Examenul practic pentru categoria A: viitorul motociclist va primi comenzi in casca de la examinator

×
Publicitate

Din ianuarie, cine vrea sa conduca un scuter sau o motocicleta trebuie sa treaca de un examen practic, sustinut in trafic.

Viitorul motociclist va trebui sa demonstreze ca este pregatit sa circule printre masini, pietoni si biciclisti, fara sa-i sperie cand isi ambaleaza motorul si fara sa incalce regulile. Testul va fi dificil si pentru politistii care fac evaluarea, "live", fara simulari in poligon, asa cum se intampla acum.

Examinatorul se va afla intr-o masina alaturi de instructor, dar si de un martor, iar candidatul motociclist in fata. El are o casca in ureche si aude toate comezile pe care politistul i le da printr-o statie.

Cam asa va decurge, din ianuarie, examenul practic pentru cei care vor permisul pentru categoria A. Inainte de a porni pe traseu, politistul ii va da candidatului toate indicatiile necesare. Comenzile primite in casca nu vor fi multe, insa suficiente incat examinatorul sa isi dea seama daca aspirantul la permis se descurca in trafic pe doua roti.

Trecerea de la exemenul in poligon la cel in trafic era absolut necesara, daca ne uitam la ce se intampla de fapt pe strada.

Depasirea masinilor stationate la semafor trebuie sa se faca numai daca este spatiu suficient pe aceeasi banda.

In mers, numai dupa o asigurare temeinica si fara manevre bruste, dupa cum ne explica un agent de la Brigada Rutiera, aflat pe motocicleta.

La randul lor, soferii nu trebuie sa uite ca in trafic, numarul vehiculelor pe doua roti creste de la o luna la alta si toti trebuie sa circule in siguranta pe acelasi drum.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ivana Knoll a stârnit amuzamentul fanilor! Cum a ajuns croata să marcheze în poarta Angliei
FOTO Ivana Knoll a stârnit amuzamentul fanilor! Cum a ajuns croata să marcheze în poarta Angliei
Citește și...
Atac șocant la mall-ul din Timișoara. Angajata unui magazin a fost înjunghiată de fostul iubit

Atac şocant într-un centru comercial din Timişoara. Angajata unui magazin a fost înjunghiată de fostul iubit, supărat că femeia a luat decizia de-a se despărți de el.

Flăcări pe litoral. O pensiune din Costinești a fost cuprinsă de un incendiu puternic

O pensiune din Costinești a fost cuprinsă joi seară de flăcări puternice. Fumul gros a putut fi observat de la distanță. 7 autospeciale de stingere, o autoscară și echipaje medicale au intervenit.

Pericolul invizibil pentru cei care merg la mare. Imagini dramatice surprinse în Eforie Sud. VIDEO

Momente dramatice s-au derulat la Eforie Sud. Un localnic era cât pe ce să fie luat de valuri, după ce s-a aventurat în mare, deși steagul roșu era arborat și apă avea 19 grade Celsius.


Recomandări
Cum ar putea arăta Guvernul dorit de Nicușor Dan. Condițiile puse de partide la ultimele negocieri

La o lună de la demiterea Cabinetului Bolojan, președintele a vorbit din nou cu liderii din fosta coaliție, dar fără rezultat.

Câți bani a strâns un român plătit cu salariul mediu în 18 ani de contribuții la Pilonul II. Din 2027 se schimbă regulile

Câștigurile românilor care au pensie privată obligatorie au ajuns în total la aproape 18 miliarde de euro, în cei 18 ani de când există Pilonul 2. 

Justiția își suspendă activitatea timp de patru ore pentru consultări privind Legea salarizării. Între ce ore este blocajul

Personalul auxiliar de specialitate şi conex din sistemul judiciar protestează, joi, faţă de prevederile noii legi a salarizării, iar activitatea în instanţe şi parchete va fi suspendată, în intervalul orar 08:00 - 12:00.