SEAT a dezvaluit noul logo si a prezentat noul Leon la Paris

Seat

Pe WWW.STIRILEPROTV.RO ati urmarit LIVE, de la salonul auto de la Paris, lansarea noului SEAT Leon si prezentarea noului logo SEAT.

 

James Muir, Presedintele SEAT S.A., a dezvaluit miercuri seara noul SEAT Leon pentru prima data, in cadrul evenimentului Volskwagen Group Media Evening, un preludiu al Salonului Auto de la Paris 2012. Cu aceasta ocazie a declarat ca: „noul Leon nu asteapta niciun compromis din partea clientului.”

Get Adobe Flash player

Presedintele SEAT a folosit acest moment de asemenea pentru a dezvalui noul logo al Companiei, care a fost lansat o data cu noul Leon. „Noul Leon va fi primul model SEAT care va purta noul logo al companiei. Noul logo SEAT reflecta angajamentul nostru fata de deisgnul curat, precis si excelenta inginereasca fara precedent.”

Concurand intr-un mediu extrem de competitiv – sectorul hatchback-urilor medii, noul Leon este primul model care intruchipeaza noul limbaj de design SEAT, prevazut de conceptele IBE, IBX si IBL. Noul Leon va fi echipat cu o multitudine de tehnologii inovative legate de siguranta si conectivitate, de asemenea va fi prima masina din segmentul sau echipata cu tehnologie full-LED. Interiorul are in centrul atentiei soferul si expune cel mai inalt nivel de executie, precum si cele mai recente materiale placute la atingere.

Citește și
oameni pe strada
Consilierul premierului: Nu mai sunt necesare creșteri de taxe. Am depășit criza economică

Noul Leon este construit pe noua platforma MQB apartinand Grupului Volkswagen. Este cu 90 de litri mai usor si, in ciuda faptului ca este mai scurt cu 52 de mm fata de predecesorul sau, are mai mult spatiu interior. Este disponibila o gama de 6 motoare pe benzina si 4 diesel, garantand ca poate satisface preferintele tuturor clientilor. Noul Leon va fi echipat si cu sistem Start/Stop, iar cel mai eficient motor va emite doar 99g de CO2, o cifra impresionanta pentru o masina in aceasta categorie.

Noul model este a treia generatie de Leon, precedenta castigandu-si reputatia de a livra o experienta de condus extraordinara si interactiva. Noua generatieva continua pe aceeasi traiectorie, multumita greutatii per total mai mici si ampatamentului mai mare.

Si, la fel ca generatiile anterioare, noul model va fi construit in fabrica SEAT de la Martorell, langa Barcelona, Spania. In total 1,2 milioane de autoturisme SEAT Leon au fost vandute de la data lansarii primului model in 1999. Primele piete care vor primi noul Leon vor fi Germania, Austria si Elvetia, cu vanzari incepand de la finalul lui noiembrie.

James Muir a confirmat de asemenea ca noul Leon va avea mai mutle variante de caroserie: „Pentru prima data, gama Leon va fi extinsa cu varianta in 3 usi si cea sports tourer. Ele vor creste atractivitatea modelului Leon precum si aria de acoperire in cadrul segmentului.”

Noul Leon ajunge in gama SEAT in cea mai aglomerata perioada din istoria companiei in ceea ce priveste lansarea de noi produse. Ofensiva de produse SEAT a inceput cu introducerea primei masini de oras – Mii, a continuat cu face lift-ul gamei Ibiza si recent lansatul Toledo – sedanul in 5 usi.

Cum gama improspatata formeaza o baza solida pentru cresterea vanzarilor, James Muir a subliniat ca viitorul de succes al SEAT va fi de asemenea asigurat si de extinderea pietei. Dansul a declarat: „Cuplat cu strategie noastra de extindere a pietei, care a facut posibila lansarea SEAT in China la inceputul acestui an, viitorul succes al companiei SEAT este construit pe produse noi, in mai multe segmente, pe mai multe piete.”

Conferinta de presa SEAT va avea loc la 09:45 in Prima Zi de Presa a Salonului Auto de la Paris 2012.

SEAT este singurul producator auto care isi desfasoara activitatea de design, dezvoltare, productie si distributie in Spania. Membra a Grupului Volkswagen, multinationala are sediul la Martorell (Barcelona), exportând aproximativ 75% din productia sa in 72 de tari. SEAT este lider de piata in Spania, iar in 2010 a atins o cifra de afaceri care insumeaza 4,7 miliarde euro, cu un numar total de vânzari de 339.500 autovehicule.

