ofiter al armatei de catre o femeie rusa, conform martorilor citati de AFP.

Manifestantii furiosi au distrus un vehicul parcat in fata cladirii ambasadei si au provocat pagube la intrare. Membri ai serviciilor de securitate au sosit la fata locului pentru a asigura securitatea diplomatilor care se aflau in interior, conform aceleiasi surse.

Fortele de securitate au reusit sa disperseze manifestantii si sa evacueze personalul diplomatic rus iar acum asigura protectia sediului ambasadei, au declarat pentru AFP martori de la fata locului.

"Nu au existat raniti in urma aceste manifestatii violente", au adaugat aceiasi martori.

Ulterior, premierul Ali Zeidan si ministrul sau de Afaceri Externe Mohamed Abdelaziz s-au deplasat la ambasada "pentru a lua la cunostinta pagubele provocate de atac", a raportat agentia libiana Lana.

Citește și
Siria
Puterile occidentale si Rusia s-au certat la ONU din cauza Siriei. "O manevra de joasa speta"

Conform agentiei, atacul a provocat doar "pagube usoare".

Lana, care citeaza surse din cadrul ministerului de Interne, a precizat ca o ancheta a fost deschisa si ca serviciile de securitate ii cauta pe atacatori.

Informatii contradictorii circula de marti cu privire la circumstantele asasinatului unui ofiter al armatei in cartierul Suk Jumaa din Tripoli. Unele surse afirma ca o femeie rusa l-a asasinat pe acest ofiter pentru rolul sau in revolta impotriva regimului lui Muammar Kadhafi, in timp ce altele sustin ca este vorba de sotia victimei care l-ar fi omorat pentru motive personale.

Articol recomandat de sport.ro
Eleonora Incardona a avut probleme la meciul lui Inter
Eleonora Incardona a avut probleme la meciul lui Inter
Citește și...
Basescu ii raspunde vicepremierului rus:
Basescu ii raspunde vicepremierului rus: "El cum se trezeste, face o declaratie la adresa Romaniei"

Presedintele Traian Basescu a raspuns, miercuri, acuzatiilor vicepremierului rus, Dmitri Rogozin, care a spus ca seful statului roman planuieste integrare a Republicii Moldova in UE, apoi anexarea acesteia la Romania.

Puterile occidentale si Rusia s-au certat la ONU din cauza Siriei.
Puterile occidentale si Rusia s-au certat la ONU din cauza Siriei. "O manevra de joasa speta"

Tensiunile intre puterile occidentale si Rusia s-au accentuat joi la ONU, pe tema Siriei. Occidentalii au acuzat Moscova ca incearca sa "deturneze atentia" de la Damasc, cerand o ancheta privind actiunea NATO in Libia.

Recomandări
Mai mulți români au plătit cash mașini de peste 100.000 de euro. Ce riscă cei vizați de ANAF, pe lângă sechestru
Mai mulți români au plătit cash mașini de peste 100.000 de euro. Ce riscă cei vizați de ANAF, pe lângă sechestru

Sunt multe mașini de lux în România, fără ca proprietarii să poată justifica sursa banilor cu care le-au cumpărat.

Gerul siberian deja năprasnic se va înteți. Localitatea din România unde e cel mai frig din ultimii 14 ani
Gerul siberian deja năprasnic se va înteți. Localitatea din România unde e cel mai frig din ultimii 14 ani

Este ger de crapă pietrele în Moldova. În județul Botoșani au fost minus 16 grade Celsius, iar la Iași minus 14. Și în Delta Dunării, la Mahmudia, au fost minus 11 grade, cea mai mică temperatură din ultimii 14 ani.

Explozie a numărului de contribuabili la Sănătate: de la 7 la 12 milioane în mai puțin de un an. Unde se duc noile fonduri
Explozie a numărului de contribuabili la Sănătate: de la 7 la 12 milioane în mai puțin de un an. Unde se duc noile fonduri

Numărul românilor care plătesc asigurarea de sănătate (CASS) a crescut în ultimele luni ca urmare a modificărilor legislative.