Basescu ii raspunde vicepremierului rus: "El cum se trezeste, face o declaratie la adresa Romaniei"

61393343

Presedintele Traian Basescu a raspuns, miercuri, acuzatiilor vicepremierului rus, Dmitri Rogozin, care a spus ca seful statului roman planuieste integrare a Republicii Moldova in UE, apoi anexarea acesteia la Romania.

Basescu a declarat ca tara noastra nu si-a declarat niciodata intentia de a anexa o tara. Presedintele Romaniei a adaugat ca oficialul rus, "cum se trezeste, face o declaratie" la adresa tarii noastre, apoi isi bea "ceaiul sau ceva".

Traian Basescu a fost intrebat in cadrul conferintei de presa comune cu presedintele Republicii Estonia, Toomas Hendrik Ilves, cum comenteaza afirmatia vicepremierului rus Dmitri Rogozin, potrivit careia: "«Calul Traian» (Traian Basescu) a pregatit pentru Republica Moldova doua etape: initial, «integrarea in Uniunea Europeana», apoi Anschlussul (anexarea) ei de catre Romania".

Traian Basescu a raspuns: "Sa dea Dumnezeu sa reusim cu integrarea Moldovei in Uniunea Europeana".

Seful statului a mentionat ca Romania nu si-a declarat niciodata intentia de a anexa o tara.

"Batalia noastra este pentru integrarea Republicii Moldova in Uniunea Europeana, pentru ca atunci aproape nu vom mai avea frontiere. Vom fi cetateni europeni, si noi, si cetatenii Republicii Moldova. Vom vorbi aceeasi limba, vom avea mai mult sau mai putin aceleasi obiective, vom avea aceeasi istorie in interiorul Uniunii Europene", a adaugat seful statului roman.

Presedintele Traian Basescu a aratat ca declaratii de acest tip ale demnitarului rus sunt "frecvente".

"El cum se trezeste face o declaratie la adresa Romaniei, dupa care banuiesc ca isi bea ceaiul. Sau, ma rog, ceva", a mai spus Basescu.

Seful statului a tinut sa precizeze ca Romania a fost primul stat din lume care a recunoscut independenta Republicii Moldova. "Asta trebuie subliniat, vizavi de declaratiile faimosului demnitar rus", a aratat Traian Basescu.

La randul sau, presedintele Estoniei a afirmat ca singura anexare despre care stie a fost cea a Estoniei, Letoniei si Lituaniei, si a Basarabiei. "Acestea au fost cazuri de anexare. (...) Ceea ce este ciudat este ca nu au recunoscut ca au anexat asa ceva, insa acestea sunt cazurile pe care le stiu eu", a mai spus presedintele Estoniei.

Vicepremierul rus Dmitri Rogozin a comentat, miercuri, pe contul sau de Twitter, intalnirea lui Traian Basescu cu presedintele Parlamentului moldovean Igor Corman, afirmand ca presedintele roman planifica integrarea R.Moldova in Uniunea Europeana, apoi anexarea acesteia de catre Romania.

"«Calul Traian» (Traian Basescu) a pregatit pentru Republica Moldova doua etape: initial, «integrarea in Uniunea Europeana», apoi Anschlussul (anexarea) ei de catre Romania", a scris Rogozin.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Blaga: Catalin Predoiu ar fi o varianta valabila pentru alegerile prezidentiale

Liderul PDL Vasile Blaga a sustinut, la Gandul, ca o varianta valabila a partidului pentru cursa pentru Cotroceni este Catalin Predoiu, o intrare in competitia interna a Elenei Udrea nefiind exclusa de Blaga.

Presa rusa: Basescu este ingrijorat ca R.Moldova s-ar putea razgandi in privinta integrarii europene

Traian Basescu a declarat, la intalnirea cu Igor Corman, presedintele Parlamentului moldovean, ca exista posibilitatea ca R.Moldova sa se razgandeasca in ultimul moment si sa prefere apropierea de Uniunea Vamala Rusia-Belarus in locul integrarii UE.

Iulia Motoc, aleasa de plenul APCE pentru postul de judecator la CEDO

Adunarea Parlamentara a Consiliului Europei (APCE) a ales-o, marti, pe Iulia Motoc pentru functia de judecator la CEDO, dintre cele trei propuneri inainte de Romania.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.