Aviz favorabil pentru arestarile lui Catalin Teodorescu si Ioan Oltean, deputatul acuzat ca a luat spaga in biserica

×
Publicitate

Comisia Juridica a Camerei a avizat cererea de arestare preventiva a deputatilor Ioan Oltean si Catalin Teodorescu.

Saptamana viitoare, solicitarea va fi votata in plen. Ioan Oltean este acuzat de complicitate si trafic de influenta, iar Catalin Teodorescu, de abuz in serviciu. Procurorii sutin ca ar fi ajutat un om de afaceri sa se imbogateasca ilegal cu 25 de milioane de euro, prin supra-evaluarea unui teren.

Reporter: "Domnule Oltean, vreti sa va salveze colegii?"
Ioan Oltean: "Nu, vreau sa ma salvez eu."

Sustinut de trei avocati, Ioan Oltean le-a spus colegilor ca procurorii nu pot sustine cu dovezi denuntul formulat impotriva sa.

Ioan Oltean, deputat PNL: "Nu am fost niciodata in localitatea Chitila si nu am fost in biserica de la Chitila, nu l-am cunoscut niciodata pe denuntator, nu l-am cunoscut pe parintele Alexandrescu si nu am luat niciodata mita."

Cu toate acestea, procurorii sustin ca fostul lider PDL ar fi primit 600 de mii de euro de la omul de afaceri Mihai Rotaru. Banii i-ar fi luat in curtea unei biserici din Chitila. Ar fi intervenit, spun anchetatorii, pe langa o apropiata de-a sa, Crinuta Dumitrean, sefa Autoritatii pentru Restituirea Proprietatilor, ca sa supraevalueze un teren in centrul orasului Pitesti. In schimbul terenului, Rotaru s-ar fi imbogatit cu 25 de milioane de euro.

In perioada in care Rotaru primea fabuloasa suma, deputatul Catalin Teodorescu era si el membru in comisia de despagubiri, iar procurorii il cerceteaza acum in acelasi dosar de coruptie. In fata colegilor juristi, Teodorescu a sustinut ca valoarea la care a fost estimat terenul nu i s-a parut deloc suspecta.

Catalin Teodorescu, deputat PNL: "Tot ce am facut, daca se poate numi o vina, e ca am facut parte din acea comisie."

Si liberalii si social-democratii au anuntat ca sunt de acord ca cei doi sa poata fi oricand arestati prevenitiv. Mai mult, Liviu Dragnea a insinuat ca cei care nu respecta decizia luata in partid ar putea sa nu se mai regaseasca pe listele pentru alegerile parlamentare de anul viitor.

Liviu Dragnea, presedinte PSD: "Daca vor fi colegi care in mod corect nu tin cont de decizile care se iau, partidul se va gandi ca nu poate sustine o astfel de atitudine. Nu suntem un partid de independenti."

Ultimul cuvant in privinta imunitatii celor doi alesi il are plenul Camerei Deputatilor, iar sedinta este programata miercurea viitoare.

Articol recomandat de sport.ro
Atenție, nostalgie! FOTO Cum arăta Sorana când a ajuns prima dată în sferturi la Roland Garros
Atenție, nostalgie! FOTO Cum arăta Sorana când a ajuns prima dată în sferturi la Roland Garros
Citește și...
Un băiat de 9 ani din judeţul Constanţa a murit după ce a fost prins sub un capac de canalizare, în timp ce se juca

Un băiat de 9 ani din localitatea Limanu, judeţul Constanţa, a murit, miercuri, după ce a fost prins sub un capac de canalizăre, în timp ce se juca în curtea unui imobil.

Urs de 400 de kilograme, împușcat în Poiana Brașov. Autoritățile spun că reprezenta un pericol pentru turiști

Un urs care şi-a făcut apariţia de mai multe ori în ultima perioadă în Poiana Braşov a fost împuşcat, întrucât fusese deja relocat şi s-a întors în zonă. 

Ministrul interimar al Muncii: Proiectul pe legea salarizării nu are cum să mulţumească pe toată lumea

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, susține că noua lege a salarizării urmărește echitatea în sistemul public și nu va reduce veniturile aflate în plată.

Recomandări
Câți bani a strâns un român plătit cu salariul mediu în 18 ani de contribuții la Pilonul II. Din 2027 se schimbă regulile

Câștigurile românilor care au pensie privată obligatorie au ajuns în total la aproape 18 miliarde de euro, în cei 18 ani de când există Pilonul 2. 

Cine deține, de fapt, datoria României. Cât dețin cetățenii, nonrezidenții, băncile și fondurile de pensii

Cu o datorie publică de aproape 62% din PIB, România depinde tot mai mult de finanțarea venită din partea investitorilor. Băncile, fondurile de pensii și investitorii străini se numără printre principalii creditori ai statului.

„Mi-a atins și sânii, m-a întrebat dacă am silicoane”. Mărturii ale pacientelor psihologului Ion Duvac

Mai multe femei îl acuză pe psihologul Ion Duvac de abuzuri sexuale. Polițiștii serviciului de investigații criminale din București l-au condus la audieri după ce i-au percheziționat casa și cabinetul.