Cel mai bun informatician roman s-a stins din viata in Statele Unite. Cine a fost Mihai Patrascu

Mihai Patrascu, informatician

Mihai Patrascu, considerat cel mai bun cercetator roman in informatica teoretica din ultimii 10 ani, este comemorat de comunitatea informaticienilor, la 8 zile de la deces.

Tanarul, in varsta de numai 29 de ani, a murit pe data de 5 iunie, dupa un an si jumatate de lupta cu boala.

Nascut pe 17 iulie 1982 la Craiova, Mihai Patrascu si-a finalizat studiile universitare la Massachusetts Institute of Technology din Statele Unite, unde a si lucrat ulterior.

Teza lui de doctorat, sustinuta aici, a fost premiata drept cea mai buna teza stiintifica de la MIT, care este cea mai performanta universitate informatica din lume.

Mihai a castigat multe medalii la olimpiadele de specialitate, ajungand pe locul 20 in topul medaliatilor la nivel international. A obtinut de 9 ori premiul I la nivel national si 7 medalii la fazele internationale: 4 de aur si 3 de argint.

Citește și
dinozauri la muzeu
"Dinozaurii au fost creati de Dumnezeu, in doar cateva zile". Lectia primita de elevii din SUA

Tanarul a fost membru al Comitetului Stiintific al Olimpiadei Internationale de Informatica, presedintele Comitetului stiintific al Balcaniadei de Informatica (2011) si al Olimpiadei Europene de Informatica (2009).

A sustinut conferinte de specialitate la mai multe universitati de renume, printre care Copenhaga si Berkeley.

In acest an, Mihai Patrascu a primit premiul Presburger, de la Asociatia Europeana de Informatica Teoretica, pentru „revolutionarea domeniului de structuri de date”.

Diagnosticat cu cancer, Mihai s-a stins din viata la New York, pe 5 iunie 2012, dupa un an si jumatate de lupta cu temuta boala.

Comunitatea informatica a organizat, pe 9 iunie, in onoarea sa, concursul Remember Mihai Patrascu, care include probleme compuse chiar de el. Competitia se va desfasura pe parcursul a 156 de ore.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Nu isi aminteste nimic despre ultimele 2 luni din viata.Povestea ei impresioneaza o lume intreaga
Nu isi aminteste nimic despre ultimele 2 luni din viata.Povestea ei impresioneaza o lume intreaga

Are 15 ani si este una dintre cele mai bune eleve din scoala in care invata. Din nefericire insa, Stacey nu poate sa spuna ce s-a intamplat in ultimele 2 luni din viata ei din simplul motiv ca nu stie.

"Dinozaurii au fost creati de Dumnezeu, in doar cateva zile". Lectia primita de elevii din SUA

Dinozauri in Gradina biblica a Edenului. Asta invata copiii care viziteaza Muzeul Creatiei din Cincinnati, Kentucky. Conducerea institutiei vrea sa combine astfel invataturile biblice cu stiinta moderna.

A murit Dan Nedelcu, de la SRC. Toni Grecu:
A murit Dan Nedelcu, de la SRC. Toni Grecu: "A cantat pana in ultima clipa. Dumnezeu mai greseste"

Saxofonistul Dan Nedelcu "Dax" a murit joi dimineata din cauza unei forme rare de cancer. Muzicianul era cunoscut prin colaborarea sa cu Serviciul Roman de Comedie de la ProTV.

Recomandări
Viscol în stațiunile de pe Valea Prahovei. Rafalele de peste 120 km/h doboară copaci și stâlpi. Turiștii, avertizați
Viscol în stațiunile de pe Valea Prahovei. Rafalele de peste 120 km/h doboară copaci și stâlpi. Turiștii, avertizați

Viscolul începe să pună mari probleme în stațiunile de pe Valea Prahovei. Rafalele de peste 120 de kilometri pe oră au rupt copaci și stâlpi de curent electric.

Vladimir Putin ameninţă cu forţa dacă Ucraina nu acceptă pacea. Kremlinul spune că obiectivele militare vor fi atinse oricum
Vladimir Putin ameninţă cu forţa dacă Ucraina nu acceptă pacea. Kremlinul spune că obiectivele militare vor fi atinse oricum

Preşedintele rus Vladimir Putin a afirmat sâmbătă că, dacă Ucraina nu doreşte să soluţioneze paşnic conflictul cu Rusia, atunci Moscova va rezolva toate obiectivele ''operaţiunii militare speciale'' prin forţă.

 

Explozie de cazuri de gripă severă. Sute de pacienți ajung zilnic la urgențe, majoritatea nevaccinați
Explozie de cazuri de gripă severă. Sute de pacienți ajung zilnic la urgențe, majoritatea nevaccinați

Situație îngrijorătoare în spitalele de boli infecțoase din țară care au rămas fără locuri libere din cauza numărului mare de pacienți cu gripă.