Inca un sezon dezamagitor in Champions League: Steaua - Fiorentina 0-1

Steaua - Fiorentina

Steaua a incheiat cu o infrangere pe teren propriu acest sezon de Champions League, 0-1 cu Fiorentina. Echipa din Ghencea nu a reusit sa obtina decat un singur punct din cele sase meciuri din grupe si termina pe ultimul loc.

Presedintele CA al FC Steaua, Valeriu Argaseala, a declarat ca aproximativ 22 de suporteri stelisti au fost retinuti si dusi la sectia de politie dupa meciul cu Fiorentina din ultima etapa a grupei F a Ligii Campionilor.

Finantatorul FC Steaua, Gigi Becali, a anuntat ca cele doua echipe au jucat slab, iar "ros-albastrii" trebuiau sa beneficieze de un penalti.

Nu sunt multumit de bilantul meu in UCL, din 3 jocuri le-am pierdut pe toate. Am avut numai ghinioane, cu accidentati.
Dorinel Munteanu
UPDATE: Dorinel Munteanu e total nemultumit de palmaresul sau in Champions League. 3 meciuri jucate, 3 pierdute. Singurul punct al Stelei strans pana acum in Liga a fost cu Lacatus pe banca, la Firenze.

"Nu am ce sa mai zic. Acum ADIO Cupa UEFA. Ce sa mai declar?!", au fost cuvintele lui Becali la plecarea de pe stadion.

UPDATE: Antrenorul echipeie Steaua s-a declarat dezamagit de prestatia fanilor pe care ii acuza ca nu au vrut ca Steaua sa castige acest meci.

Prin ce sa ma impresioneze suporterii Stelei? Nu si-au incurajat echipa, probabil ca nu vor sa castige.
Fiorentina lui Mutu a terminat pe pozitia a treia si s-a calificat in Cupa UEFA. Jucatorul roman a fost injurat tot meciul de suporterii stelisti.

Gilardino a marcat singurul gol al meciului in minutul 66, cu o lovitura de cap, dupa un corner. Mingea a lovit bara, inainte sa intre in poarta.

Stelistul Golanski a fost eliminat in repriza a doua. Fiorentina a marcat unicul gol al partidei prin atacantul Alberto Gilardino, in minutul 66, acesta invingandu-l pe Zapata printr-o lovitura de cap de la marginea careului mic dupa un corner executat de Vargas.

Fanii din tribune s-au comportat "romaneste"

La meci au asistat circa 20.000 de spectatori, intre care si 200 de suporteri italieni. Mai multe fumigene si torte au fost aprinse de suporterii echipei Steaua, la meciul cu Fiorentina, din ultima etapa a grupei F a Ligii Campionilor, doua din aceste torte ajungand in teren, lucru care l-a obligat pe arbitrul Luis Medina Cantalejo sa opreasca partida pentru cateva momente.

Cantalejo a solicitat organizatorilor sa le ceara suporterilor, la statia de amplificare, sa nu mai arunce cu fumigene si torte. Prima torta a ajuns in teren in minutul 8, iar a doua in minutul 11.

La meciul de miercuri, Adrian Mutu, atacantul Fiorentinei, a fost injurat si huiduit inca de la intrarea in teren. Fanii stelisti au afisat urmatoarele bannere la adresa lui Mutu: "Mutu - un taran afemeiat, betiv si drogat, voi isi spuneti briliant", "Mutule, iti sangereaza nasul", "Mutu = dealer la nationala", "Mutu are nasul mare". La finalul meciului, Mutu a fost aplaudat de putinii spectatori ramasi la tribuna a doua.

NEWS ALERT Apare un nou stadion de 5 stele în România! Guvernul aprobă azi toate actele
700 de jandarmi mobilizati pentru meciul Steaua - AC Fiorentina!

Steaua-Fiorentina, din ultima etapa a grupei F a Ligii Campionilor, se va desfasura miercuri seara, de la ora 21.45 pe stadionul din Ghencea. Partida se transmite pe ProTv si pe www.protv.ro.

Stelistii si-au jucat sansa pe Allianz Arena, insa masinaria de fotbal condusa de Jurgen Klinsmann s-a dovedit a fi o nuca mult prea tare pentru elevii lui Dorinel Munteanu.

Petre Roman, în fața procurorilor. Este informat oficial despre punerea sub acuzare în dosarul mineriadei din 1990

Petre Roman a ajuns joi la sediul Parchetului General, ca să ia la cunoştinţă că a fost pus din nou sub acuzare în dosarul Mineriadei din iunie 1990. Roman a fost premierul României între 1989-1991.

Pun capăt războiului și acceptă pacea, cu o condiție. Ce a cerut Hamas ca să oprească luptele cu Israelul

Un oficial de rang înalt din Hamas a declarat pentru AP că grupul islamist militant este dispus să accepte un armistițiu de cinci ani sau mai mult cu Israelul.

Banca Transilvania, OTP Bank și Exim Banca Românească, procese câștigate cu ANPC. Nu plătesc amenzi și nu oferă rate egale

Alte trei bănci au câștigat procesele cu Autoritatea Națională a Consumatorilor, care le obligase să emită scandețare cu rate egale la credite pentru toși clienții. La acest moment sunt cinci instituții bancare care au avut căștig de cauză.