Grupul SEAT are 14.000 de angajati de specialitate, la cele trei centre de productie din Barcelona: Zona Franca, El Prat de Llobregat si Martorell, unde produce, printre altele, si modelele de succes Ibiza si León. Unitatea de productie a Grupului Volkswagen de la Palmela, din Portugalia, produce Alhambra, uzina din Bratislava (Slovacia) produce modelul SEAT Mii, iar la Mlada Boleslav (Republica Ceha) se produce noul Toledo.

Multinationala spaniola dispune, de asemenea, de un Centru pentru Dezvoltare Tehnica, care reuneste peste 900 de ingineri, a caror misiune este aceea de a fi forta motoare a inovatiilor celui mai mare investitor industrial in cercetare, dezvoltare si inovatie din Spania. In privinta angajamentului declarat de a proteja mediul, SEAT are la baza activitatilor sale, criterii de sustenabilitate, mai exact, reducerea emisiilor de CO2, eficienta energetica, precum si reciclarea si reutilizarea resurselor.

 

Articol recomandat de sport.ro
Obiceiul cu care Arnold Schwarzenegger lasă mască orice om: „Îl savurează în loc de desert”
Obiceiul cu care Arnold Schwarzenegger lasă mască orice om: „Îl savurează în loc de desert”
Citește și...
Consilierul premierului: Nu mai sunt necesare creșteri de taxe. Am depășit criza economică
Consilierul premierului: Nu mai sunt necesare creșteri de taxe. Am depășit criza economică

Consilierul premierului Ionuţ Dumitru a declarat că nu mai sunt necesare creşteri de taxe şi impozite în momentul de faţă, nici pentru anii următori, pentru că ceea ce trebuia făcut s-a făcut şi trebuie să luăm o pauză.

Cristian Popa (BNR): Scad restanțele la populație, dar cresc creditele neperformante ale firmelor
Cristian Popa (BNR): Scad restanțele la populație, dar cresc creditele neperformante ale firmelor

Volumul creditelor neperformante externalizate până în luna septembrie era de 351,6 milioane lei, iar în anul 2024 se situa la 231,8 milioane lei (companii nefinanciare şi populaţie), a declarat, Cristian Popa, membru în Consiliul de Administraţie BNR. 

Guvernul menține TVA redus de 11% pentru HoReCa și anul viitor, spun surse guvernamentale
Guvernul menține TVA redus de 11% pentru HoReCa și anul viitor, spun surse guvernamentale

TVA pentru mâncare și cazare în restaurante, cafenele și hoteluri va rămâne și anul viitor la nivelul de acum, de 11%, spun surse guvernamentale.

Recomandări
Povestea a doi români plecați cu visuri mari în Spania, care au transformat munca lor în imperii de afaceri în Madrid
Povestea a doi români plecați cu visuri mari în Spania, care au transformat munca lor în imperii de afaceri în Madrid

Au plecat din țară în vremuri grele cu gândul să strângă bani și să se întoarcă. De atunci au trecut 20 de ani, și ei sunt tot acolo, în Spania, la Madrid. În urmă cu 19 ani, Paula Herlo a întâlnit la Madrid doi tineri cu visuri mari.

Referendum printre magistrați despre CSM. Judecători cereau să fie luați din benzinării, să nu fie văzuți că vin la Cotroceni
Referendum printre magistrați despre CSM. Judecători cereau să fie luați din benzinării, să nu fie văzuți că vin la Cotroceni

Președintele Nicușor Dan a anunțat sâmbătă că va organiza un referendum în rândul magistraților, o consultare, după ce a primit mii de pagini de sesizări din rândul procurorilor și judecătorilor.

FCSB câștigă derby-ul cu Rapid, scor 2-1, dar bifează o premieră negativă. Pe ce loc termină anul în Liga I
FCSB câștigă derby-ul cu Rapid, scor 2-1, dar bifează o premieră negativă. Pe ce loc termină anul în Liga I

FCSB a câștigat derby-ul cu Rapid, scor final 2-1, însă încheie anul competițional bifând o premieră negativă. Este pentru prima dată în istoria Ligii I când FCSB termină anul pe loc de play-out.